Ciemny mocz – o czym świadczy? Przyczyny ciemnego moczu

Fot: fotoquique / gettyimages.com

Ciemny kolor moczu jest ważnym wskaźnikiem w diagnostyce wielu chorób, zwłaszcza dróg żółciowych, nerek i układu moczowego. Ciemny mocz i ból pleców w okolicy lędźwiowej może sygnalizować zapalenie nerek lub kamicę dróg moczowych. Objawu tego nie należy lekceważyć i ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Mocz wykorzystywany jest w badaniach laboratoryjnych, gdyż pełni rolę wskaźnika określającego stan zdrowia człowieka. Ciemna barwa moczu może być związana z przyjmowanymi pokarmami, ale niekiedy świadczy o pewnej nieprawidłowości, np. obecności krwi w moczu.

Kiedy kolor moczu jest nieprawidłowy?

Mocz jest produktem wytwarzanym w nerkach. Jego wydalanie umożliwia pozbywanie się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Prawidłowy mocz u zdrowej osoby powinien być przezroczysty i mieć kolor słomkowy. W jego składzie znajdują się barwniki żółciowe powstające w wyniku rozpadu bilirubiny – to właśnie te produkty odpowiadają za żółtawy kolor moczu. Ciemny mocz u osoby zdrowej może pojawić się w wyniku zjedzenia niektórych pokarmów zawierających związki barwne (np. buraki) oraz u osób przyjmujących określone leki. Do zabarwienia moczu na intensywny, żółty kolor może dojść np. wskutek zażywania witamin z grupy B. Kolor moczu jest również wskaźnikiem świadczącym o stanie zdrowia organizmu. Ciemna barwa moczu może oznaczać różne nieprawidłowości oraz sygnalizować chorobę.

Ciemny mocz – przyczyny

Nieprawidłowy, ciemny kolor moczu może być wynikiem różnych stanów chorobowych rozwijających się w organizmie. Ciemnożółta barwa oznacza duże zagęszczenie wydalanego moczu, czego przyczyną jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, a także intensywny wysiłek fizyczny. Jasnożółty kolor świadczy natomiast o rozrzedzeniu moczu wskutek wypijania dużych ilości płynów. Czerwony kolor moczu często pojawia się w wyniku spożycia produktów, takich jak: buraki, jeżyny, rabarbar. Może być również związany ze stosowanymi lekami, np. preparatów lewodopy przy chorobie Parkinsona. Niekiedy oznacza zwiększone wydzielanie bilirubiny, co może wskazywać na choroby wątroby, np. marskość lub zapalenie. Ciemnopomarańczowy mocz jest nierzadko symptomem chorób wątroby i dróg żółciowych, dlatego przy wystąpieniu tego objawu konieczna jest dalsza diagnostyka.

Jak uniknąć problemów z nerkami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Ciemny mocz i ból pleców – o jakich chorobach może świadczyć?

Ciemny mocz i ból pleców często wskazuje na choroby nerek i układu moczowego. Czerwony i czerwonobrunatny kolor może świadczyć o obecności krwi w moczu, co określane jest jako krwiomocz. Jest to objaw typowy dla stanów zapalnych nerek (np. odmiedniczkowego zapalenia nerek, kłębuszkowego zapalenia nerek). Innymi charakterystycznymi symptomami sygnalizującymi stan zapalny są: gorączka, dreszcze, ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, nieprawidłowa ilość (zwiększenie lub zmniejszenie) wydalanego moczu. Krwiomocz występuje również przy zapaleniu pęcherza moczowego lub zakażeniu innych odcinków układu moczowego. Infekcji dróg moczowych towarzyszy również częstomocz oraz uczucie pieczenia lub ból w trakcie mikcji, czyli wydalania moczu.

Obecność krwi w moczu, a w efekcie jego zabarwienie na czerwonobrunatny kolor może świadczyć o kamicy dróg moczowych. Jej innymi objawami są: gorączka, nudności, wymioty, uczucie parcia na mocz, wzdęcia brzucha oraz kolka nerkowa, czyli bardzo silny i ostry ból zlokalizowany w okolicy nerki, czyli odcinku lędźwiowym. Cechą charakterystyczną jest promieniowanie bólu w kierunku narządów płciowych. Krwiomocz jest również symptomem raka nerki lub pęcherza moczowego. Ciemny mocz u mężczyzny związany krwiomoczem może wynikać z zapalenia gruczołu krokowego, czyli prostaty. Pojawienie się krwi w moczu jest także symptomem hemolizy – rozpadu krwinek czerwonych (erytrocytów), czego przyczyną mogą być np. zakażenia bakteryjne, schorzenia uwarunkowane genetycznie.

Ciemny mocz z towarzyszącym odbarwieniem stolca jest charakterystycznym objawem chorób dróg żółciowych, kamicy przewodowej, która całkowicie blokuje odpływ żółci do przewodu pokarmowego.

Ciemny mocz w ciąży

Badanie moczu u kobiety ciężarnej powinno być przeprowadzane regularnie. Umożliwia ono wykrycie infekcji układu moczowego oraz różnych schorzeń mogących mieć wpływ na przebieg ciąży. Ciemny mocz w ciąży może świadczyć o przyjmowaniu przez kobietę zbyt małej ilości płynów. Jest również objawem sygnalizującym zakażenie układ moczowego, którego nie powinno się lekceważyć. Czerwony mocz w ciąży, podobnie jak w innych przypadkach, oznacza obecność krwi w moczu i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem w celu wykrycia przyczyny dolegliwości.

Ciemny kolor moczu – jak należy postąpić?

Po zauważeniu u siebie ciemnej barwy moczu najlepiej zgłosić się do specjalisty. W przypadku, gdy problem pojawił się jednorazowo warto przeanalizować zjedzone potrawy, które mogły doprowadzić do zmiany zabarwienia moczu. W trakcie konsultacji lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, pytając m.in. o inne objawy współwystępujące z ciemnym kolorem moczu, np. gorączka, bóle pleców w okolicy lędźwiowej, wzmożone pragnienie, nudności, wymioty itp. Laboratoryjna analiza moczu jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które pozwala na rozpoznanie różnych schorzeń, m.in. ze strony nerek, układu moczowego oraz wątroby.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ moczowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 29.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej