Co pomoże na ból żołądka? Leki oraz domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe

Moyo Studio/getty images

Dolegliwości ze strony jamy brzusznej po posiłku lub na czczo to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza. Zazwyczaj na ból żołądka pomagają domowe sposoby, czasem jednak konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty.

Na ból żołądka często najlepsza okazuje się zmiana przyzwyczajeń dietetycznych. Dolegliwości przewlekłe, współistniejące ze zgagą, wskazują na głębszy problem, wymagający terapii farmakologicznej.

Ból żołądka – skąd się bierze?

Dyspepsja, czyli uciążliwy ból w nadbrzuszu, który utrzymuje się co najmniej 1 miesiąc, jest często wywołana przez stany chorobowe żołądka. Zwykle towarzyszą jej inne objawy, takie jak wrażenie zalegania treści pokarmowej, wymioty, nudności, wczesne uczucie sytości. Może współwystępować z nieprzyjemnym pieczeniem za mostkiem – zgagą. Dolegliwości te charakterystyczne są między innymi dla chorób zapalnych błony śluzowej żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego. Ostry ból żołądka, trwający krótki czas, może być wywołany infekcjami przewodu pokarmowego, błędami dietetycznymi czy zażyciem leku. Przewlekłe lub ostre dolegliwości ze strony nadbrzusza to często wynik życia w stresie, zaburzeń psychicznych.

Wszystkie zaobserwowane dolegliwości towarzyszące bólom żołądka – gorączka, wymioty lub biegunka z krwią, spadek masy ciała, guz w jamie brzusznej – powinny być skonsultowane z lekarzem. To, co pomoże na ból żołądka, zależy od przyczyny wystąpienia dolegliwości, dlatego sposoby nie są uniwersalne i należy je dobierać indywidualnie.

Co pomoże na żołądek? Domowe sposoby

Nie zawsze dolegliwości żołądka to poważny problem, wymagający niezwłocznej interwencji lekarza. Gdy nie są nasilone, trwają krótko i pojawiają się sporadycznie, można spróbować opanować je samodzielnie w domu. Ból żołądka w takich przypadkach zwykle udaje się zmniejszyć dzięki zmianie diety oraz przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze na ból żołądka może pomóc zwykła modyfikacja stylu życia. Należy koniecznie zrezygnować z palenia tytoniu oraz picia alkoholu i innych używek, takich jak kawa, mocna herbata. Konieczna może okazać się zmiana objętości spożywanych posiłków – powinny być częstsze, ale w mniejszej ilości. Wskazane jest zrezygnowanie z produktów wysoko przetworzonych, smażonych. W czasie szczególnego nasilenia bólu zaleca się jedzenie produktów lekkostrawnych – kleiku, sucharków.

Tradycyjne metody na złagodzenie objawów zakładają picie ziołowych naparów – z rumianku, mięty, lipy, siemienia lnianego, kminku. Pomocna okazuje się także zmiana pozycji ciała – zwinięcie się w kłębek, podkurczenie nóg, które redukuje napięcie mięśni brzucha.

Leki pomagające na ból żołądka

W przypadku występującego przewlekle bólu brzucha niejednokrotnie konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie postępowania diagnostycznego. Przyczyną dolegliwości mogą być bowiem stany zapalne błony śluzowej. Na bolący żołądek w refluksie żołądkowo-przełykowym pomaga grupa leków znanych jako inhibitory pompy protonowej (IPP). Hamują one wydzielanie kwasu solnego i drażnienie błony śluzowej.

Jeśli w gastroskopii z pobranego materiału otrzyma się wynik dodatni badania w kierunku Helicobacter pylori, stosuje się antybiotykoterapię, która ma na celu usunięcie bakterii z przewodu pokarmowego. Gdy takie postępowanie nie przynosi ulgi lub kolejny wynik jest ujemny, stosuje się leki z grupy IPP, H2-blokery lub środki zobojętniające. Współistniejące dolegliwości poposiłkowe sugerują rozpoczęcie terapii prokinetycznej.

Warto zaznaczyć, iż na ból żołądka może pomóc odstawienie leków, które mają potencjał wrzodotwórczy. Należą do nich między innymi silne środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i sterydy. Każdorazowo odstawienie leków należy robić pod kontrolą lekarza.

Zobacz film: Ból  brzucha

źródło:x-news

Co pomoże na ból żołądka u dziecka?

Dzieci to grupa pacjentów szczególnie narażona na dolegliwości bólowe nadbrzusza. Wywołane są one najczęściej przez infekcje lub są psychogenne.

Należy pamiętać, że dzieci są bardziej podatne na odwodnienie w trakcie chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, dlatego mimo bólu brzucha konieczne jest podawanie płynów. Gdy nie okaże się to skuteczne, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Co łagodzi bóle żołądka na podłożu psychogennym? Zwykle wystarcza otoczenie dziecka uwagą oraz redukcja stresu, a także wysiłek fizyczny lub inne absorbujące zajęcie.

Dolegliwości mogą być łagodzone za pomocą domowych sposobów, jedynie gdy mają charakter przemijający. Występowanie objawów alarmowych, zaburzenia w wypróżnianiu się, bóle w nocy, zmiana masy ciała, gorączka, opóźnione dojrzewanie oraz wszystkie inne podejrzane symptomy należy zgłosić pediatrze.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

2. Kawalec W., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Data aktualizacji: 08.08.2020,
Opublikowano: 09.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć

Ból brzucha po jedzeniu to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej świadczy o niestrawności, lecz przyczynami mogą być także choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądka, choroba wrzodowa, zatrucie, nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz choroby pęcherzyka żółciowego.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Czytaj więcej
Zgaga - jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa może doprowadzić do stanu zapalnego i zmian metaplastycznych w przełyku. Szacuje się, że aż 25-40% dorosłych doświadcza zgagi raz w miesiącu, a od około 7% do 10% ma ją codziennie. Zgaga występuje częściej u mężczyzn i osób w wieku powyżej 40 lat.

Czytaj więcej
Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami z powodu przejedzenia? Poznaj 8 domowych sposobów

Wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości, które mogą zakłócać przyjemność biesiadowania w czasie świąt. Winne są nie tyle same potrawy, co ich nadmiar i długie godziny spędzone za stołem w pozycji siedzącej. Jak sobie poradzić z objawami niestrawności domowymi sposobami?

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Burczenie w brzuchu może być spowodowane przez wiele przyczyn. Z jednej strony stanowić może oznakę prawidłowej pracy układu trawiennego, z drugiej zaś informować o głodzie. Niekiedy bywa objawem chorobowym i pojawia się w przebiegu np. alergii pokarmowej.

Czytaj więcej
Sok z selera – właściwości i działanie. Jak samodzielnie zrobić sok z selera?

Sok z selera stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym daniem. Jego picie promuje wielu celebrytów, a na portalach społecznościowych tworzone są konta propagujące jego prozdrowotne właściwości. Napój najczęściej przygotowuje się z odmiany naciowej.

Czytaj więcej