Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?

Fot. Anetlanda / Getty Images

Swędzenie pleców może być wywołane przez rozmaite przyczyny, zarówno błahe, jak i dość poważne. Może być sygnałem problemów dermatologicznych, niedostatecznej higieny i niedoczynności tarczycy lub być reakcją na drażnienie mechaniczne.

Świąd jest nieprzyjemnym odczuciem na skórze, które wyzwala odruch drapania. Jest to dokuczliwy objaw będący źródłem dużego dyskomfortu i rozdrażnienia. Swędzenie pleców może być wywołane reakcją alergiczną na kosmetyki lub niektóre leki, chorobami skóry (np. świerzb) lub zaburzeniami pracy wątroby i nerek. Powierzchnia pleców w ciągu lata jest często eksponowana na działanie promieni słonecznych, które w nadmiarze mogą wywoływać uczucie swędzenia.

Swędzenie pleców – niewłaściwa higiena i drażnienie mechaniczne

Istnieją rozmaite przyczyny swędzenia pleców. Jedną z nich może być niewłaściwa higiena. Dokładne samodzielne umycie pleców jest dla niektórych osób sporym wyzwaniem. W związku z tym, aby wyczyścić ich całą powierzchnię, warto zaopatrzyć się w specjalne przybory, takie jak szczotka czy myjka na rączce. Ich koszt jest bardzo różny. Ceny zaczynają się od około 10 zł, a sięgają nawet 100 zł. Dzięki takim urządzeniom można się pozbyć nie tylko swędzenia pleców z niedomycia, ale także zapewniają one masaż skóry, usuwają martwe komórki, pobudzają krążenie krwi oraz wygładzają i zmiękczają skórę.

Za swędzenie pleców mogą odpowiadać drażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze na skutek działania bodźców mechanicznych. Swędzenie pleców w jednym miejscu – na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa – może być spowodowane drażniącym działaniem metki odzieżowej. Zazwyczaj wykonana jest ona z tworzyw sztucznych, przez co ocierając się o skórę pleców, powoduje jej swędzenie. Najprostszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest usunięcie metki.

Swędzenie pleców po opalaniu

Powierzchnia pleców w ciągu lata jest często eksponowana na działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce skutkująca silną opalenizną może wywoływać uczucie swędzenia. Skóra staje się wówczas mocno przesuszona. Żeby złagodzić uczucie swędzenia, należy pić wapno 3 razy dziennie i możliwie często nawilżać skórę. W tym celu doskonale sprawdzą się preparaty z panthenolem. Warto podjąć działania ochronne przed słońcem – okrywanie podrażnionej skóry pleców i stosowanie kremów z filtrem UV. Istnieje też kilka sprawdzonych domowych sposobów na łagodzenie objawów poparzenia słonecznego.

Zobaczcie w jaki sposób można zadbać dietą o ładną skórę:

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Swędzenie pleców – alergie, leki

Dość częstą przyczyną swędzenia pleców jest przesuszenie skóry w wyniku reakcji alergicznej. Czynnikiem uczulającym mogą być kosmetyki do mycia, takie jak żele czy płyny oraz detergenty stosowane do odświeżania odzieży – preparaty do prania i płukania. Osoby nadwrażliwe na produkty przeznaczone do czyszczenia ciała powinny stosować zwykłe szare lub glicerynowe mydła hipoalergiczne. W przypadku reakcji alergicznej na środki do prania należy wybierać proszki przetestowane dermatologicznie, które posiadają pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego. Ponadto w pralce trzeba wybierać specjalny program o wydłużonym czasie prania w wyższej temperaturze i z dodatkowym płukaniem.

Świąd skóry na plecach może się pojawić jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Za jego wystąpienie mogą odpowiadać leki zawierające kodeinę lub morfinę. Świąd polekowy może pojawić się po pierwszej dawce lub wystąpić dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozpoczęcia terapii.

Swędzenie pleców – choroby skórne

  • świerzb – choroba zakaźna spowodowana przez świerzbowce; podstawowym objawem jest świąd, szczególnie nasilony w nocy, ze względu na większą aktywność świerzbowców w ciepłym i ciemnym otoczeniu; pojawić się mogą pęcherzyki, grudki, wydrapania, które niekiedy są powikłane przez zakażenie bakteryjne; stosowane są leki zawierające pochodne roślinne pyretryny, benzoesan benzylu lub maści siarkowe; wskazane jest również stosowanie leczenia ogólnego iwermektyną;
  • wyprysk łojotokowy – zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Choroby tarczycy a swędzenie pleców

Swędzenie pleców między łopatkami stanowi jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Za niedobór hormonów tarczycy odpowiadać mogą m.in. choroba Hashimoto, zapalenie tarczycy i leczenie jodem radioaktywnym. Zaburzenia pracy tego gruczołu wpływają negatywnie na natłuszczenie i nawilżenie skóry, która staje się przesuszona i łuszczy się. Swędzenie pleców najbardziej odczuwa się wieczorami i w nocy. Dodatkowymi objawami niedoczynności mogą być zasinienie skóry lub jej bladość oraz nadmierne rogowacenie naskórka. Leczenie niedoczynności tarczycy łagodzi swędzenie pleców i inne objawy. Ma postać terapii substytucyjnej, która polega na codziennym doustnym przyjmowaniu hormonów tarczycy.

Inne choroby powodujące swędzenie pleców

Swędzenie skóry na plecach pod łopatką może być spowodowane niektórymi schorzeniami hematologicznymi, zwłaszcza ostrym stanem zapalnym wątroby z zaburzeniami w odpływie żółci. Częstą przyczyną świądu jest cukrzyca. Skóra diabetyków jest sucha, podatna na zranienia i infekcje, może się łuszczyć. Świąd pleców może się pojawić w przebiegu mocznicy i u osób dializowanych. Wówczas jest konsekwencją gromadzenia się w organizmie toksyn i nieskutecznie wydalanych produktów przemiany materii. Świąd pleców może być czasami związany z nowotworem złośliwym, najczęściej z białaczką lub chłoniakiem zlokalizowanym w tym obszarze.

Bibliografia:

1. Ślusarczyk H., Opalanie – źródło zdrowia i choroby, „Apteka Media”, 2012, 9, s. 18.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

3. Górkiewicz-Petkow A., Michałowska O., Petkow L., Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, „Medycyna Rodzinna”, 2009, 4, s. 70-74.

4. Reich A., Ständer S., Szepietowski J.C., Świąd u osób w podeszłym wieku, „Dermatologia po Dyplomie”, 2012, 3(4), s. 39-50.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej