Co jest przyczyną bezsenności u dorosłych, nastolatków i dzieci?

jhorrocks/getty images

Trudności w zasypianiu lub przedwczesne budzenie się może pojawić się u osób w każdym wieku. Problem dotyczy nawet 30% społeczeństwa. Przyczyny bezsenności mogą być różne. Niektóre z nich można wyeliminować domowymi sposobami, inne wymagają specjalistycznego leczenia.

Bezsenność to problem, który wystąpił u każdej osoby przynajmniej raz w życiu. Jej objawem są trudności w zasypianiu, wybudzanie się w nocy lub przedwczesne budzenie się. Nieprzespana noc powoduje zaburzenia pamięci i koncentracji, obniżenie zdolności poznawczych, nerwowość i agresję oraz zmęczenie, co przekłada się na wykonywanie codziennych obowiązków. W większości przypadków przyczyny bezsenności u dorosłych i dzieci można wyeliminować prostymi sposobami. Niekiedy jednak konieczne jest wdrożenie terapii farmakologicznej lub psychologicznej.

Przyczyny bezsenności u dorosłych

Bezsenność jest pierwotna lub wtórna. Oznacza to, że występuje jako odrębne schorzenie lub jeden z objawów innej choroby. Zaburzenia snu mogą być ponadto krótkotrwałe lub często nawracać i utrzymywać się przez dłuższy czas.

Przyczyny bezsenności u dorosłych (gdy jest objawem innej choroby) to najczęściej zaburzenia psychiczne (schizofrenia, depresja, zaburzenia lękowe, odżywiania, uzależnienia) oraz choroby somatyczne (niewydolność nerek, zapalenie dróg moczowych, choroby tarczycy, zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego). Do niewyspania prowadzą też wszystkie schorzenia, w których pacjent doświadcza silnego bólu. Stan ten bywa ponadto konsekwencją przyjmowania niektórych leków lub środków psychoaktywnych.

Zaburzenia snu niewywołane innymi chorobami to pierwotna bezsenność. Jej przyczyny to przede wszystkim nieprawidłowe przyzwyczajenia i nawyki, które zaburzają sen i wpływają na jego fazy. Te czynniki są zwykle łatwe do wyeliminowania. Za najczęstsze przyczyny bezsenności u dorosłych uważa się:

  • nieodpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu do spania (za niska lub za wysoka temperatura, hałas, światło, niewygodne łóżko);
  • prowadzenie nieregularnego trybu życia;
  • siedzący tryb życia;
  • drzemki w ciągu dnia;
  • picie kawy, mocnej herbaty lub napojów energetycznych w godzinach wieczornych;
  • spożywanie obfitych posiłków w godzinach wieczornych;
  • podejmowanie się pobudzających aktywności późnym wieczorem.

Za przyczynę bezsenności uważa się również nadmierny stres i doświadczanie przykrych wydarzeń w ciągu dnia. Trudności z zasypianiem mogą być wywołane także napięciem emocjonalnym lub lękiem przed konsekwencjami wynikającymi z niewyspania.

Co jest przyczyną bezsenności w ciąży?

Kobiety w ciąży również doświadczają problemów ze snem. Zwykle zasypianie nie sprawia im trudności, jednak często wybudzają się w nocy i długo nie zapadają ponownie w sen. Przyczyny bezsenności w ciąży są związane z intensywnymi zmianami hormonalnymi, do których dochodzi po zapłodnieniu. Na późniejszych etapach w ciąży są to:

  • trudności w znalezieniu wygodnej pozycji;
  • bóle kręgosłupa;
  • parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu;
  • powiększający się obwód brzucha;
  • częste drzemki w ciągu dnia;
  • trudności w oddychaniu;
  • ruchy dziecka.

Im bliżej narodzin dziecka, tym częściej ciężarna może doświadczać stresu, który jest związany z nową rolą i obowiązkami, a także samym przebiegiem porodu i hospitalizacją. Takie napięcie emocjonalne jest częstą przyczyną bezsenności.

Przyczyny bezsenności u nastolatków

Dojrzewanie to okres w życiu człowieka, w którym również mogą występować różnego rodzaju zaburzenia snu. Są one związane nie tylko z burzą hormonów, ale także z codziennymi nawykami i doświadczanymi emocjami w ciągu dnia. Przyczyny bezsenności u nastolatków to:

  • brak aktywności fizycznej;
  • granie w gry komputerowe w godzinach wieczornych lub nocnych;
  • picie słodzonych lub energetycznych napojów wieczorem;
  • nieodpowiednie odżywianie się;
  • spożywanie posiłków lub słonych przekąsek późnym wieczorem;
  • nieregularny tryb życia;
  • przyjmowanie środków psychoaktywnych lub alkoholu oraz palenie tytoniu.

Przyczyny bezsenności u nastolatków to także doświadczanie stresu w ciągu dnia związanego np. ze szkołą, sytuacją rodzinną lub kontaktami z rówieśnikami. Zaburzenia snu mogą być wywołane ponadto chorobami przewlekłymi, dlatego kiedy pojawiają się często, należy udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu.

Przyczyny bezsenności u dzieci

Problemy ze snem występują również u młodszych dzieci. Pojawiają się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęstszymi przyczynami bezsenności u dzieci są koszmary senne oraz bujna wyobraźnia, która powoduje lęk przed ciemnością. U najmłodszych trudności w zasypianiu mogą wynikać z podwyższonego poziomu stresu.

Zobacz film: Bezsenność

źródło:x-news

Bibliografia:

1. I.Grabska-Kobyłecka, D. Nowak, Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10 (3), s. 270–277.

Data aktualizacji: 03.09.2020,
Opublikowano: 05.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej