Choroby psychiczne u dorosłych i dzieci – definicja i objawy

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Choroby psychiczne bywają źródłem wielkiego cierpienia osób, którym dolegają, oraz ich najbliższego otoczenia. Mimo że ich powodów i objawów jest wiele, charakterystyczne jest dla nich wprowadzanie w silny dyskomfort osoby chorej i ludzi, z którymi ma ona styczność.

Choroby psychiczne występują w wielu rodzajach. Czasem odpoczynek lub odpowiednie leczenie przynosi bardzo szybką ulgę, a w niektórych przypadkach konieczna jest terapia przez całe życie.

Co to są choroby psychiczne? Definicja

Choroby psychiczne (zaburzenia psychiczne) to wszystkie zaburzenia zachowania i czynności psychicznych, które są źródłem cierpienia lub trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Nauki, które się nimi zajmują, to psychiatria kliniczna i psychologia kliniczna.

Choroby psychiczne rzadko mają sztywne granice. Wyodrębnia się je w opozycji do pojęcia zdrowia psychicznego, w którym człowiek odczuwa ogólny dobrostan, a jego funkcjonowanie społeczne jest na odpowiednim poziomie. Pomocą w ich diagnozowaniu są specyficzne objawy wymienione w ICD-10 pod literą F oraz w DSM (aktualnie funkcjonuje wersja V). Zostały one jednak wyodrębnione w kontekście praktyki klinicznej, a niekoniecznie świadczą o realnie istniejących jednostkach chorobowych, mających odzwierciedlenie w organizmie człowieka. Określenie granic tego, gdzie przebiega normalność, a w którym miejscu pojawia się już choroba psychiczna, jest często trudne i zależy w dużej mierze od tego, jak z daną dolegliwością radzi sobie konkretna osoba.

Choroby psychiczne – objawy

Każda z chorób psychicznych charakteryzuje się innymi objawami, w zależności od jej specyfiki. Cechami charakterystycznymi, które świadczą o tym, że zdrowie psychiczne nie jest w najlepszej kondycji, są:

  • złe samopoczucie psychiczne,
  • trudności w relacjach z innymi ludźmi,
  • odbieranie jednostki przez środowisko jako osoby dziwnej,
  • wprowadzanie otoczenia w dyskomfort,
  • przewaga negatywnych emocji,
  • problemy z funkcjami poznawczymi;
  • słaby krytycyzm.

Jak wygląda leczenie nerwicy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zaburzenia nerwicowe, metody leczenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby psychiczne i ich rodzaje

Najprostszy podział chorób psychicznych obejmuje:

  • zaburzenia psychotyczne (psychozy) – są to stany chorobowe, w których występują omamy (odbieranie zmysłowe rzeczy, które nie istnieją), urojenia (nieuprawnione i błędne przekonania), zaburzenia świadomości, emocji i myślenia; pojawiają się na przykład w przebiegu schizofrenii, psychozy maniakalno-depresyjnej, psychoz reaktywnych (w odpowiedzi na przykład na stres), psychoz endogennych (związanych z używaniem substancji – leków, narkotyków, toksyn);
  • zaburzenia emocjonalne i nastroju – patologicznie obniżony nastrój w przebiegu depresji lub dystymii, nerwice, fobie, zaburzenia lękowe;
  • zaburzenia psychosomatyczne – pojawiające się na skutek wpływu ludzkiego umysłu na ciało; skrajnym przypadkiem może być hipochondria, ale prawie wszyscy ludzie odczuwają dolegliwości na skutek nadmiernego stresu, takie jak bóle głowy, nadmierne napięcie mięśni, zaburzenia pracy serca czy bóle w różnych miejscach ciała;
  • zaburzenia osobowości – zakorzenione i trwałe wzorce zachowania, obejmujące między innymi osobowości: paranoiczną, schizoidalną, schizotypową, narcystyczną, borderline, dyssocjalną, histrioniczną (teatralną), lękliwą, zależną i anankastyczną (obsesyjno-kompulsywną);
  • niepełnosprawność intelektualną – obniżenie poziomu inteligencji w stosunku do przeciętnej, które może skutkować problemami z realizowaniem zadań szkolnych i zawodowych, z dbaniem o siebie i funkcjonowaniem w relacjach społecznych;
  • zaburzenia rozwojowe – głównie choroby ze spektrum autyzmu, które upośledzają funkcjonowanie społeczne;
  • uzależnienia – przymus sięgania po zewnętrzne bodźce (leki, narkotyki, alkohol, papierosy, pornografię, gry komputerowe), który w znaczącym stopniu wpływa na funkcjonowanie społeczne;
  • niektóre z dewiacji seksualnych (czyli parafilie lub zaburzenia preferencji seksualnych) – obecnie uznawane są za chorobę w momencie, gdy przynoszą cierpienie osobie, która ich doświadcza, lub jej partnerom.

Zobacz nasz film i dowiedz się na czym polega leczenie psychiatryczne 

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby psychiczne u dzieci

Choroby psychiczne mogą występować również u dzieci. Choć najczęstszymi są zaburzenia ogólnorozwojowe (ze spektrum autyzmu, zaburzenia więzi) oraz nerwice i fobie, zdarzają się również przypadłości takie jak depresja czy schizofrenia dziecięca. Są to zawsze przejmujące przypadki, które przynoszą dużo cierpienia zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom. Choroby psychiczne u dzieci wymagają rzetelnej pracy specjalistów i wsparcia rodziców, aby móc wprowadzić młodego człowieka w życie w takim stanie, który umożliwi jego sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Najrzadsze i najdziwniejsze choroby psychiczne

Wśród chorób psychicznych pojawią się również bardzo rzadkie dolegliwości, takie jak:

  • zespół Diogenesa – zaburzenie pojawiające się najczęściej w podeszłym wieku, objawiające się zaniedbaniami higienicznymi oraz zrywaniem więzi z bliskimi osobami;
  • autossassinofilia – zaburzenie seksualne objawiające się osiąganiem spełnienia w wyniku upozorowania własnego samobójstwa;
  • zespół obcej ręki – zaburzenie objawiające się przeświadczeniem, że jedna z rąk nie jest częścią ciała; osoby cierpiące na tę przypadłość często nie mają kontroli nad swoją ręką;
  • koro – zespół kurczącego się penisa, polegający na doświadczeniu wrażenia, że genitalia drastycznie się kurczą, co czasami prowadzi do wciągnięcia ich w głąb podbrzusza.

Chcesz wiedzieć jak działa układ nerwowy? Zobacz nasz film

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 28.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej