Co oznacza białko w moczu w ciąży? Kiedy należy się leczyć?

Fot: Monkey Business / stock.adobe.com

Białkomocz w ciąży może się pojawić w sposób fizjologiczny, szczególnie pod jej koniec. Śladowe ilości białka w moczu nie stanowią powodów do obaw, jednak jego duża ilość może świadczyć o poważnych chorobach.

Białko w moczu występuje na skutek upośledzonej filtracji w nerkach bądź przesączania się białkowych cząsteczek w układzie moczowym. Może pojawić się podczas ciąży z wielu powodów i należy obserwować jego ilość, ponieważ może świadczyć o groźnych chorobach.

Białko w moczu w ciąży – norma

U zdrowego człowieka ilość białka wydalanego z moczem jest bardzo mała i nie przekracza 150 mg na dobę. Jej zwiększenie nie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych. Jeżeli poziom białka w moczu nie przekracza 250 mg na dobę, jest to tak zwany białkomocz fizjologiczny, który może powstać na skutek dużego wysiłku, gorączki lub niewydolności serca (białkomocz czynnościowy). Ciąża także prowadzi do fizjologicznego podniesienia poziomu białek w moczu, ponieważ wywołuje ona zmiany czynności cewek nerkowych oraz wpływa na przesączanie i filtrowanie substancji. Jeśli w ciąży występuje białkomocz na poziomie nieprzekraczającym 300 mg na dobę, nie stanowi to powodu do obaw. Śladowe ilości białka w moczu nie powinny niepokoić, tym bardziej że jego poziom zazwyczaj rośnie pod koniec ciąży.

Zobacz film i dowiedz się z czego składa się mocz:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Jakie objawy, którym towarzyszy białkomocz w ciąży, są groźne?

Jeżeli białkomocz w ciąży przekracza 300 mg na dobę, należy go leczyć. Dodatkowe powody, które powinny skłonić kobietę do szybkiej konsultacji z lekarzem, to:

  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu mogące świadczyć o zapaleniu dróg moczowych,
  • ból brzucha lub dolnej części pleców mogące świadczyć o zapaleniu dróg moczowych,
  • krwiomocz mogący świadczyć o zapaleniu bądź uszkodzeniu dróg moczowych,
  • obrzęki świadczące o niewydolności nerek,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze świadczące o niewydolności nerek,
  • obecność glukozy w moczu mogąca świadczyć o cukrzycy,
  • gorączka mogąca świadczyć o odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Jak leczy się białkomocz w ciąży?

Białko w moczu samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Może wystąpić z wielu przyczyn, dlatego konieczna jest dobra diagnostyka. Dopiero po ich ustaleniu można rozpocząć leczenie, które polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników wywołujących białkomocz. Należą do nich:

Infekcje układu moczowego

Częstą przyczyną białka w moczu u ciężarnych są infekcje układu moczowego, w tym kłębuszkowe zapalenia nerek, które wywołują białkomocz kłębuszkowy. Wymagają one leczenia, ponieważ mogą prowadzić do powikłań w organizmie zarówno matki, jak i dziecka oraz wywołać przedwczesny poród. Po określeniu bakterii, która wywołała infekcję, stosuje się celowaną antybiotykoterapię, używając leków bezpiecznych dla ciężarnych, takich jak amoksycylina bądź cefalosporyna. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek często konieczne jest leczenie szpitalne.

Cukrzyca

Białkomocz może być powikłaniem cukrzycy i świadczyć o uszkodzeniu nerek. Konieczna jest wówczas specjalistyczna współpraca diabetologów i nefrologów, w celu określenia sposobu leczenia.

Ostre uszkodzenie nerek w ciąży

Ostre uszkodzenie nerek to nagłe i szybko postępujące upośledzenie ich działania, które może być wywołane ciążą lub powikłaniami w jej przebiegu. Oprócz białkomoczu obserwuje się także wzrost kreatyniny w moczu. Jest to bardzo rzadko występująca dolegliwość, która często ustępuje po rozwiązaniu ciąży. Wywołać ją mogą choroby towarzyszące ciąży, takie jak: stan przedrzucawkowy (objawiający się białkomoczem, nadciśnieniem i obrzękami), zespół HELLP (objawiający się niedokrwistością, uszkodzeniem wątroby i małopłytkowością) i ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych. Czasami w przebiegu tych chorób stan matki jest na tyle ciężki, że trzeba natychmiast przerwać ciążę, żeby ratować jej życie, nawet jeśli dziecko nie jest jeszcze w pełni zdolne do życia poza macicą. Na ogół skutkuje to wyzdrowieniem, choć czasem dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i konieczności dializowania.

Jakie badania powinna wykonać kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Dbanie o układ moczowy podczas ciąży, aby nie wystąpił białkomocz

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, kiedy jej układ moczowy jest szczególnie narażony na infekcje i rozmaite choroby. Jest to związane ze zmianami anatomicznymi (powiększają się nerki i pęcherz, poszerzają kielichy nerkowe) oraz czynnościowymi. Dlatego powinno się w tym czasie stosować profilaktykę chorób pęcherza. Przede wszystkim należy wypijać co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia. Ważne jest również dbanie o higienę intymną – częste mycie, szczególnie przed i po stosunku seksualnym. Warto też pamiętać o zasadzie podcierania się w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przenikaniu bakterii z jelita do pochwy i cewki moczowej. Można również przyjmować małe dawki witaminy C bądź pić wodę z cytryną, co zakwasza mocz i zapobiega rozwojowi bakterii.

Topham Peter, Choroby nerek przebiegające z białkomoczem, “Medycyna po Dyplomie” 2010, 19 (5).

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej