Co oznacza brązowy śluz z pochwy? Kiedy się pojawia jako zjawisko patologiczne?

Fot.: ruigsantos / Getty Images

Brązowy śluz z pochwy po okresie jest zjawiskiem fizjologicznym. Może występować również w pierwszym trymestrze ciąży. W wyniku mikrourazu błony śluzowej pochwy może pojawić się po badaniu fizjologicznym czy stosunku płciowym.

Brązowy śluz z pochwy ma różne przyczyny. Może być objawem fizjologicznym bądź patologicznym. Wszystko zależy od tego, w którym momencie cyklu się pojawia, jak również od tego, czy dotyczy kobiety w ciąży, miesiączkującej czy w innym stanie fizjologicznym. Brązowe plamienie z dróg rodnych może okazać się objawem chorobowym, który wymaga dokładnej diagnostyki ginekologicznej.

Co oznacza brązowy śluz z pochwy?

Brązowy śluz może być zupełnie fizjologicznym zjawiskiem. Wynika ze stosowanej antykoncepcji hormonalnej, pojawia się po krwawieniu miesiączkowym, czasem przed okresem. To, czy zjawisko jest fizjologiczne, uzależnione jest od wielu czynników. Do diagnostyki brązowego śluzu powinny się zgłosić kobiety, które przestały miesiączkować, a obserwują krwawienia, obserwują brązowy śluz po stosunku czy plamienie zupełnie niezależne od cyklu miesiączkowego. Brązowy śluz po stosunku może wynikać również z niewielkich urazów mechanicznych powodujących krwawienia czy z nadżerki w szyjce macicy.

Brązowy śluz z pochwy po badaniu ginekologicznym jest zupełnie normalny, gdyż podczas wziernikowania może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Ogromny niepokój wzbudzają kobiety, które od długiego czasu nie miesiączkują i niespodziewanie pojawia się u nich krwawienie. Może ono świadczyć o rozrostach nowotworowych w drogach rodnych. Brązowy śluz bywa również niepokojącym objawem u kobiet miesiączkujących regularnie (u tych, które miesiączkują nieregularnie dość trudno to przewidzieć), ponieważ może być związany z endometriozą, nowotworem macicy, torbielami jajników.

Zobaczcie, kiedy mówimy o zaburzeniach miesiączkowania:

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania. Źródło: 36,6

Brązowy śluz z pochwy przed okresem lub po nim – czy to normalne zjawisko?

Brązowy śluz z pochwy przed okresem jest rzadko obserwowany. Jeśli bezpośrednio przechodzi w krwawienie miesiączkowe, absolutnie nie powinien być powodem do niepokoju. Częściej jednak obserwuje się, że miesiączka rozpoczyna się normalnie, coraz intensywniejszym krwawieniem z dróg rodnych, natomiast brązowy śluz pojawia się po okresie, co oznacza, że jeszcze resztki złuszczonej błony śluzowej macicy wydalane zostają na zewnątrz, lecz nie jest to tak obfite, by wywołało krwawienie.

Przed pierwszą miesiączką u dziewczynek może pojawić się zamiast obfitego krwawienia jedynie lekko podbarwiony krwią, brązowy śluz. Pierwsze cykle miesiączkowe najczęściej przebiegają bez owulacji, stan hormonalny dziewczynki nie jest jeszcze dość unormowany, co przekłada się na intensywność plamienia. Niedojrzałość hormonalna również skutkuje brązowymi upławami w trakcie cyklu miesiączkowego.

Brązowy śluz po owulacji jest rzadki. Obserwowany jest u niewielkiego odsetka kobiet w dniach, gdy dochodzi do owulacji. Określa się go krwawieniem okołoowulacyjnym. Związany jest z gwałtownymi zmianami hormonalnymi w okolicy owulacji, co doprowadza do pęknięcia pęcherzyka Graafa i wydalenia komórki jajowej do jajowodu.

Brązowy śluz z pochwy przy tabletkach antykoncepcyjnych

Hormonalne metody antykoncepcji istotnie wpływają na zmiany charakteru cyklicznych krwawień. Jednym z częstych problemów są krwawienia śródcykliczne, a właściwie plamienia, które mogą wyglądać bardziej jak brązowy śluz niż mocniejsze podkrwawianie. Ponadto należy pamiętać, że z czasem kolejne cykle wywoływane odstawieniem tabletek i przyjęciem tabletek placebo mogą być coraz bardziej skąpe i przypominają plamienia bądź zabarwiony śluz.

Brązowy śluz w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się u kobiet brązowy śluz zamiast okresu. Kobiety mogą mieć wówczas wątpliwości co do zajścia w ciążę. Jakiekolwiek plamienie czy krwawienie w trakcie ciąży zawsze wymaga dodatkowej diagnostyki u ginekologa. Brązowy śluz w ciąży może być związany z poronieniem samoistnym, ciążą pozamaciczną czy przedwczesnym odklejeniem się łożyska.

Brązowy śluz pod koniec ciąży może świadczyć o krwawieniu wynikającym z pęknięcia macicy w miejscu blizny po cesarce. Po ciąży może stanowić uzupełnienie krwawienia połogowego, które z dnia na dzień robi się coraz mniejsze, lecz wydzielina z dróg rodnych może utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

Data aktualizacji: 14.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej