Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?

Fot. skynesher / Getty Images

Ból zęba przy nagryzaniu to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, że z zębem dzieje się coś złego. Wówczas konieczne jest szybkie skorzystanie z pomocy dentysty. Możliwymi przyczynami bólu zęba przy gryzieniu są: paradontoza, próchnica wtórna i ukryta czy mechaniczne uszkodzenie zęba.

Ból zęba przy nagryzaniu pojawia się najczęściej po nieprawidłowo wykonanym plombowaniu i leczeniu kanałowym. Bolesne gryzienie jest jednym z objawów towarzyszących stanom zapalnym miazgi. Pojawić się może w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba. Inną przyczyną bólu podczas gryzienia bywa ropień zęba, czyli zapalenie ropne tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Ból zęba przy nagryzaniu w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba

Ból zęba przy nagryzaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Ból zęba przy gryzieniu może być wynikiem pęknięcia, ukruszenia lub złamania zęba. Zęby mogą ulec uszkodzeniu na wiele sposobów – podczas upadku, uprawiania sportów kontaktowych, wypadku samochodowego, bójki, spożywania twardych pokarmów. Bardziej narażone na uszkodzenie są zęby po leczeniu kanałowym.

Przy niewielkim ukruszeniu ząb można wygładzić i wypolerować. W przypadku gdy ukruszenie dotyczy wypełnienia lub sztucznego zęba, należy je wymienić. Z kolei niewielkie pęknięcia lub złamania zębów można zniwelować przy użyciu kompozytów stomatologicznych, których składniki niestety z czasem mogą ulec przebarwieniu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie porcelanowej licówki – ceramicznej nakładki na zęba. Duże pęknięcia wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zdarzają się też sytuacje, kiedy złamanie zęba jest na tyle poważne, że wymaga jego usunięcia, a następnie uzupełnienia braku implantem czy mostem porcelanowym.

Ból zęba przy nagryzaniu po plombowaniu

Ból zęba przy nagryzaniu dość często pojawia się po plombowaniu. Nierzadko jego przyczyną jest nieodpowiednio dopasowane wypełnienie do zgryzu, w wyniku czego dochodzi do powstania węzła urazowego. Sytuacja taka może zaistnieć po leczeniu przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym, kiedy koniec zabiegu nie zawsze jest związany z całkowitym powrotem odruchów czuciowych. W związku z tym chory może nie być pewien czy wprowadzone wypełnienie odpowiednio pasuje do zgryzu. W tym przypadku dolegliwości bólowe ustąpią, kiedy plomba zostanie skorygowana.

Zobacz film i sprawdź czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu?

Zobacz film:  Jaki wpływ na organizm maja problemy z zębami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból zęba podczas gryzienia po dawno przeprowadzonym plombowaniu może oznaczać próchnicę wtórną, czyli występującą pod plombą lub dookoła niej. Główną przyczyną tego stanu bywa szczelina powstała między wypełnieniem a zębem. Wówczas plombę usuwa się, ubytek oczyszcza i zakłada nowe wypełnienie. W przypadku gdy próchnica sięga w głąb zęba, konieczne jest leczenie kanałowe.

Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nagryzaniu

Leczenie kanałowe związane jest z pewnym ryzykiem przedłużających się dolegliwości bólowych i nadwrażliwości. Najczęściej stwierdzanym przez stomatologów powikłaniem występującym podczas leczenia kanałowego, niezależnie od rozpoznania i liczby kanałów w zębie, jest ból na nagryzanie, który może być odczuwalny nawet do 10 dni. W sytuacji gdy ząb leczony kanałowo boli przy nagryzaniu dłużej, warto udać się na konsultację do dentysty lub endodonty specjalizującego się w leczeniu pod mikroskopem. Dokładne badanie pozwoli upewnić się, czy za ból zęba po leczeniu kanałowym przy nagryzaniu odpowiadają ewentualnie:

  • niedopełnione do wierzchołka kanały zęba, w których gromadzić się mogą ulegające zgorzeli resztki miazgi, prowadzące do rozwoju stanu zapalnego,
  • zamknięcie powietrza w niedopełnionym kanale,
  • przeoczone w leczeniu endodontycznym kanały (sytuacja dotyczy przeważnie górnych zębach trzonowych).

Ból zęba podczas gryzienia – ropień

Za ból zęba podczas gryzienia może odpowiadać powstały w wyniku zakażenia bakteryjnego ropień zlokalizowany pod korzeniem zęba. Gryzienie powoduje nacisk na korzeń zęba, a ten na ropień, co jest źródłem dolegliwości bólowych. Ropień wypełnia ropa, która zawiera bakterie, uszkodzone tkanki, komórki układu immunologicznego. U chorych oprócz zęba bolącego przy gryzieniu stwierdza się dodatkowo ból ucha i skroni, wrażenie rozchwianego zęba, obrzęk i zaczerwienienie dziąsła, złe samopoczucie, gorączkę.

Ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba wymaga szybkiej interwencji stomatologa. Lekarz odprowadza ropę z jamy ustnej i wdraża leczenie przyczynowe, które może mieć postać leczenia kanałowego bądź ekstrakcji zęba. Niekiedy wskazana bywa także antybiotykoterapia – przy pojawieniu się objawów ogólnych lub obniżonej wydolności układu odpornościowego.

Ból zęba przy nagryzaniu – próchnica ukryta i paradontoza

Przyczyną ból zęba przy nagryzaniu może być próchnica ukryta, która pojawia się pod powierzchnią szkliwa zęba, a z zewnątrz może być niewidoczna. Próchnicę ukrytą diagnozuje się na podstawie zdjęcia RTG, na którym ukazuje się jako ciemniejszy obszar o innej przepuszczalności dla promieni Rentgena. Próchnica ukryta może doprowadzić do poważnych ubytków zdrowej tkanki we wnętrzu zęba. Głęboka próchnica drażni nerwy zęba, co może powoduje ból podczas gryzienia.

Ząb boli przy nagryzaniu także przy zapaleniu przyzębia, potocznie nazywanym paradontozą. To choroba infekcyjna tkanek przyzębia, prowadząca w skrajnych przypadkach do rozchwiania i utraty zębów. W większości przypadków za zapalenia przyzębia odpowiadają bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Leczenie opiera się na usuwaniu kamienia nazębnego i higienie jamy ustnej. Konieczna jest korekta nieprawidłowo wykonanych wypełnień i uzupełnienie braków zębowych. Ciężka paradontoza wymaga też kiretażu – oczyszczania powierzchni korzenia i uzupełnienia ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi.

Polecamy: Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Bibliografia:

1. Kaczmarek U., Grzesiak−Gasek I., Wójtowicz D., Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, „Dental and Medical Problems”, 2009, 46(4), s. 442–449.

2. Politowska J., Jodkowska E., Rozwiązywanie problemów klinicznych pacjentów zgłaszających się z bólem zębów, „Magazyn Stomatologiczny”, 2006, 4, s. 10-12.

3. Tronstad L., Endodoncja kliniczna, Warszawa, PZWL, 2004.

Data aktualizacji: 09.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej