Choroby skóry, czyli dermatozy. Jak je rozpoznać i jakie są ich rodzaje?

Fot: GettyImages- Svetikd

Coraz większa liczba pacjentów boryka się z różnego typu problemami skóry. To niezwykle różnorodne schorzenia, które mogą dawać wiele objawów i wynikać z wielu czynników. Żadnej ze zmian skórnych nie należy bagatelizować – nie tylko są nieestetyczne, ale często dają również poważne powikłania.

Na choroby skóry skarży się blisko co ósmy Polak, a co trzeci doświadcza ich w czasie swojego życia. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, także skuteczność leczenia dermatoz wynika przede wszystkim z wczesnego wykrycia i właściwej diagnostyki.

Choroby skóry – podział

Dermatozy to ogólna nazwa chorób obejmujących skórę. Mogą one dotyczyć zarówno naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, jak i przydatków: gruczołów łojowych, gruczołów potowych, mieszków włosowych i paznokci. W przeciwieństwie do wielu innych schorzeń, choroby skóry zwykle dają łatwe do określenia objawy – są nimi różnego typu wykwity skórne. Możemy je podzielić na pierwotne i wtórne zmiany na skórze.

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy:

  • plamki;
  • grudki;
  • pęcherzyki;
  • pęcherze;
  • guzki;
  • guzy;
  • bąble;
  • krosty.

Wtórne wykwity skórne powstają zwykle w następstwie wykwitów pierwotnych. Należą do nich:

  • pęknięcia;
  • przeczosy;
  • rozpadliny;
  • strupy;
  • łuski;
  • wrzody;
  • blizny.

Oprócz tego dermatolodzy wyróżniają także stany narzucone skóry – zliszajowacenie, łuszczycowatość i spryszczenie.

Przyczyny chorób skóry

Choroby skóry mogą być powodowane przez różne czynniki. Za wiele z nich odpowiadają bakterie. W ten sposób powstaje między innymi róża, czyrak lub liszajec zakaźny, dający charakterystyczne zmiany na skórze. Zmiany skórne pojawiają się również często w następstwie chorób grzybiczych. Odnotowuje się również problemy związane z działalnością pasożytów – należą do nich między innymi wszawica oraz świerzb, powodowany przez świerzbowce – małe roztocza, przyczyniające się do nieprzyjemnego swędzenia i licznych zmian skórnych. Choroby skóry mogą mieć ponadto podłoże wirusowe (opryszczka, półpasiec), alergiczne, onkologiczne lub autoimmunologiczne (pęcherzyca zwykła). Bardzo często są uzależnione od czynników genetycznych, w ten sposób przekazuje się m.in. łuszczyca czy bielactwo. Mogą także powstać na skutek długotrwałego oddziaływania czynników środowiskowych, szczególnie związanych z wykonywaniem niektórych zawodów lub ze względu na czynniki fizykalne – do tej kategorii zaliczamy fotodermatozy i poparzenia.

Choroby skóry u dzieci

Szczególnie narażeni na różnego typu zmiany skórne są oczywiście najmniejsi pacjenci. Typowe choroby skóry u dzieci to potówki, pieluszkowe zapalenie skóry i wypryski łojotokowe. Dotykają one niemowląt i są zazwyczaj łatwe w leczeniu. Wiele chorób charakterystycznych dla tego okresu życia (ospa, odra wietrzna, różyczka) przebiega także z charakterystycznymi wykwitami skórnymi. W większości przypadków nie pozostawiają po sobie żadnych widocznych zmian. Czasami, w szczególnie intensywnych przypadkach, wymagana jest jednak konsultacja dermatologiczna – pozwoli to wykluczyć powstawanie nieestetycznych blizn, które mogą pozostać z pacjentem na całe życie.

Najczęstsze choroby skóry

Jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry, związaną bezpośrednio z fizycznym uszkodzeniem powierzchni skóry, są oparzenia. Dochodzi do nich pod wpływem wysokich temperatur. W zależności od skali oraz intensywności oparzenia mogą dawać różne objawy – od zaczerwienienia do martwicy tkanek. Wyjątkowo powszechnym schorzeniem jest także trądzik, związany ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Zwykle dotyka osoby w wieku dojrzewania i należy do najczęstszych chorób skóry twarzy. Pod wpływem niskich temperatur i obkurczenia naczyń krwionośnych dochodzi do odmrożeń, które w najpoważniejszych przypadkach mogą prowadzić do stanów martwiczych. Częstą chorobą skóry dłoni i stóp są brodawki – grudkowe zmiany skórne, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do dermatoz należą ponadto łuszczyca, objawiająca się łuszczącymi się wykwitami na skórze, łojotok, pęcherzyca i atopowe zapalenie skóry, nazywane wcześniej egzemą. Choroba jest związana z wadliwą reakcją immunologiczną. Zwykle jest to bardzo rozpowszechnione schorzenie skóry u dzieci i mija z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się przez całe życie.

Choroby skóry głowy

Różne jednostki chorobowe bardzo często dotykają także skóry głowy. Występują w każdym wieku i dają charakterystyczne objawy, widoczne na pierwszy rzut oka. Do najpowszechniejszych z nich należy łupież łojotokowy.

Choroby nowotworowe skóry

Liczne zmiany skórne mogą mieć również charakter złośliwy – właśnie z tego powodu nie powinniśmy lekceważyć żadnej z nich, a wszystkie wątpliwości należy niezwłocznie konsultować z lekarzem. Do najbardziej rozpowszechnionych guzów należy czerniak złośliwy, powstający z melanocytów. Do rozwoju choroby przyczynia się szkodliwe promieniowanie UV, związane najczęściej z ekspozycją zmian skórnych na słońce. Oprócz tego do nowotworów złośliwych zaliczamy również raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego skóry.

Co jeść, aby skóra była dobrze odżywiona i gotowa na słońce?

x-news

Data aktualizacji: 26.08.2021,
Opublikowano: 27.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej