Co robić, gdy wystąpią drgawki u dziecka? Przyczyny i postępowanie

juliadu/Getty Images

Drgawki u dzieci są najczęściej spowodowane podwyższoną temperaturą w przebiegu ostrych infekcji. Ich pojawienie się nie ma związku z chorobami neurologicznymi lub zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Natomiast drgawki bez gorączki mogą być objawem epilepsji.

Drgawki, inaczej określane jako konwulsje, to skurcze mięśni szkieletowych, które są mimowolne, nagłe, krótkie, rytmiczne i następujące po sobie w krótkich odstępach czasu. Często towarzyszy im utrata przytomności lub wymioty. Bezpośrednio po ataku dziecko jest senne i osłabione. Drgawki u dziecka są wynikiem wyładowań bioelektrycznych w mózgu, które powstały pod wpływem jakiegoś czynnika – najczęściej gorączki lub epilepsji.

Drgawki gorączkowe u dzieci

Drgawki gorączkowe u dziecka to objaw, który może pojawić się, gdy temperatura ciała przekracza 39℃, a także, kiedy tempo jej wzrostu jest szybkie. Problem ten dotyczy około 5% dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia. Najczęściej towarzyszy ostrym i silnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się:

  • drgawki gorączkowe proste – napad jest uogólniony, czyli obejmuje całe ciało, trwa krócej niż 15 minut i nie powraca w ciągu 24 godzin;
  • drgawki gorączkowe złożone – napad jest ogniskowy, co oznacza, że dotyczy tylko jednej strony ciała lub kończyny, trwa ponad 15 minut i często powraca.

Przyczyną drgawek u dzieci w przebiegu gorączki jest niedojrzałość układu nerwowego, który w ten sposób reaguje na nagły wzrost temperatury ciała. U większości pacjentów atak może wrócić przy kolejnej infekcji. Do czynników ryzyka ponownego wystąpienia drgawek przy gorączce u dziecka zalicza się:

  • występowanie drgawek gorączkowych u członków najbliższej rodziny,
  • wystąpienie drgawek gorączkowych w okresie niemowlęcym,
  • pojawienie się drgawek przy niezbyt wysokiej gorączce,
  • częste infekcje.

Jak wyglądają drgawki gorączkowe u dzieci?

Drgawki przy gorączce, które mają charakter uogólniony, powodują, że dziecko sztywnieje, pręży się, a także zaczyna rytmicznie i mimowolnie poruszać wszystkimi kończynami. Dochodzi także do krótkotrwałej utraty przytomności i problemów z oddychaniem. Po zakończeniu napadu dziecko jest osłabione i ospałe. Może także wymiotować.

Złożone drgawki gorączkowe u dzieci różnią się od prostych tym, że mimowolne skurcze mięśni mogą dotyczyć tylko jednej kończyny. Trwają zdecydowanie dłużej i mogą powrócić w ciągu 24 godzin. Ich wystąpienie wymaga konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych, ponieważ u dzieci, które je przeszły, istnieje wyższe ryzyko wystąpienia padaczki.

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka:

Zobacz film: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Źródło: Zdrowie

Drgawki gorączkowe u dzieci same w sobie nie są bezpośrednim zagrożeniem życia. W ich przebiegu jednak może dojść do zatrzymania oddechu, powstania urazu głowy lub innych części ciała. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy przy drgawkach pozwala uniknąć groźnych powikłań.

Czytaj także: Skąd bierze się padaczka i jak skutecznie ją leczyć?

Drgawki gorączkowe u dzieci – postępowanie i pierwsza pomoc

Postępowanie przy drgawkach gorączkowych u dzieci wygląda następująco:

  • należy zachować spokój;
  • dziecko trzeba trzymać luźno na rękach lub położyć na miękkim podłożu, aby uniknąć urazu. Należy także usunąć z otoczenia niebezpieczne przedmioty;
  • głowę dziecka należy ułożyć na boku, aby zapobiec zachłyśnięciu śliną;
  • konieczne jest sprawdzenie drożności dróg oddechowych (jeżeli nie należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej);
  • jeżeli drgawki gorączkowe wystąpiły po raz pierwszy lub trwają dłużej niż 5 minut, należy wezwać pogotowie.

Dziecku w czasie ataku drgawek nie wolno wkładać niczego do ust ani podawać napojów i pokarmów. Nie należy także na siłę unieruchamiać jego ciała. Po napadzie dziecko bywa senne – można pozwolić mu zasnąć, jednak trzeba kontrolować jego stan. W tym momencie należy podać lek przeciwgorączkowy (jeżeli nie został podany wcześniej).

Drgawki u dziecka bez gorączki

Drgawki u dziecka bez gorączki mogą być spowodowane epilepsją (padaczką). Jest to grupa przewlekłych schorzeń neurologicznych, która charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, mogących przebiegać z drgawkami. Przyczyną są gwałtowne, nadmierne i nieprawidłowe wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych, które powstają na skutek zaburzeń genetycznych, wad rozwojowych, zaburzeń metabolicznych, a także urazów i guzów mózgu.

Padaczka jest chorobą nieuleczalną, jednak w większości przypadków napady drgawek u dzieci można kontrolować przy pomocy leków. Schorzenie dotyka 1% populacji na świecie. Aby rozpoznać epilepsję, konieczne jest wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG), które polega na zobrazowaniu aktywności mózgu. U dzieci wykonuje się je zazwyczaj podczas snu.

Postępowanie i pierwsza pomoc przy drgawkach bez gorączki są podobne jak w przypadku drgawek gorączkowych. Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, monitorować jego oddech i powiadomić pogotowie ratunkowe.

Bibliografia:

1E. Rycharska-Łoś, M. Czerwionka-Szaflarska, Gorączka u dzieci i jej farmakoterapia, [w:] „Pediatria Polska”, Vol. 85, 2010, str. 156–164.

Data aktualizacji: 18.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej