Choroba wysokościowa (wysokogórska) – leki, zapobieganie, objawy

Fot: lassedesignen / fotolia.com

Choroba wysokościowa, zwana też wysokogórską, występuje, gdy organizm ma problemy z przystosowaniem się do gwałtownego wzrostu wysokości. Jej objawem jest zwykle złe samopoczucie, ale w poważniejszych przypadkach może dojść do zagrażającego życiu obrzęku płuc lub mózgu.

Choroba wysokościowa, zazwyczaj o dość łagodnym przebiegu, staje się problemem nawet co czwartej osoby, która pojawia się w miejscu położonym powyżej 2,5–3 tysięcy m n.p.m. Choroba wysokogórska, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy głównie turystów przyjeżdżających do wysoko zlokalizowanych miejscowości, by jeździć na nartach, wspinać się, odbywać piesze wycieczki lub angażując się w inne zajęcia wymagające dużego wysiłku fizycznego, który nasila zaburzenia. Na złe samopoczucie skarżą się niekiedy także mało doświadczeni piloci samolotów.

Choroba wysokościowa – leki

Choroba wysokościowa to konsekwencja zbyt szybkiej zmiany wysokości – im jest ona wyższa, tym niższe staje się ciśnienie powietrza atmosferycznego, dlatego każdy kolejny wdech zawiera mniej tlenu. Gdy poziom tlenu spada, tkanki zostają pozbawione podstawowego składnika odżywczego i aby wyrównać ten stan i uzupełnić niedobór, serce oraz płuca pracują coraz intensywniej, przyspieszając przepływ krwi, natomiast organizm wydziela więcej dwutlenku węgla.

Choroba wysokogórska prowadzi do zaburzenia równowagi biochemicznej, a w skrajnych przypadkach dochodzi też do obrzęku płuc lub mózgu, porażenia ośrodka oddechowego czy zawału mięśnia serca, czyli komplikacji poważnie zagrażających życiu.

Chorobie wysokościowej można zapobiec, stosując pewne leki. Jednym z możliwych do stosowania preparatów jest acetazolamid, stosowany zazwyczaj przez osoby zmagające się z jaskrą, który jednocześnie wywołuje zmianę kwasowości krwi, pozwalając oddychać swobodniej i głęboko. Niestety niesie za sobą ryzyko wielu powikłań jak drętwienie, swędzenie, czy zaburzenia smaku. Badania wykazały, że rozpoczynając przyjmowanie tej substancji na dwa dni przed przybyciem do wysoko położonego miejsca, zmniejszamy ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z chorobą wysokościową. Jednak nie należy stosować acetazolamidu bez konsultacji lekarskiej, musimy także dokładnie przestrzegać wskazań specjalisty dotyczących przyjmowania leku, ponieważ gwałtowne zaprzestanie jego aplikowania prowadzi niekiedy do obrzęku płuc lub mózgu. Inne badania pokazują, że działanie acetazolamidu jest ograniczone wyłącznie do sytuacji, kiedy osoby nagle znajdują się na dużych wysokościach.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne a złe samopoczucie i inne objawy

Choroba wysokościowa u wielu osób podróżujących w góry objawia się przede wszystkim złym samopoczuciem. Po kilku lub kilkudziesięciu godzinach od zbyt szybkiego wejścia na dużą wysokość pojawiają się: ból i zawroty głowy, gorączka, nudności i wymioty, osłabienie, utrata apetytu, bezsenność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i duszność, a czasem również spowolnienie umysłowe oraz dezorientacja.

Tych objawów choroby wysokogórskiej nie można lekceważyć, ponieważ schorzenie może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznego obrzęku płuc, którego symptomami są:

  • kaszel z odksztuszaniem pienistej, podbarwionej krwią wydzieliny,
  • zasinienie warg,
  • utrudnione oddychanie,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia wzroku i koordynacji ruchowej (chodzenie zygzakiem).

Choroba wysokościowa prowadzi też niekiedy do obrzęku mózgu, objawiającego się:

  • bólami głowy,
  • sennością,
  • wylewem krwi do gałek ocznych,
  • chwiejnym krokiem,
  • zmęczeniem i halucynacjami,
  • problemami z mówieniem,
  • paraliżem kończyn,
  • zanikiem pamięci.

Choroba wysokościowa – zapobieganie

Choroby wysokościowej możemy uniknąć, jeśli będziemy przestrzegali pewnych zasad, szczególnie dotyczących aklimatyzacji do nowych warunków. Wybierając się w góry, wspinajmy się stopniowo. Na wysokości 1500–3500 m n.p.m. nie pokonujmy jednego dnia więcej niż 650–700 m. Zanim organizm przystosuje się do zmian ciśnienia, warto planować noclegi na wysokości nie wyższej niż 2500 m n.p.m. Często odpoczywajmy, w ciągu pierwszych 2–3 dni pobytu ograniczmy do kilku godzin zajęcia wymagające szczególnie dużego wysiłku, czyli jazdę na nartach, piesze wędrówki albo wspinaczkę po skałach.

Zobacz także: Hipoksja – jej objawy dotykają nie tylko alpinistów. Jak ją leczyć?

Choroba wysokościowa może zaatakować, gdy zapomnimy o regułach dotyczących odżywania w takich warunkach. Udając się w tereny wysoko położone, należy zwiększyć przyjmowanie płynów, by uzupełniać ich utratę wskutek oddychania suchym powietrzem, natomiast zmniejszyć spożycie soli, kofeiny oraz alkoholu. Posiłki powinny być regularne, ale niezbyt obfite, o niskiej zawartości tłuszczów, za to bogate w łatwo przyswajalne węglowodany i skrobię. Nie zapominajmy o owocach.

Choroba wysokogórska może dopaść każdego, choć najbardziej podatne na nią są dzieci i osoby po 40. roku życia. Ostrożność powinni zachować również turyści zmagający się z niektórymi schorzeniami. Choroba wysokogórska częściej występuje u osób z nadciśnieniem, niedokrwistością (powoduje zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, co ogranicza ilość tlenu we krwi) i niewydolnością krążenia, w tym przyjmujących leki obniżające częstość rytmu serca.

Choroba wysokościowa – leczenie

Łagodne objawy choroby wysokościowej ustępują zwykle po kilku dniach odpoczynku, zaleca się leżenie w łóżku i przyjmowanie dużej ilości płynów. Można też zażywać kwas acetylosalicylowy, który łagodzi bóle głowy i zmniejsza ryzyko zakrzepów płucnych. Osoby z ciężkimi objawami choroby wysokogórskiej powinny jak najszybciej zejść na niższą wysokość i trafić pod opiekę lekarza.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej