Co może oznaczać jednoczesny ból głowy i szyi? Potencjalne przyczyny i zagrożenia

D-Keine/getty images

Ból szyi i głowy to powszechnie spotykana dolegliwość towarzysząca wielu przewlekłym chorobom i tymczasowym zaburzeniom pracy struktur okolic głowy, karku i obręczy barkowej. Poprawna diagnoza bólu głowy i szyi często bywa trudna ze względu na różne potencjalne źródła jego pochodzenia.

Wśród najczęstszych przyczyn jednoczesnego bólu szyi i głowy wymieniane są: zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe kręgosłupa szyjnego, infekcje ogólnoustrojowe i przewlekły stres. Dolegliwość ma tendencję do nasilania się i promieniowania w różne okolice głowy pod wpływem zmiany pozycji jej ułożenia lub pracy karku, co znacznie wpływa na jakość codziennej aktywności.

Ból szyi i głowy

Ból szyi i głowy to jedna z powszechnie spotykanych dolegliwości, stanowiąca najczęstszy powód konsultacji lekarskich i przyczynę zażywania środków przeciwbólowych. Tego typu objawy towarzyszą wielu przewlekłym chorobom o różnej etiologii oraz tymczasowym zaburzeniom pracy tkanek miękkich, struktur nerwowych i kostnych obszaru obręczy barkowej, karku i głowy, szczególnie jej tylnej części. Ból ma tendencję do nasilania się pod wpływem napięcia okolicy karku i zmiany pozycji ułożeniowej głowy. Zwykle utrzymuje się na jej tylnej powierzchni, choć nierzadko także promieniuje bokiem w kierunku skroni lub szczytem do czoła. Ból szyi i głowy wpływa na pogorszenie aktywności ruchowej, a towarzyszące mu zmęczenie oraz uczucie ciężkości głowy i sztywności szyi wywołują dodatkowo apatię, ogólne spowolnienie ruchowe i wzbudzają senność. Ze względu na wiele możliwości źródła pochodzenia dolegliwości bólowych oraz ich zbliżony przebieg do innych rodzajów bólów głowy, np. o charakterze napięciowym czy migrenowym, diagnoza przyczyn i ustalenie odpowiedniego leczenia często bywają utrudnione.

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu

Ból z tyłu głowy i szyi może wskazywać na wiele schorzeń, których podłożem są problemy szyjnego odcinka kręgosłupa, infekcje ogólnoustrojowe czy przewlekły stres i przemęczenie. Do chorób i zaburzeń, które najczęściej wywołują ból tylnej części głowy i szyi, należą m.in. wady postawy i tzw. szyjnopochodny ból głowy. Tego typu objawy mogą pojawić się także przy wadach wzroku oraz po bezpośrednich uderzeniach w tył głowy, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. W zależności od etiologii schorzenia dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne objawy, charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej.

Kłopoty z kręgosłupem przyczyną bólu głowy i szyi

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu to powszechny objaw problemów górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Dolegliwość tego typu określana jest jako szyjnopochodny ból głowy, migrena szyjna lub zespół szyjny górny. Przyczyny dotyczą różnego rodzaju patologii w obrębie tkanek miękkich i kostnych oraz struktur nerwowych. Efektem jest ucisk korzeni nerwowych kanału kręgowego przebiegających w szyjnym odcinku kręgosłupa, a także ograniczenie przewodnictwa elektrycznego na jego wysokości, przez np.:

  • zmiany zwyrodnieniowe dotyczące kręgów, dysków i stawów kręgosłupa;
  • stany zapalne i zmiany pozapalne stawów kręgosłupa;
  • zmiany przeciążeniowe i pourazowe kręgosłupa, najczęściej powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, gwałtownej zmiany pozycji głowy, nieprawidłowego ułożenia szyi w trakcie odpoczynku, statycznych i dynamicznych przeciążeń fizycznych związanych z pracą zawodową, wadami postawy, nabytymi deformacjami kręgosłupa i niewłaściwym trybem życia.

Ból głowy i szyi z tyłu pochodzący od kręgosłupa zwykle stopniowo narasta i powoli ustępuje, ma tendencję do przemieszczania się i utrzymuje się przez wiele dni. W zależności od postaci, w jakiej się pojawia, charakteryzuje się dodatkowymi objawami klinicznymi, tzn.:

  • postać prosta, najczęściej spotykana, to ból szyi i głowy za uchem lub w obszarze potylicy, może promieniować do okolicy oczodołu, co dodatkowo wywołuje ból zatok i uczucie ucisku gałek ocznych;
  • postać naczyniowa, rzadziej spotykana, wzbudzająca dodatkowo uczucie ucisku okolicy nosa i prowokująca z niego wyciek wydzieliny;
  •  postać migrenopochodna, czyli atak objawiający się silnym i szybko postępującym bólem głowy i szyi, wywołujący zaburzenia wzroku, sztywność karku czy nudności, rozdrażnienie i spowolnienie aktywności ruchowej.

Ból głowy i szyi z tyłu – inne przyczyny

Ból szyi i głowy może towarzyszyć różnym rodzajom dolegliwości bólowych głowy lub promieniować w okolice potylicy z innych obszarów głowy. Tego typu dolegliwości występują zarówno w migrenie, jak i w napięciowym czy klasterowym bólu głowy. Pojawiają się również w przebiegu przeziębienia, grypy i przewiania organizmu. Wówczas poza sztywnością, bólem szyi i głowy występuje powiększenie węzłów chłonnych, infekcja górnych dróg oddechowych czy podwyższona temperatura ciała. Z kolei w wyniku pogorszenia kondycji stawu barkowego, szczególnie w przebiegu nerwobólu splotu barkowego, oprócz sztywności karku i bólu szyi i głowy pacjent ma trudności w poruszaniu kończyną górną, może odczuwać uczucie mrowienia i drętwienia promieniujące wzdłuż ręki do palców, a każdy ruch w stawie barkowym nasila dolegliwości.

Bibliografia:

1. Dietlemejer P., „Migrena i bóle głowy”, Medpharm Polska, Opiek Farmaceutyczna 2012.

2. Stępień A., „Bóle głowy. Patofizjologia, diagnostyka, leczenie”, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010.

Zobacz film: Jaki ból głowy powinien nas zaniepokoić?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 23.07.2020,
Opublikowano: 23.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej