Co stopy mówią o twoim zdrowiu? Sprawdź, jakie choroby mamy wypisane na stopach

Fot: robertprzybysz / gettyimages.com

Wygląd naszych stóp bardzo dużo mówi o naszym stanie zdrowie. Co można wyczytać ze stóp i co powinno skłonić do konsultacji ze specjalistą?

Co robią stopy? Przede wszystkim to na nich spoczywa cały ciężar naszego ciała. Dzięki nim nie tylko możemy się poruszać, ale także utrzymujemy prawidłową postawę ciała. Ale na tym nie koniec! Ich wygląd oraz ewentualne zmiany, które się na nich pojawiają mogą sugerować, że w organizmie zaczyna się coś niepokojącego.

"Czytaniem" stóp zajmuje się refleksologia (nazywana też terapią "zonową"). To alternatywna metoda leczenia. Polega ona na "chodzeniu" kciukiem i palcami z jednostajną siłą i zmiennym kątem ucisku po konkretnych punktów, które znajdują się na stopach, dłoniach i twarzy. W ocenie jej zwolenników w ten sposób można nie tylko rozpoznawać różne dolegliwości, ale także je leczyć.

Jakie dolegliwości można "wyczytać" ze stóp?

Sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego jest ból, który pojawia się podczas ucisku. O problemach ze zdrowiem może świadczyć zmiana koloru skóry. Skóra na stopie nie może być też zbyt miękka ani zbyt twarda. Sygnałem ostrzegawczym jest także nadmierna potliwość stóp. Na tym jednak nie koniec:

  • białe i pomarszczone, jak po kąpieli, palce stóp mogą sugerować problemy z ciśnieniem;
  • narastająca skóra nad paznokciami - świadczy o chorych zatokach, jeśli skóra narasta nad piątym palcem można podejrzewać problemy z układem moczowym;
  • wrastający paznokieć na paluchu od strony zewnętrznej – świadczy o problemach ze śledzioną i trzustką, jeśli paznokieć wrasta od strony wewnętrznej – najprawdopodobniej choruje wątroba;
  • na końcówkach palców znajdują się strefy odpowiedzialne za działanie układu oddechowego. Jeśli są bardzo delikatne może to świadczyć o chorobie.
  • na prawej stopie, tuż pod palcami, znajduje się refleks prawego płuca, a na lewej - lewego płuca i serca - ból w tym miejscu może sugerować problemy z sercem lub zmiany w płucach;
  • wewnętrzna strona stóp to część odpowiedzialna za przełyk, natomiast zewnętrzna przypisana jest barkom i ramionom. Ta część stopy odpowiada także za układ pokarmowy. Jeśli choruje mogą się tam pojawić nagniotki (odciski).
  • pękająca skóra na piętach może sugerować zaburzenia hormonalne, np.: problemy z tarczycą lub układem rozrodczym.

Co to jest refleksologia?

Refleksologia zakłada, że ludzkie ciało jest podzielone na 5 stref - zon (refleksów). Jeśli dany organ występuje w jednej lub dwóch zonach, zakłada się, że jego odpowiednik znajduje się także na stopach. Dlatego też refleksologia uważa, że uciskając poszczególne miejsca na stopach, wpływa się pozytywnie na działanie danego organu.

Osoby, które zdecydują się na wizytę u refleksologa muszą mieć na uwadze, że nie jest on lekarzem. Tym samym nie może postawić diagnozy ani przepisać leków. Nie zmienia to jednak faktu, że specjaliści w tej dziedzinie potrafią wychwycić i odczytać obecne na stopach anomalie, wskazać przyczynę problemu, a także w razie potrzeby skierować do lekarza. 

Uciski wykonywane przez refleksologa mają pomóc odzyskać ciału równowagę, poprawić przepływ krwi czy limfy. Dzięki zabiegom można się wyciszyć, pozbyć uporczywego bólu. Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.

Zobacz film i dowiedz się, jakie problemy ze zdrowiem można wyczytać ze... stóp:

Zobacz film: Co o naszym zdrowiu mówią stopy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.09.2020,
Opublikowano: 11.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej