Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby

Fot: YDL / gettyimages.com

Ropiejące oczko u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej jest spowodowane zapaleniem spojówek. Może być to także objaw, który towarzyszy przeziębieniu lub infekcji górnych dróg oddechowych. Ropienie oczu u dziecka nigdy nie powinno być bagatelizowane.

Ropienie oczu u dziecka to częsta dolegliwość, która może pojawić się już w okresie noworodkowym. Zwykle wzbudza niepokój rodziców. W większości przypadków problem ten nie oznacza poważnej choroby, jednak zawsze warto skonsultować go z pediatrą lub okulistą dziecięcym. Ropnej wydzielinie może towarzyszyć przekrwienie spojówek, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, pieczenie, świąd, mrużenie powiek oraz nadwrażliwość na światło. Duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma odpowiednia pielęgnacja. Można wypróbować także domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny problemu

Ropiejące oczy u dziecka mogą pojawić się w każdym okresie życia malucha. Przyczyn problemu jest wiele. Ropna wydzielina świadczy o tym, że doszło do procesu zapalnego. W podrażnionym miejscu gromadzą się białe krwinki, patogeny i składniki osocza krwi. Zaropiałe oczy u dziecka można zaobserwować najczęściej tuż po przebudzeniu, ponieważ podczas snu maluch nie mruga, a tym samym nie oczyszcza oka. Najwięcej wydzieliny gromadzi się w kącikach oczu.

Ropiejące oczko u noworodka jest wynikiem podrażnienia spojówek po zabiegu Credego. Jest to obowiązkowa procedura przeprowadzana 2 godziny po porodzie, której celem jest zapobieganie rzężączkowemu zapaleniu spojówek. Dziecku kropi się oczy azotanem srebra lub maścią erytromycynową.

Ropienie oczu u niemowląt i starszych dzieci może być spowodowane:

  • urazem mechanicznym;
  • ciałem obcym w oku;
  • reakcją alergiczną;
  • zablokowaniem kanału łzowego.

Może być to także objaw towarzyszący infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębieniu. Wówczas jednocześnie pojawia się ropienie oczu, katar i kaszel u dziecka.

Ropiejące oczy u dziecka a ząbkowanie

Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje zależność między ropiejącymi oczami u dziecka a ząbkowaniem. Ropna wydzielina to rzadki objaw, który pojawia się wtedy, gdy wyrzynaniu się zębów towarzyszy stan zapalny, gorączka i katar. Warto jednak skonsultować problem z lekarzem, ponieważ może okazać się, że ropiejące oczko u niemowlaka jest wynikiem infekcji.

Czym przemywać ropiejące oczko u niemowlaka i dziecka?

Kiedy dziecku ropieją oczy, duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, dzięki której oko zostanie oczyszczone z wydzieliny zawierającej zanieczyszczenia i drobnoustroje oraz zaburzającej widzenie. Przemywanie przyspiesza ponadto proces leczenia i łagodzi uciążliwe objawy (pieczenie, świąd, obrzęk, ból).

Ropiejące oko u niemowlaka i starszego dziecka można przemywać jałowym wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej (można ją kupić w aptece bez recepty). Aby uniknąć przeniesienia zanieczyszczeń i drobnoustrojów, czynność tę należy wykonywać w kierunku od skroni do noska. Na każde oko trzeba użyć osobnego wacika.

Do przemywania zaropiałego oka u dziecka można użyć także przegotowanej wody, rumianku, czarnej herbaty lub ziela świetlika. Napar powinien być słaby i przestudzony. Należy nasączyć nim jałowy wacik lub kawałek gazy i delikatnie przetrzeć oko w kierunku wewnętrznego kącika. Te domowe sposoby na ropiejące oczko u dziecka najlepiej stosować tuż po przebudzeniu oraz gdy zbierze się duża ilość wydzieliny w ciągu dnia.

Domowe sposoby na ropiejące oko u dziecka, które jest spowodowane niedrożnością kanalików łzowych, to wykonywanie kilkakrotnie w ciągu dnia masażu Criglera. Polega on na przyłożeniu palca nad wewnętrznym kącikiem oka i lekkim uciśnięciu. Palec należy stopniowo przesuwać w dół. Czynność ta ułatwia odprowadzanie zalegającej wydzieliny i zmniejsza ryzyko wytworzenia się stanu zapalnego.

Co na ropiejące oczy u dziecka można stosować?

Jeżeli domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka okażą się nieskuteczne, ropnej wydzielinie towarzyszą inne objawy lub dolegliwości nasilają się, należy udać się do lekarza. Specjalista zbada narząd wzroku i ustali przyczynę nieprawidłowości. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się stosowanie kropli, maści z antybiotykiem lub preparatów przeciwalergicznych. Leczenie jest ważne, a jego zaniechanie może spowodować powikłania.

Kiedy dziecku ropieje oko, można stosować nawilżające krople do oczu, np. preparaty typu sztuczne łzy. Mimo że są one dostępne bez recepty, lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli ropiejące oczko u niemowlaka lub starszego dziecka jest wynikiem zablokowania kanalików łzowych, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu. Polega on na rozszerzeniu kanalika, wprowadzeniu do niego specjalnej sondy i przepłukaniu go roztworem z soli fizjologicznej. Zwykle wystarcza wykonanie go jeden raz. U większości niemowląt problem ten ustępuje samoistnie, zanim ukończą pierwszy rok życia.

Zobacz film: Jak zbudowane jest oko?

x-news

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Profilaktyka oraz postępowanie w przypadku zakażeń okołoporodowych narządu wzroku u noworodków 2017, https://pto.com.pl/storage/guidelines/33/5132ab0893fd35ebad1d0cc7897ca16c.pdf, [dostęp: 13.09.2019].

2. M. Mielczarek, Choroby zapalne spojówek, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2005, nr 2, s. 40–49.

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 10.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej