Co oznacza brązowe plamienie przed okresem? Jakie mogą być jego przyczyny?

Fot: kei907 / fotolia.com

Brązowe plamienie przed okresem nie powinno być bagatelizowane. Nie zawsze oznacza stany chorobowe, jednak przyczynę jego występowania zawsze stwierdza ginekolog. Może być spowodowane m.in. niedomogą lutealną, stanami zapalnymi lub chorobami nowotworowymi. Jest objawem, o którym zawsze trzeba poinformować specjalistę.

Warto podkreślić, że brązowe plamienie przed okresem może występować także w ciąży. Również wtedy nie zawsze jest objawem, który powinien wywołać niepokój u przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać, że każdorazowe plamienie w ciąży należy zgłosić lekarzowi, gdyż czasami może ono świadczyć m.in. o poronieniu, ciąży pozamacicznej lub chorobach szyjki macicy. Zwykła kontrola lekarska powinna zidentyfikować jego źródło.

Brązowe plamienie przed okresem – co oznacza?

Brązowe plamienie występujące przed okresem nie zawsze musi świadczyć o stanach chorobowych. Pojawia się około 14 dnia cyklu i nazywane jest plamieniem okołoowulacyjnym. Wiąże się ono z niskim stężeniem estrogenów podczas jajeczkowania. Warto jednak podkreślić, że plamienie, które nie jest kojarzone z tym związanym z owulacją, należy skonsultować ze specjalistą, który oceni, co jest przyczyną jego występowania. Plamienie z pochwy to wydobywanie się niewielkiej ilości krwi z dróg rodnych. Może mieć ona różne odcienie – od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego lub brązowego. Brązowe plamienie przed okresem nie musi być związane ze stanami chorobowymi, jednak nie należy go bagatelizować i powinno się informować o nim ginekologa.

Dlaczego pojawia się brązowe plamienie przed okresem? Przyczyny

Brązowe plamienie przed okresem może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich jest tzw. niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego (nazywana także niedomogą fazy lutealnej). Stwierdza się ją wtedy, gdy ciałko żółte wydziela niewystarczającą ilość progesteronu bądź jego produkcja trwa krócej niż standardowo, tj. 10–12 dni. Niski poziom tego hormonu wpływa na zmiany w endometrium, co uniemożliwia prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Oprócz plamień przed miesiączką występują wtedy także objawy towarzyszące, takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), skąpe miesiączki, a także wydłużone lub skrócone cykle menstruacyjne. Niedomoga lutealna jest przyczyną zarówno problemów z zajściem w ciążę, jak również z jej utrzymaniem, co prowadzi do poronień. 

Ponadto brązowe plamienie przed okresem może być związane ze stanami zapalnymi narządów płciowych. Występuje na przykład, gdy kobieta ma nadżerkę, polipy szyjki macicy, zapalenie przydatków lub mięśniaki macicy. Pojawiają się wtedy także objawy towarzyszące, m.in. gorączka i ból podbrzusza. Inną przyczyną plamienia przed okresem może być chlamydioza. Z kolei jeśli występuje ono u kobiet po 40 roku życia, może oznaczać początek stadium menopauzalnego, gdyż właśnie wtedy obserwuje się u kobiet znaczny spadek progesteronu. Brązowe plamienie staje się wtedy obfite bądź skąpe – jednak zawsze jest nieregularne. Ponadto dolegliwość ta może również występować w cyklach bezowulacyjnych, które występują sporadycznie u kobiet i nie są objawem choroby. Przyczyną brązowego plamienia przed okresem może być także rozpoczęcie terapii hormonalnej.

Zobacz film: Ćwiczenia na bolesne miesiączki. Źródło: 36,6

Jaki związek mają brązowe plamienie przed okresem i ciąża?

Brązowe plamienie przed okresem może oznaczać ciążę. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które występuje kilka dni po owulacji (od 6. do 12. dnia). Nie powinno niepokoić przyszłej mamy, gdyż świadczy o zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja. Nie jest groźne i, co warto podkreślić, nie występuje u każdej ciężarnej. Plamienie przed okresem może także wystąpić u kobiety w ciąży z innego powodu. U wielu z nich w dniach, na które przypadałaby standardowa miesiączka, występuje krwawienie, gdyż jajo płodowe jest za małe i nie wypełnia w całości jamy macicy. Tym samym dochodzi do złuszczania błony śluzowej i z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Tego typu plamienie jest skąpe i krótkie, jednak mogą towarzyszyć mu objawy takie jak np. ból podbrzusza. Inne przypadki powinny być skonsultowane każdorazowo z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o poronieniu, ciąży pozamacicznej, zaśniadzie groniastym bądź chorobach szyjki macicy.

Plamienie przed miesiączką i co dalej?

Brązowe plamienie przed okresem warto skonsultować z lekarzem. Nie zawsze jest groźne, jednak ze względu na stany chorobowe, których może być objawem, wymaga kontroli. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i po badaniach pomocniczych, takich jak np. USG brzucha, ginekolog może postawić diagnozę i określić przyczynę plamienia. Dalsza terapia dopasowywana jest do przyczyny występowania dolegliwości.

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 08.04.2018,
Opublikowano: 25.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej