Choroby układu pokarmowego. Przykłady i przyczyny. Dieta i higiena

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Choroby układu pokarmowego mogą obejmować zaburzenia perystaltyki, choroby pasożytnicze, zapalenia, nietolerancje pokarmowe i wiele innych. Odpowiednia dieta i higiena stanowią profilaktykę schorzeń układu pokarmowego.

Układ pokarmowy jest bardzo złożonym układem, dlatego trudno omówić wszystkie dotyczące go jednostki chorobowe. Składa się na niego cały przewód pokarmowy od jamy ustnej przez przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, aż po odbytnicę. Nie można zapomnieć również o dodatkowych gruczołach zaliczanych do układu pokarmowego, a mianowicie – wątrobie, trzustce, śliniankach czy nawet pęcherzyku żółciowym.

Najczęstsze choroby układu pokarmowego i ich przyczyny

Bardzo częstą chorobą układu pokarmowego jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Najczęściej wiąże się z przewlekłym zapaleniem Helicobacter pylori oraz nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Polega na tworzeniu się ubytków (wrzodów) w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, co w efekcie daje szereg objawów, jak bóle i dyskomfort w nadbrzuszu, ból po posiłku czy wzdęcia. Częstą jednostką chorobową jest też choroba refluksowa przełyku, objawiająca się m.in. zgagą, czyli pieczeniem za mostkiem. Najczęściej pojawia się po posiłku podczas schylania się czy wysiłku fizycznego.

Bardzo często rozpoznawane są wszelkiego rodzaju schorzenia obejmujące jelita. Zalicza się do nich zespół jelita drażliwego, a także nieswoiste choroby zapalne jelit, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wyrostek robaczkowy, ze względu na specyficzną budowę, często stanowi problem chirurgiczny. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest poważnym stanem, wynikającym przede wszystkim z zatkania ujścia wyrostka robaczkowego masami kałowymi. Objawia się najczęściej ostrym bólem w prawym dole biodrowym, obroną mięśniową brzucha i napięciem powłok brzusznych.

Częstymi chorobami układu pokarmowego są kamica pęcherzyka żółciowego i kamica przewodowa. Materiał w postaci np. złogów cholesterolu gromadzi się i zatyka ujście tych struktur. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które rozwija się w wyniku kamicy, również jest stanem chirurgicznym.

Do chorób przewodu pokarmowego zalicza się oczywiście wszelkiego rodzaju nowotwory, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, schorzenia wątroby i zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Inną grupę stanowią choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, do których można zaliczyć tasiemczycę, glistnicę, owsicę, giardiozę oraz pełzakowicę. Są to choroby wyleczalne, stosuje się odpowiednie leki przeciwpasożytnicze. Wynikają one przede wszystkim z nieodpowiedniej higieny osobistej i niewłaściwej obróbki pokarmów (w tym ich mycia).

Choroby przewodu pokarmowego a higiena

Wiele jednostek chorobowych układu pokarmowego jest związanych z nieodpowiednią higieną. Pojęcie higieny w tym wypadku dotyczy nie tylko mycia rąk, ale również produktów, które się spożywa. Za przykład mogą posłużyć niektóre choroby pasożytnicze układu pokarmowego. Chociażby glistnica jest chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego wynikającą z niemycia rąk i produktów spożywanych (owoców). Higiena rąk jest podstawową zasadą zapobiegania chorobom przewodu pokarmowego. Nie można bowiem zapominać o wielu innych chorobach infekcyjnych czy biegunkowych, których wektorem są właśnie brudne ręce.

Żywienie w chorobach układu pokarmowego

Podstawą leczenia każdej jednostki chorobowej układu pokarmowego jest odpowiednia dieta. Nie ma jednej diety, która nadawałaby się do wszystkich jednostek chorobowych. W każdej chorobie układu pokarmowego konieczne jest wykluczenie produktów, które powodują objawy (alergizujące, wywołujące nietolerancje) lub je nasilają. W zależności od diety można pobudzić perystaltykę jelit w leczeniu zaparć, jak i ją uregulować (w przypadku biegunki). Odpowiednia dieta ma również znaczenie w zapobieganiu wielu schorzeniom układu pokarmowego. Eliminacja niektórych produktów i zmiana stylu żywienia to konieczne postępowanie w przypadku zapaleń trzustki, pęcherzyka żółciowego czy choroby wrzodowej.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 02.03.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

:) 03.07.2018r.

No nieźle

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej