Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Plamy na języku mogą pojawić się zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych. Często są efektem palenia papierosów lub niewłaściwej higieny jamy ustnej, jednak mogą też świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym, a także o wielu poważnych chorobach, włącznie z nowotworem. 

Plamy na języku powinny zawsze stać się sygnałem alarmowym, ponieważ wszelkie anomalia w jego wyglądzie świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Na pewno tego typu objawów nie należy lekceważyć, gdyż mogą one zwiastować poważne choroby, łącznie z nowotworami.

Czerwone plamy na języku

Czerwone plamy na języku mogą świadczyć o rozwoju grzybicy jamy ustnej, poważnego problemu wśród dzieci i osób w podeszłym wieku. Najczęściej tego typu zakażenia wywołują grzyby z rodziny drożdżopodobnych (cryptococcaceae), z rodzaju Candida. Takie objawy towarzyszą zwłaszcza kandydozie rumieniowatej, występującej dość powszechnie u osób stosujących antybiotyki. Oprócz czerwonych plam zlokalizowanych na grzbiecie języka lub podniebieniu twardym, a niekiedy w obu miejscach jednocześnie, schorzenie charakteryzuje się dużą bolesnością zmian w jamie ustnej.

Czerwone plamy na języku u dorosłych bywają konsekwencją niedoborów witamin i mikroelementów, spowodowanych chorobą lub niewłaściwą dietą, zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego, a także żelaza. Czerwone kropki na języku towarzyszą czasami anemii, która objawia się również bladym kolorem skóry, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, utratą apetytu oraz nawracającym uczuciem duszności i kołatania serca.

Czasami czerwone lub ciemne plamy na języku bywają symptomem świadczącym o nowotworze jamy ustnej. Inne charakterystyczne dla tej choroby dolegliwości to m.in.: długo trwający ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu) i ucha, chrypka, problemy z mówieniem, ślinotok, cuchnący oddech, szczękościsk, brak apetytu, spadek masy ciała czy guz pojawiający się na szyi.

Plamy na języku u dziecka

Plamy na języku u dziecka często towarzyszą infekcji wirusowej lub grzybiczej, zwłaszcza przy osłabionym systemie odpornościowym. Niekiedy są sygnałem zwiastującym alergię na jakiś produkt spożywczy, powodujący miejscowy odczyn w jamie ustnej. Mogą być również, podobnie jak u dorosłych, konsekwencją niedoboru witamin czy ważnych dla organizmu mikroelementów.

Czerwone plamy na języku u dziecka to także jeden z symptomów płonicy, czyli schorzenia atakującego najczęściej między 3. a 10. rokiem życia. Wywołujące ją drobnoustroje – paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes) przenoszą się drogą kropelkową (kaszel czy kichanie), przez kontakt bezpośredni z rówieśnikiem lub osobą dorosłą, chorującą na anginę paciorkowcową.

Pierwszym objawem płonicy jest zazwyczaj ból gardła. W miarę postępu choroby pojawiają się inne dolegliwości. Oprócz białego nalotu na języku, który później przybiera barwę malinową, mogą być to: szybko rosnąca temperatura, wymioty i biegunka, szkarłatna, plamista wysypka na klatce piersiowej rozszerzająca się na ramiona, podbrzusze i uda oraz zaczerwienie twarzy, oprócz okolic ust i nosa, które pozostają blade (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Czerwone plamy na języku u dorosłych

Czerwone plamy na języku u dorosłych mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest tzw. romboidalne zapalenie środkowej części języka, będące zwykle konsekwencją przewlekłego zakażenia spowodowanego przez pasożytniczego grzyba z gatunku Candida albicans. Czerwone plamy z nieregularnymi brzegami pojawiają się najczęściej w środkowej linii grzbietowej powierzchni języka, mogą mieć różne wielkości i kształty. Tego typu zmiany są dość często obserwowane u osób chorujących na cukrzycę, a także leczonych antybiotykami.

Wczesne rozpoznanie stanu zapalnego i terapia środkami przeciwgrzybicznymi zwykle prowadzą do wyleczenia. Zaawansowane postaci choroby bywają bardziej oporne na farmaceutyki, ponieważ zmiana z czasem staje się włóknista i mało unaczyniona.

Czarne plamy na języku

Czarne plamy na języku powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ mogą być objawem nowotworu, np. czerniaka, którego cechuje bardzo duża złośliwość spowodowana agresywnym wzrostem oraz trudnymi w leczeniu licznymi przerzutami. Niekiedy czarne plamy na języku świadczą o problemach z wątrobą lub jelitami.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czerwone plamy z białą obwódką

Czerwone plamy z białą obwódką, które pojawiają się na języku, mogą świadczyć o łagodnym wędrującym zapaleniu języka, zwanym popularnie językiem geograficznym, ponieważ nieregularna forma zmian na jego powierzchni przypomina mapę. Schorzenie częściej występuje u kobiet. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale na rozwój stanu zapalnego mogą mieć wpływ m.in.: stres, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, a także choroby wrodzone. Czasem powstaje w wyniku podrażnienia wywołanego jedzeniem pikantnych potraw.


Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 15.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej