Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy

Fot. MonthiraYodtiwong / Getty Images

Choroby uszu u człowieka diagnozuje się poprzez badanie otolaryngologiczne. W zależności od wstępnego podejrzenia choroby wykonuje się wymaz, badanie mikrobiologiczne, badania słuchu w postaci audiometrii czy badania równowagi.

Ucho jest strukturą bardzo często ulegającą różnym procesom chorobowym. Jest to złożony narząd, w skład którego wchodzą ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. W każdej z tych części może dojść do rozwoju procesu chorobowego. Część chorób ucha jest częstsza u dzieci, inne u dorosłych. Choroby uszu obejmują wiele schorzeń o różnym obrazie klinicznym. Największym ich zagrożeniem i powikłaniem jest upośledzenie słuchu, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i właściwe leczenie.

Choroby ucha zewnętrznego

Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Jednym z powszechniejszych problemów tej struktury jest tworzenie się czopu woskowinowego. Ucho oczyszcza się samoistnie, jednak czasami może dojść do nadmiernego gromadzenia się wydzieliny w przewodzie słuchowym, co wywołuje dyskomfort. Ucho zewnętrzne jest strukturą bardzo narażoną na działanie promieniowania słonecznego. Wśród chorób małżowiny usznej należy podkreślić duże ryzyko wystąpienia w tych okolicach nowotworów skóry. Naskórek jest tu bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia. Ponadto rzadko kiedy ludzie pamiętają, by przy stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych zabezpieczyć również małżowinę uszną.

Do chorób ucha zewnętrznego należą zakażenia. Mogą zostać wywołane przez bakterie, wirusy oraz grzyby. Najczęściej za schorzenie odpowiedzialne są pałeczki ropy błękitnej i gronkowiec złocisty, półpasiec, grzyby Aspergillus bądź Candida. Ograniczone zapalenie przewodu słuchowego wywołane przez gronkowca złocistego określane jest czyrakiem ucha zewnętrznego. Do powstania tego typu zakażeń predysponują choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca i choroby skóry, np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Objawy chorób ucha zewnętrznego różnią się między sobą. Może dojść do pojawienia się niedosłuchu, wycieku ropy lub innych wydzielin, bólu, zmian skórnych w obrębie małżowiny, zawrotów głowy, bólu głowy, świądu w obrębie przewodu słuchowego, obrzęku w okolicy części chrzęstnej przewodu słuchowego, nieprzyjemnego zapachu z ucha czy bólu przy dotykaniu ucha.

Choroby ucha środkowego

Ucho środkowe od zewnętrznego oddziela błona bębenkowa. Tuż za nią znajduje się jama bębenkowa zawierająca trzy kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko). W skład ucha środkowego wchodzi również trąbka słuchowa, która łączy ucho środkowe z gardłem. Najczęstszą chorobą ucha środkowego jest zapalenie. Może mieć przebieg ostry bądź przewlekły. Ostre zapalenie ucha środkowego wywołane jest przede wszystkim przez bakterie, które pochodzą z nosogardła bądź nosa.

Objawy chorób ucha środkowego to przede wszystkim upośledzenie słuchu i szumy uszne. Przy zapaleniu pojawiają się pulsujący ból ucha o dość dużym nasileniu, gorączka, brak apetytu. Najczęściej u dzieci objawy są dużo bardziej nasilone niż u dorosłych.

Choroby ucha wewnętrznego

Przykładem schorzenia ucha wewnętrznego jest choroba Meniere’a. Inaczej określa się ją wodniakiem błędnika. Przyczyną tego schorzenia jest gromadzenie się w błędniku błoniastym płynu, co prowadzi do jego uszkodzenia, a w efekcie do uszkodzenia nerwu słuchowego i przedsionkowego. Choroba Meniere’a powstaje najprawdopodobniej po przebytych infekcjach, w chorobach metabolicznych, urazach, po lekach czy w przebiegu niektórych chorób.

Objawy choroby Meniere’a to niedosłuch odbiorczy, szum uszny, zawroty głowy. Niekiedy chory zgłasza uczucie ciała obcego w uchu, nadwrażliwości na dźwięki. Poza napadami bólu głowy pojawiają się objawy ogólnoustrojowe ze strony układu wegetatywnego, jak np. pocenie się czy nudności. Choroba przebiega w postaci zaostrzeń i remisji. Z czasem dochodzi do poważnego niedosłuchu i zaburzeń równowagi.

Rozpoznanie i leczenie chorób uszu

Celem rozpoznania chorób ucha przeprowadza się badanie laryngologiczne. W przypadku zakażeń pobiera się wymaz na badanie bakteriologiczne i posiew, a także poprzez wykonanie badania mikrobiologicznego określa się wrażliwość bakterii na antybiotyki. W przypadku chorób uszu zawsze wykonuje się badania słuchu, by wykryć ewentualny niedosłuch. Należą do nich m.in. audiometria impedancyjna, audiometria słowna. W przypadku chorób ucha wewnętrznego wykonuje się również badania równowagi.

Leczenie chorób uszu zależy od przyczyny. Zakażenia bakteryjne ucha zewnętrznego leczy się miejscowo antybiotykami. Zakażenia grzybicze – przeciwgrzybicznymi środkami. Pojawienie się objawów ogólnych w postaci gorączki zmusza do podania leków ogólnoustrojowych. Zapalenia ucha środkowego również wymagają leczenia antybiotykami, jeśli podejrzewa się etiologię bakteryjną. Jednak należy mieć na względzie, że antybiotyk podany miejscowo działa tylko na ucho zewnętrzne. Nie przenika przez błonę bębenkową. Dlatego koniecznie należy zastosować uogólnioną antybiotykoterapię. Choroba Meniere’a leczona jest farmakologicznie oraz operacyjnie.

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 23.05.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej