Chory na SMA Kacperek, przyjął najdroższy lek na świecie. Kosztował 9 mln zł!

Sebastian Rose/ Getty Images

Kolejny sukces Polskich lekarzy. W lubelskiej klinice osiemnastomiesięczny Kacper z Siedlec, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), otrzymał najdroższy lek na świecie. Zabieg zakończył się pomyślnie.

Rdzeniowy zanik mięśni to bardzo ciężka i niezwykle rzadka choroba spowodowana wadą genetyczną. Prowadzi do stopniowego zaniku mięśni szkieletowych, częściowego lub całkowitego niedoładu, a w konsekwencji do śmierci. Objawy tej choroby najczęściej pojawiają się w wieku niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie.

Zolgensma – lek na SMA. Ile kosztuje?

Rodzice Kacperka usłyszeli diagnozę w grudniu 2019 roku. Szansą na wyzdrowienie półtorarocznego dziecka mogła być terapia genowa dostępna w USA. Jej koszt wynosi aż 9 mln złotych (ponad 2 mln dolarów). Zolgensma - lek, który podawany jest podczas terapii, jest najdroższym preparatem na świecie. Ogromną kwotę udało się zebrać w niespełna cztery miesiące. Mimo starań i osiągnięcia celu wyjazd Kacperka na leczenie został uniemożliwiony przez wybuch pandemii COVID-19. Z tego powodu podanie preparatu musiało odbyć się w Polsce. Wyprodukowany specjalnie dla chłopca lek został sprowadzony do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, gdzie przeszkolony wcześniej zespół specjalistów podał go dziecku.

- Kacperek bardzo dobrze zniósł podanie leku. Nie gorączkował, nie pojawiły się u niego wymioty. Po kilku dniach od zabiegu i po otrzymaniu prawidłowych wyników badań kontrolnych, chłopiec został wypisany do domu. Teraz będziemy widywać się z nim co tydzień na kolejne konsultacje lekarskie. – mówi Doktor Magdalena Chrościńska-Krawczyk, konsultantka wojewódzka w dziedzinie neurologii dziecięcej, która uczestniczyła w procesie terapeutycznym.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Lekarze z lubelskiego szpitala mają nadzieję, że w przyszłości lek będzie dostępny i refundowany w naszym kraju.

Czytaj takżeLekarze z Olsztyna zastosowali nowatorską metodę leczenia u chłopca z rdzeniowym zanikiem mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni. Objawy i leczenie

Rdzeniowy zanik mięśni zwany także SMA to choroba dziedziczna, która może uaktywnić się na każdym etapie życia.

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni uzależnione są przede wszystkim od typu schorzenia. Wyróżnia się cztery kliniczne postaci tego schorzenia:

  • postać wczesnoniemowlęcą (SMA 1). Najpowszechniejszy i jednocześnie najostrzejszy typ SMA. Zwykle wadliwy gen uaktywnia się do trzeciego miesiąca życia dziecka. Objawia się: osłabieniem mięśni, trudnościami w samodzielnym oddychaniu oraz przyjmowaniu pokarmów, niemożnością w podnoszeniu główki. Często objawom tym towarzyszy kaszel oraz cichy płacz. Przy tej postaci SMA dziecko zwykle umiera przed 2. rokiem życia, uprzednio nigdy nie uzyskując zdolności do samodzielnego siedzenia i chodzenia,
  • postać późnoniemowlęcą (SMA 2). Zwykle pojawia się pomiędzy 6. a 18. miesiącem życia dziecka. Przy tej postaci rdzeniowego zaniku mięśni dziecko nie osiąga pełnej sprawności ruchowej (zwykle nie jest w stanie samodzielnie chodzić). Pierwszym niepokojącym objawem typu pośredniego tej choroby jest za wolny w stosunku do rówieśników rozwój dziecka,
  • postać dziecięco-młodzieńczą (SMA 3). Zwykle pojawia się ona u dzieci powyżej 3. roku życia. Pierwszym symptomem tej formy rdzeniowego zaniku mięśni są problemy z poruszaniem się, w tym szczególności z wchodzeniem po schodach,
  • postać dorosłą, pojawiającą się na etapie życia dorosłego, zwykle u osób powyżej 40. roku życia. Spośród wszystkich wymienionych form tego schorzenia jest ona jego najłagodniejszą postacią. Jej rozwojowi towarzyszą problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchową.

Czytaj także: Czytaj więcej na: Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Opublikowano: 04.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej