Chorzy na EB i chorobę Fabry’ego mogą liczyć na pełną refundację leków i wyrobów medycznych

Fot. kate_sept2004 / Getty Images

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, poinformował, że chorzy na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka będą mogli odebrać za darmo wszystkie niezbędne im wyroby medyczne. Dodatkowo pacjenci z chorobą Fabry'ego będą mieli dostęp do dwóch leków refundowanych.

Pacjenci z EB, czyli pęcherzowym oddzielaniem się naskórka od przyszłego tygodnia będą mogli zgłaszać się do szpitali, aby – całkowicie za darmo – otrzymać wszystkie niezbędne wyroby medyczne. W przypadku pacjentów z chorobą Fabry’ego dwa refundowane leki będzie można kupić w aptece od 1 września.

Do tej pory grupy pacjentów z chorobami rzadkimi, liczące często po kilkadziesiąt, sto czy kilkaset osób, były pomijane przez bezduszny system opieki zdrowotnej. Jednak naszym obowiązkiem, niezależnie od liczebności tych grup, jest zapewnienie pomocy każdemu pacjentowi - powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Co zyskają chorzy na EB?

Na liście produktów dostępnych dla osób z EB (łac. epidermolysis bullosa, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka) znajdują się specjalistyczne opatrunki, środki do ich zdejmowania, plastry, igły, produkty do pielęgnacji skóry, środki do dezynfekcji oraz specjalne odżywki. Każdy z około 150 pacjentów otrzyma opracowaną przez lekarza indywidualną listę przysługujących mu wyrobów medycznych. Chory będzie mógł odebrać je osobiści lub poprosić o dostarczenie ich do domu. Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowy z ok. 20 szpitalami na terenie całego kraju, w których chorzy będą mogli otrzymać niezbędne wyroby medyczne.

Co trzeba wiedzieć o chorobach rzadkich? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leki dla pacjentów z chorobą Fabry'ego

Od 1 września zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia znajdą się na niej dwa leki stosowane u pacjentów z chorobą Fabry'ego. To rzadka choroba spichrzeniowa, z którą w Polsce zmaga się ok. 100 pacjentów. Na dostęp do tych leków chorzy czekali wiele lat.

Ministerstwo zapowiedziało, że w przyszłym roku do tego programu prawdopodobnie włączony zostanie także trzeci lek.

Choroba Fabry'ego i EB - co to za choroby?

Choroba Fabry’ego to ciężka i bardzo rzadka choroba zaliczana do schorzeń spichrzeniowych. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest odkładanie się w tkankach substancji, które stopniowo prowadzą do ich uszkodzenia. Zmiany wywołane przez chorobę są nieodwracalne.

Zobacz także: Choroba Fabry’ego – objawy narządowe, skórne, neuropatia czuciowa

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka polega na patologicznym rozwarstwianiu się skóry. U zdrowej osoby połączenia między skórą właściwą, błoną podstawną i komórkami naskórka utrzymywane są przez kompleksy białkowe, które zapewniają spójność oraz elastyczność na wszystkich punktach styku. W przypadku pęcherzowego oddzielenia się naskórka mechanizm ten jest nieprawidłowy. EB ma podłoże genetyczne. 

Zobacz także: Epidermolysis bullosa – przyczyny, objawy, leczenie i rokowanie

Data aktualizacji: 15.08.2019,
Opublikowano: 08.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej