Co może doprowadzić do omdlenia? Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie, która zemdlała?

Zobacz film: Jakie są przyczyny omdleń? Źródło: 36,6

Omdlenie to nic innego jak chwilowa utrata przytomności. Skąd się bierze? Przyczyn jest bardzo wiele, jednak nie zależnie od tego, co spowodowało omdlenie, każdy z nas ma obowiązek udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy. Jak to zrobić prawidłowo?

Omdlenie to chwilowa utrata przytomności. Zazwyczaj trwa nie dłużej niż dwie minuty. Mimo że taka przypadłość pojawia się głównie u kobiet w ciąży i osób starszych, to nie jest to regułą, bo omdlenie może zdarzyć się każdemu. Jak pokazują statystyki, co druga osoba, przynajmniej raz w życiu zemdleje. A dlaczego tracimy przytomność? Powodów może być bardzo dużo. Do tych najczęstszych należą odwodnienie, głód (i spowodowany tym spadek poziomu glukozy we krwi). O omdlenie znacznie łatwiej latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Do utraty świadomości może doprowadzić zbyt gwałtowne podnoszenie się z łóżka czy krzesła, patrzenie w lampę stroboskopową czy pompowanie materaca (może spowodować chwilowe osłabienie serca). Zdarzają się także osoby, które mdleją na widok krwi.

To może być choroba

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że omdlenie nie zawsze jest błahą dolegliwością. W niektórych przypadkach powtarzające się omdlenia mogą sugerować, że w organizmie dzieje się coś bardzo niepokojącego. Utarta przytomności może być jednym z objawów:

  • chorób serca
  • choroby niedokrwiennej
  • niedociśnienie

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Bez względu na to, co doprowadziło do utraty przytomności każdy kto, znajdzie się w pobliżu osoby nieprzytomnej ma obowiązek udzielić jej pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy poszkodowany reaguje na bodźce oraz czy oddycha. Jeśli nie ma żadnej reakcji, ale chory oddycha należy zadzwonić na numer 112 i wezwać pomoc. W sytuacji, gdy poszkodowany nie oddycha należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy także poprosić kogoś o wezwanie pomocy.

Jak wykonać resuscytację? Ofiarę układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm (4-5 w przypadku dzieci) z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze (wtłoczyć powietrze do płuc poszkodowanego metodą usta-usta lub usta-nos) i powrócić do masażu serca.

A czy wiemy, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Dowiecie się tego z eksperymentu przeprowadzone w ostatnim odcinku programu 36,6°C:

Zobacz film: Pierwsza pomoc. Czy Polacy potrafią jej udzielać? Źródło: 36,6

Zobacz film: Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.08.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej