Cienkie endometrium jedną z przyczyn niepłodności. Jakie czynniki wpływają na ten stan?

Fot.: RossHelen / Getty Images

Endometrium jest błoną śluzową wyściełającą macicę. Za jego spadek, jak i wzrost odpowiada prawidłowy cykl kobiecy. Jeżeli jest zbyt grube, u kobiety można podejrzewać zaburzenia hormonalne lub raka endometrium. Cienkie z kolei bywa jedną z przyczyn niepłodności. Leczenie tego stanu opiera się na farmakoterapii.

Przyczyn cienkiego endometrium upatruje się w zaburzeniach hormonalnych. Nieprawidłowości mogą się objawiać skąpymi miesiączkami i uniemożliwiać implantację zarodka w macicy. Czym wspomóc przyrost endometrium?

Czym jest endometrium?

Endometrium jest fizjologiczną błoną wyściełającą jamę macicy. Zbudowane z warstwy podstawnej i czynnościowej ma grubość zależną od wieku i cyklu miesiączkowego kobiety. U dziewcząt niedojrzałych mierzy zaledwie 0,3–0,5 milimetra. Powinno wzrastać, gdy kobieta zaczyna miesiączkować, ale nie zawsze tak się dzieje. Jego grubość jest inna również u pań, które weszły w okres menopauzy – nie powinna przekraczać 5 milimetrów.

U kobiet w wieku rozrodczym, które są w pierwszej fazie cyklu, endometrium powinno wynosić 6–7 milimetrów. Jego warstwa czynnościowa jest wtedy odbudowywana z podstawnej po uprzednim złuszczeniu i wystąpieniu miesiączki. Po owulacji grubość błony śluzowej wzrasta nawet do 15 mm, ponieważ macica przygotowuje się do przyjęcia ewentualnego zarodka. Gdy dochodzi do zapłodnienia, endometrium zmienia się w błonę doczesną ciążową, która zawiera substancje odżywcze niezbędne do implantacji.

Cienkie endometrium a zajście w ciążę

Zbyt cienkie endometrium uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy, ponieważ nie otrzymuje on wystarczająco dużo substancji odżywczych, aby osiąść w niej na kolejne 9 miesięcy. Może też całkowicie uniemożliwiać zajście w ciążę.

Zobaczcie także, czym jest endometrioza:

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Przyczyny i objawy wąskiego endometrium

Przyczyn cienkiego endometrium upatruje się głównie w zaburzeniach hormonalnych, a dokładnie w niedostatecznej produkcji estradiolu i niedomodze progesteronu. Estrogeny są bowiem odpowiedzialne za produkcję błony śluzowej, progesteron zaś za jej dojrzewanie zgodnie z dniem cyklu.

Niewielką grubość błony śluzowej macicy mają również te, które przyjmują długotrwale tabletki antykoncepcyjne oraz karmią piersią. Przyczyną jest zawarty w nich estrogen. Dostarczanie go z zewnątrz powoduje, że nie jest produkowany przez organizm, więc kobieta nie zachowuje swojego naturalnego fizjologicznego cyklu.

Przy cienkim endometrium objawy rzadko są zauważalne gołym okiem. Zazwyczaj są to skąpe miesiączki, które kobieta bagatelizuje, ponieważ nie wydają się niczym niepokojącym. Jednak faktyczną grubość błony śluzowej macicy może ocenić jedynie specjalista podczas kontrolnego badania ultrasonograficznego. Jeżeli uzna, że jest ona zbyt mała jak na daną fazę cyklu, zleci pacjentce badania i wdroży leczenie.

Leczenie cienkiego endometrium

Cienkie endometrium może być jedną z przyczyn niepłodności. Leczenie jest niezbędne, jeśli kobieta planuje potomstwo lub ma za sobą ciąże zakończone poronieniem. Pacjentkom podaje się wtedy leki hormonalne należące do grupy gestagenów lub estrogenów, które mają stymulować cykl i pogrubić błonę śluzową.

Na grubość endometrium można wpłynąć też domowymi sposobami:

  • witaminami z grupy B, D, C i E,
  • herbatką z liści malin, która dzięki zawartym w niej flawonoidom rozluźnia naczynia krwionośne i mięśnie gładkie, co usprawnia dopływ krwi do macicy,
  • suplementami diety zawierającymi fitoestrogeny, które pogrubiają endometrium,
  • lekami przeciwzakrzepowymi z kwasem acetylosalicylowym,
  • kąpielami i okładami z borowiny, która ma właściwości estrogenne.

Śluzówkę macicy można też wspomóc dietą. Codzienne menu należy wzbogacić o ryby, orzechy, migdały lub suszone morele. Warto jeść też pestki dyni i słonecznika, buraki oraz żółtka jaj kurzych. Zawarte w nich związki pomagają utrzymać równowagę hormonalną na odpowiednim poziomie. Leczenie dietą oraz suplementami ma rolę wyłącznie wspomagającą. Wizyta u ginekologa jest koniecznością.

Bibliografia:

1. A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i Fizjologia Człowieka, wyd. II., PZWL, Warszawa 1998.

Opublikowano: 13.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej