Choroby układu krążenia – przyczyny, rodzaje, objawy i profilaktyka

Fot: adimas / stock.adobe.com

Najczęstsze choroby układu krążenia, czyli choroba niedokrwienna serca i niewydolność krążenia, wiążą się głównie z czynnikami środowiskowymi i postępującym zwężeniem naczyń krwionośnych. Osobną grupę problemów kardiologicznych stanowią wady serca oraz różnego typu zaburzenia rytmu. 

Choroby układu krążenia to grupa zmian o różnorodnych objawach i przyczynach. Duże znaczenie dla rozwoju ciężkich powikłań, takich jak zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia czy nadciśnienie tętnicze, mają ogólnoustrojowe schorzenia, m.in. miażdżyca i cukrzyca. Ich skuteczne leczenie wpływa znacząco na stan zdrowia i przewidywaną długość życia pacjentów kardiologicznych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródła: 36,6

Rodzaje chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia to grupa bardzo różnych schorzeń serca i naczyń krwionośnych. Zalicza się do nich m.in.:

Często spotykanym, wtórnym zespołem objawów jest niewydolność krążeniowa, która może pojawiać się w formie ostrej (jako powikłanie np. zawału mięśnia sercowego) albo przewlekłej (m.in. w przebiegu nadciśnienia tętniczego albo kardiomiopatii).

Choroby układu krążenia – objawy

Objawy chorób układu krążenia mają różnorodny charakter. Największą uwagę powinny zwracać te, które mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

W chorobie niedokrwiennej serca zdarza się, że pierwszym zdarzeniem widocznym klinicznie może być zawał mięśnia sercowego. Często towarzyszą mu ciężkie zaburzenia rytmu (najczęściej o typie nagłych bloków z rozkojarzeniem przedsionkowo-komorowym, skurczów dodatkowych lub częstoskurczów pochodzenia komorowego albo migotania komór) oraz spadek efektywności hemodynamicznej (zmniejszenie przepływu krwi przez krążenie płucne lub obwodowe). W efekcie pojawiają się groźne zespoły objawów, takie jak:

  • nagłe zatrzymanie krążenia – stan utraty świadomości z poważnymi zaburzeniami lub zatrzymaniem oddechu i pracy serca,
  • ostra niewydolność krążenia – przejawiająca się bladością, dusznością (która nasila się w pozycji leżącej), kaszlem z odpluwaniem pienistej, krwistej wydzieliny, a w przypadku niewydolności prawokomorowej – pojawiającymi się w szybkim tempie obrzękami i dusznością.

Zawał przebiega zwykle z silnymi dolegliwościami bólowymi, utrzymującymi się nawet w spoczynku, przeważnie zlokalizowanymi za mostkiem, mogącymi promieniować do żuchwy, lewego ramienia i ręki. W niektórych przypadkach ból odczuwany jest z boku, w okolicy podłopatkowej albo nawet w nadbrzuszu, co może mylnie sugerować, że chodzi o ostry proces chorobowy dotyczący układu pokarmowego. Bólowi często towarzyszy uczucie niepokoju, pocenie się, osłabienie, duszność.

Choroba niedokrwienna rozwija się jednak najczęściej stopniowo, a jej charakterystyczne objawy pozwalają na podjęcie diagnostyki i leczenia. Chory zgłasza bóle zamostkowe, pojawiające się w trakcie wysiłku i ustępujące w spoczynku.

Zaburzenia rytmu serca mogą powstawać samoistnie albo w przebiegu innych chorób. Ich symptomy widoczne są najczęściej napadowo, prowokowane wysiłkiem, zmęczeniem albo emocjami. Chory może odczuwać kołatanie serca, gwałtowne przyspieszenie, zwolnienie lub nieregularność jego pracy i tętna, narastającą duszność, osłabienie.

Kardiomiopatie (wynikające z przerostu ścian mięśnia sercowego) manifestują się w postaci choroby niedokrwiennej, miernej niewydolności krążenia, złej tolerancji wysiłku albo zaburzeń rytmu.

Zapalenia wsierdzia w większości przypadków są spowodowane przez toczący się układowy proces chorobowy (np. choroba reumatyczna, toczeń rumieniowy). W jego przebiegu stwierdza się narastające zaburzenia rytmu, zmniejszenie wydolności fizycznej, objawy podobne do zapalenia płuc (przy procesie toczącym się w prawej części serca) albo pojawiające się nieoczekiwanie symptomy niewydolności zastawek serca (przy zajęciu lewej komory i lewego przedsionka). Niebezpieczeństwo dla pacjenta stanowią również zatory, które mogą dotyczyć płuc lub narządów obwodowych.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Nadciśnienie tętnicze ma inny obraz kliniczny, choć często towarzyszą mu objawy przeciążenia i niedokrwienia lewej komory. Nawracające bóle i zawroty głowy, szum w uszach, uczucie kołatania serca powinny skłaniać do pomiaru ciśnienia tętniczego, dalszej diagnostyki i rozpoczęcia regularnego leczenia.

Choroby układu krążenia u dzieci

Głównymi chorobami układu krążenia u dzieci są wady serca. Często ujawniają się tuż po urodzeniu. Ciężkie wady przebiegają z sinicą albo rozpoznaje się je, szukając przyczyn opóźnionego rozwoju fizycznego i ruchowego dziecka. W badaniu klinicznym najczęściej towarzyszą im szmery lub nieprawidłowości tonów serca, słyszalne przy jego osłuchiwaniu. Dzięki temu szybko można postawić wstępne rozpoznanie i skierować dziecko do rozszerzonej diagnostyki.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego to przede wszystkim zwracanie uwagi na zdrowy tryb życia. Niezbędne jest:

  • utrzymywanie właściwego poziomu aktywności ruchowej,
  • prawidłowa dieta (zmniejszająca ryzyko rozwoju miażdżycy),
  • unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
  • zmniejszenie poziomu stresu,
  • prawidłowa relacja pomiędzy pracą a wypoczynkiem i snem,
  • u chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub schorzeniami układowymi – prawidłowe, ciągłe leczenie, zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia znacznej dekompensacji (skoków ciśnienia, poziomów cukru, kolejnych rzutów choroby). 

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.05.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej