Chorujesz ca cukrzycę? Weź udział w specjalnym czacie 36,6°C i dowiedz się więcej o swoim schorzeniu!
Fot: x-news
Cukrzyca to choroba metaboliczna. Szacuje się, że może na nią chorować nawet 3 mln Polaków. Co przyczynia się do jej rozwoju? Czy da się ją całkowicie wyleczyć? Na wasze pytania dotyczące cukrzycy i innych chorób metabolicznych na specjalnym live czacie odpowie prof. Krzysztof Łabuzek.
Cukrzyca charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Jeszcze kilkanaście lat temu schorzenie było diagnozowane głównie u osób dorosłych. Dzisiaj dotyka coraz młodszych. Co przyczynia się do jej rozwoju? Cukrzyca może być uwarunkowana genetyczne, ale o tym, czy choroba się rozwinie w dużej mierze decydujemy sami. Dzięki zdrowej diecie i aktywności fizycznej można jej uniknąć.
Cukrzycę najczęściej dzieli się na dwa typy - 1 i 2. Cukrzyca typu 1 spowodowana jest uszkodzeniem trzustki. Narząd przestaje wytwarzać insulinę - hormon, który reguluje poziom glukozy we krwi. Za rozwój cukrzycy typu 1 najczęściej odpowiadają geny. W przypadku cukrzycy typu 2 choć trzustka wytwarza hormon, to komórki z jakiegoś powodu na niego nie reagują. Ten rodzaj cukrzycy jest ściśle związany ze stylem życia.
Z całą pewnością cukrzyca jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób metabolicznych. Do grypy tych schorzeń należą także: osteoporoza czy dna moczanowa. Jak sobie z nimi poradzić? Czy można je całkowicie wyleczyć? Jak się przed nimi chronić? Na te i inne wasze pytania dotyczę chorób metabolicznych odpowie prof. Krzysztof Łabuzek.
Live czat będzie można obejrzeć na Facebooku programu 36,6°C oraz serwisu Zdrowie TVN w środę, 3 czerwca, o godzinie 20.00! Swoje pytania można wpisywać w komentarzach pod postem.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek to specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i farmakolog kliniczny. Na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 03.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?