Plamy na języku powinny zawsze stać się sygnałem alarmowym, ponieważ wszelkie anomalia w jego wyglądzie świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Na pewno tego typu objawów nie należy lekceważyć, gdyż mogą one zwiastować poważne choroby, łącznie z nowotworami.
Czerwone plamy na języku
Czerwone plamy na języku mogą świadczyć o rozwoju grzybicy jamy ustnej, poważnego problemu wśród dzieci i osób w podeszłym wieku. Najczęściej tego typu zakażenia wywołują grzyby z rodziny drożdżopodobnych (cryptococcaceae), z rodzaju Candida. Takie objawy towarzyszą zwłaszcza kandydozie rumieniowatej, występującej dość powszechnie u osób stosujących antybiotyki. Oprócz czerwonych plam zlokalizowanych na grzbiecie języka lub podniebieniu twardym, a niekiedy w obu miejscach jednocześnie, schorzenie charakteryzuje się dużą bolesnością zmian w jamie ustnej.
Czerwone plamy na języku u dorosłych bywają konsekwencją niedoborów witamin i mikroelementów, spowodowanych chorobą lub niewłaściwą dietą, zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego, a także żelaza. Czerwone kropki na języku towarzyszą czasami anemii, która objawia się również bladym kolorem skóry, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, utratą apetytu oraz nawracającym uczuciem duszności i kołatania serca.
Czasami czerwone lub ciemne plamy na języku bywają symptomem świadczącym o nowotworze jamy ustnej. Inne charakterystyczne dla tej choroby dolegliwości to m.in.: długo trwający ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu) i ucha, chrypka, problemy z mówieniem, ślinotok, cuchnący oddech, szczękościsk, brak apetytu, spadek masy ciała czy guz pojawiający się na szyi.
Plamy na języku u dziecka
Plamy na języku u dziecka często towarzyszą infekcji wirusowej lub grzybiczej, zwłaszcza przy osłabionym systemie odpornościowym. Niekiedy są sygnałem zwiastującym alergię na jakiś produkt spożywczy, powodujący miejscowy odczyn w jamie ustnej. Mogą być również, podobnie jak u dorosłych, konsekwencją niedoboru witamin czy ważnych dla organizmu mikroelementów.
Czerwone plamy na języku u dziecka to także jeden z symptomów płonicy, czyli schorzenia atakującego najczęściej między 3. a 10. rokiem życia. Wywołujące ją drobnoustroje – paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes) przenoszą się drogą kropelkową (kaszel czy kichanie), przez kontakt bezpośredni z rówieśnikiem lub osobą dorosłą, chorującą na anginę paciorkowcową.
Pierwszym objawem płonicy jest zazwyczaj ból gardła. W miarę postępu choroby pojawiają się inne dolegliwości. Oprócz białego nalotu na języku, który później przybiera barwę malinową, mogą być to: szybko rosnąca temperatura, wymioty i biegunka, szkarłatna, plamista wysypka na klatce piersiowej rozszerzająca się na ramiona, podbrzusze i uda oraz zaczerwienie twarzy, oprócz okolic ust i nosa, które pozostają blade (tzw. trójkąt Fiłatowa).
Czerwone plamy na języku u dorosłych
Czerwone plamy na języku u dorosłych mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest tzw. romboidalne zapalenie środkowej części języka, będące zwykle konsekwencją przewlekłego zakażenia spowodowanego przez pasożytniczego grzyba z gatunku Candida albicans. Czerwone plamy z nieregularnymi brzegami pojawiają się najczęściej w środkowej linii grzbietowej powierzchni języka, mogą mieć różne wielkości i kształty. Tego typu zmiany są dość często obserwowane u osób chorujących na cukrzycę, a także leczonych antybiotykami.
Wczesne rozpoznanie stanu zapalnego i terapia środkami przeciwgrzybicznymi zwykle prowadzą do wyleczenia. Zaawansowane postaci choroby bywają bardziej oporne na farmaceutyki, ponieważ zmiana z czasem staje się włóknista i mało unaczyniona.
Czarne plamy na języku
Czarne plamy na języku powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ mogą być objawem nowotworu, np. czerniaka, którego cechuje bardzo duża złośliwość spowodowana agresywnym wzrostem oraz trudnymi w leczeniu licznymi przerzutami. Niekiedy czarne plamy na języku świadczą o problemach z wątrobą lub jelitami.
Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:
Czerwone plamy z białą obwódką
Czerwone plamy z białą obwódką, które pojawiają się na języku, mogą świadczyć o łagodnym wędrującym zapaleniu języka, zwanym popularnie językiem geograficznym, ponieważ nieregularna forma zmian na jego powierzchni przypomina mapę. Schorzenie częściej występuje u kobiet. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale na rozwój stanu zapalnego mogą mieć wpływ m.in.: stres, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, a także choroby wrodzone. Czasem powstaje w wyniku podrażnienia wywołanego jedzeniem pikantnych potraw.