Co oznacza cito na skierowaniu? Tryb diagnostyki i leczenia pacjenta na tzw. pilne skierowanie

Fot: golero / gettyimages.com

Pilne skierowanie do poradni specjalistycznej na konsultacje lekarskie czy badania diagnostyczne stanowi sygnał o złym stanie zdrowia, wymagającym możliwie szybkiej interwencji terapeutycznej. Dokument umożliwiający przyspieszenie procedury leczenia to tzw. skierowanie cito.

„Cito” na skierowaniu, receptach czy innych dokumentach medycznych oznacza dla pacjenta ominięcie kolejki chorych oczekujących na wizytę w przychodni czy szpitalu, a także bezwzględne wskazanie do wykupienia leków i rozpoczęcia zleconej farmakoterapii lub innej formy rehabilitacji. Zasady przyznawania skierowania cito w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) regulowane są przez Ministerstwo Zdrowia.

Co oznacza cito na skierowaniu?

„Cito” to łacińskie wyrażenie określające sposób wykonania danej czynności i oznaczające ‘szybko, natychmiast, prędko’. Przysłówek „na cito” używany jest najczęściej w kontekście medycznym i oznacza jak najszybsze, bez zbędnej zwłoki, możliwie szybkie podjęcie zleconej procedury lekarskiej, takiej jak badania, diagnostyka, analiza wyników, specjalistyczne konsultacje, rehabilitacja czy wykupienie leków na receptę. Pilne skierowanie wydawane jest pacjentowi, którego stan zdrowia jest niestabilny i wymaga priorytetowego postępowania medycznego w celu zatrzymania postępu choroby, złagodzenia ostrych objawów i podjęcia agresywnych metod leczenia.

Skierowanie na cito z NFZ upoważnia daną osobę do znalezienia się na liście oczekujących w publicznych placówkach medycznych w kategorii „przypadek pilny” w sytuacji, kiedy istnieje konieczność udzielenia natychmiastowego lub możliwie szybkiego świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego, szybkie pogarszanie się kondycji zdrowotnej lub znaczące zmniejszenie szans na powrót do zdrowia. Zasady przyznawania skierowania cito przez lekarzy określają rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Skierowanie pilne

Jednym z dokumentów ustalających pierwszeństwo pacjentów w kolejkach na konsultacje lekarskie czy badania diagnostyczne jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 200, poz. 1661). Dokument przewiduje cztery kategorie przypadków pacjentów: nagłe, pilne, stabilne oraz pacjentów w trakcie diagnostyki i leczenia. Pacjent zakwalifikowany do skierowania pilnego, tzw. cito, umieszczany jest zawsze przed świadczeniobiorcami z innej grupy, jednak często ze względu na długie kolejki ambulatoryjnej opieki zdrowotnej skierowanie cito nie gwarantuje świadczenia natychmiastowej usługi medycznej. Aby skierowanie pilne na konsultację, badanie czy inne świadczenie zostało zaakceptowane przez dany podmiot leczniczy, obok napisu „pilne” lub „cito” powinno znajdować się oznaczenie osoby dokonującej takiej adnotacji, czyli podpis i pieczątka lekarza zlecającego. Do najczęściej wystawianych zleceń tego typu należy skierowanie na rezonans magnetyczny ze względu na dokładność obrazową badania i nieocenioną pomoc w diagnostyce i monitorowaniu progresji lub regresji choroby.

Jak nowa technologia ułatwia diagnostykę? Dowiesz się tego z filmu:

zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów Źródło: 36,6

Rezonans magnetyczny na cito – co to znaczy dla pacjenta?

Badanie na cito, czyli w trybie pilnym, oznacza badanie, którego czas wykonania i analiza wyników mogą wpływać na wartość diagnostyczną dalszego postępowania klinicznego i przebieg choroby. Do grupy badań znacznie wpływających na ustalenie stanu zdrowia pacjenta należy m.in. rezonans magnetyczny, czyli nieinwazyjna metoda obrazowania, ukazująca przekrój narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich jego płaszczyznach z dokładnością do kilku milimetrów, wykorzystująca bezpieczne dla organizmu człowieka pole magnetyczne i fale radiowe. Aby poddać się badaniu w placówce NFZ lub w komercyjnej pracowni technicznej, niezbędne jest wskazanie lekarskie.

Zobacz także: Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka

Pilne skierowanie na rezonans magnetyczny skraca czas oczekiwania na badanie głównie w publicznych podmiotach medycznych, a sam dokument może wystawić wyłącznie lekarz specjalista. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie ma uprawnień do kierowania pacjentów na tego typu badanie. Placówki i gabinety prywatne nie zawsze wymagają skierowania na rezonans magnetyczny, choć warto mieć na uwadze, że rozpoznanie zawarte na zleceniu lekarskim może ułatwić technikowi wykonanie badania.

Skierowanie pilne w NFZ nie zawsze oznacza szybkie badanie

O tym, któremu pacjentowi wypisać skierowanie cito na rezonans magnetyczny czy inne badanie, decyduje lekarz po przeprowadzeniu oceny stanu zdrowia i ustaleniu wstępnej diagnozy. Nie istnieją przepisy prawa nakazujące umieszczenie tego typu adnotacji na skierowaniu. Skierowanie pilne nie zawsze oznacza natychmiastowe wykonanie badania czy odbycie konsultacji lekarskiej ze względu na nieustannie wydłużające się kolejki potrzebujących pacjentów.

Bibliografia:

1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 200, poz. 1661).

Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej