Co stosować na ból dziąseł w ciąży?

South_agency/getty images

Ból dziąseł w ciąży to uciążliwa dolegliwość, na którą skarży się prawie połowa ciężarnych. Zmiany hormonalne sprawiają bowiem, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i łatwiej o infekcję wywołaną przez bakterie osadzające się na płytce nazębnej. W ciąży szczególnie więc warto dbać o higienę jamy ustnej.

Ból dziąseł w ciąży nie zawsze wiąże się z poważnymi zmianami chorobowymi w obrębie jamy ustnej. Do lekarza jednak koniecznie trzeba się udać, jeśli dojdzie do krwawienia z dziąseł lub bólu zęba oraz na obowiązkowe wizyty kontrolne.

Ból dziąseł – objaw ciąży?

Ból zębów i dziąseł w ciąży jest przez dużą część kobiet uznawany za przypadłość, z którą trzeba się pogodzić. Nie ma w tym jednak zbyt wiele prawdy. Rzeczywiście kobiety w ciąży są bardziej narażone na ból dziąseł, ponieważ zmiany hormonalne dokonujące się w ich organizmie sprawiają, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na działanie bakterii osadzających się na płytce nazębnej. Pewny ból dziąsła przy ósemce w ciąży lub inne tego typu ciążowe mity nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę wszystko jest kwestią higieny, która w okresie ciąży powinna być po prostu jeszcze większa i częstsza niż przed nią. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kobiety, które borykały się z problemami chorób zębów i dziąseł, w ciąży mogą cierpieć z powodu ich nasilenia. Wszystkiemu winny jest progesteron podtrzymujący ciążę. Na powierzchni zębów znajdują się receptory estrogenowe i progesteronowe, które wraz z rosnącym poziomem progesteronu w organizmie stają się bardziej przepuszczalne – chodzi zarówno o naczynia krwionośne w jamie ustnej, jak i o komórki, z których zbudowane są dziąsła.

Nie tylko ból dziąseł w ciąży – objawy zapalenia

Ból dziąseł w ciąży może być zwiastunem poważnego problemu, jakim jest zapalenie dziąseł. Pierwszym jego objawem jest krwawienie dziąseł. W ostrym przebiegu dziąsła są zaczerwienione, bolesne w dotyku. Ponieważ są także miękkie i napuchnięte, spożywanie pokarmów staje się bolesne. Do tego wszystkiego może dołączyć nieprzyjemny zapach z ust oraz wydzielina w postaci zbierającej się ropy. W ostrym stanie zęby mogą zacząć się chwiać. Zdarza się, że po zamknięciu ust ciężarna ma wrażenie, jakby zęby były różnej długości. W takiej sytuacji wizyta u stomatologa jest po prostu koniecznością. Oczywiście ból chwilowo uśmierzają środki antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, natomiast w ciąży można posiłkować się ograniczoną liczbą leków, a poza tym ulga, którą przynoszą, jest wyłącznie chwilowa.

Ból dziąseł w ciąży – jak mu zapobiec?

Bólu zębów i dziąseł w ciąży można uniknąć tylko w jeden sposób – regularną higieną jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że ciąża sprzyja rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów, dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem i wyleczyć próchnicę. Oczywiście w pierwszym trymestrze ciąży poważne zabiegi, takie jak leczenie głębokich kieszonek przyzębia, należy odroczyć - o ile jest to możliwe, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć leczenie w drugim trymestrze. Najlepiej zaś o zdrowe zęby i eliminację ubytków zadbać jeszcze przed planowaną ciążą.

Ponadto warto stosować poniższe zasady:

  • zęby należy szczotkować miękką szczoteczką, aby dodatkowo nie podrażniać dziąseł;
  • zęby należy szczotkować regularnie, minimum 2 razy dziennie, natomiast robić to należy bardzo delikatnie;
  • zęby najlepiej myć po każdym posiłku;
  • należy stosować pastę bogatą we fluor (jego zawartość warto sprawdzić w składzie pasty, a nie tylko wierzyć hasłom na opakowaniu);
  • dodatkowo powinno się czyścić zęby nicią dentystyczną;
  • należy regularnie odwiedzać stomatologa i usunąć ewentualne ubytki, już na początku ciąży warto usunąć kamień nazębny, zabieg można po jakimś czasie powtórzyć;
  • w przypadku nawracających dolegliwości należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Domowym sposobem na przeciwdziałanie bólowi dziąseł w ciąży jest stosowanie odpowiedniej diety. Warto spożywać dużo produktów bogatych w wapń oraz witaminę C. Trzeba ograniczyć spożycie cukru, w tym szczególnie słodyczy i napojów gazowanych.

Ból dziąseł w ciąży – domowe sposoby

Na ból dziąseł w ciąży najlepiej stosować środki zalecane przez stomatologa. Można jednak pokusić się także o domowe płukanki o działaniu przeciwzapalnym, rozluźniającym, obkurczającym i łagodzącym ból. Czym płukać dziąsła w ciąży? Warto stosować napary z rumianku i szałwii – obydwa zioła mają właściwości ściągające i łagodzące ból. Jamę ustną należy płukać 3 razy dziennie przez 2 minuty wystudzonym naparem. Niektórzy zalecają również płukanki z wody utlenionej – 1 łyżka wody utlenionej na ½ szklanki przegotowanej, chłodnej wody. Stosowanie wszelkiego rodzaju środków antyseptycznych oraz zawierających chlorheksydynę warto skonsultować z dentystą. Należy pamiętać, że na niektóre środki można być uczulonym. Z pewnością zaś płukanki nie są alternatywą dla wizyty u stomatologa.

Zobacz film: Stomatologia

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Angelika Kobylińska, Nicole Sochacki-Wójcicka, Dariusz Gozdowski, Dorota Bomba-Opoń, Mirosław Wielgoś, Dorota Olczak-Kowalczyk, Opieka stomatologiczna w czasie ciąży w Polsce. Postnatalne badanie ankietowe, „Nowa Stomatologia”, 1/2018.

2. Maria Bilińska, Jerzy Sokalski, Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, „Ginekologia polska”, 87/2016.

Data aktualizacji: 14.09.2020,
Opublikowano: 14.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej