Choroba wdowia, czyli zespół Kehrera u kobiet – czym się objawia?

Fot: milos-kreckovic / gettyimages.com

Zespół Kehrera może dotyczyć nie tylko kobiet po stracie partnera, ale również kobiet w związku, cierpiących z powodu niezaspokojenia seksualnego. Okazuje się, że choroba wdowia, czyli niezaspokojenie potrzeb seksualnych, daje uciążliwe objawy.

Choroba wdowia, czyli inaczej choroba Kehrera, to pojęcie na syndrom kobiety niezaspokojonej seksualnie. Istotą choroby jest pobudzenie seksualne kobiety, która nie ma możliwości zaspokojenia swych żądzy. Przekłada się to na ryzyko wystąpienia u niej zaburzeń psychicznych, a nawet fizycznych. Według seksuologów, kobiety cierpiące na zespół Kehrera mają właściwy poziom odczuwanego popędu seksualnego. To niemożność zaspokojenia potrzeb wywołuje objawy choroby wdowiej.

Kogo dotyka choroba wdowia?

Choroba wdowia występuje wyłącznie u kobiet. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszą grupą, u której obserwuje się zespół Kehrera, są wdowy po stracie swoich partnerów. Zespół ten można również zaobserwować u młodych kobiet, które zaznały intymności i kontaktów seksualnych, jednak nie mają stałego partnera, w związku z czym nie zaspokajają swoich potrzeb seksualnych. Ten problem dotyczy także kobiet po rozstaniach, rozwodach, w separacjach. Istnieje również grupa kobiet, która ma partnera, jednak nie jest on w stanie sprostać ich oczekiwaniom.

Przyczyny choroby wdowiej

Seks to bardzo ważny aspekt nie tylko związku, ale również czynnik wpływający na właściwe funkcjonowanie organizmu. Każdy człowiek ma pewne seksualne potrzeby, jednak ich stopień natężenia jest różny. Niektórzy te potrzeby mają bardziej, a inni mniej nasilone. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że to zazwyczaj kobiety odczuwają mniejszą i rzadszą potrzebę seksu niż ich partnerzy. Absolutnie nie jest to regułą. Kobiety bardzo często mają wysoki poziom potrzeb seksualnych, jednak osiągnięcie przez nie orgazmu i pełnej satysfakcji z seksu jest niejednokrotnie trudniejsze niż u mężczyzny. Obserwuje się, że pary niewiele rozmawiają ze sobą o seksie, nie mówią otwarcie o tym, co ich satysfakcjonuje, a co nie, bojąc się reakcji partnera. Udawanie orgazmów przez kobiety jest często praktykowane, a należy zdawać sobie sprawę, że niezaspokojenie seksualne może doprowadzać do zaburzeń funkcjonowania narządów płciowych, psychiki i dawać objawy kliniczne.

Jeśli kobieta nigdy nie współżyła, mało prawdopodobne jest wystąpienie u niej zespołu Kehrera. Jest to raczej problem kobiet współżyjących wcześniej, które doświadczyły satysfakcji z seksu, a obecny partner nie jest w stanie im tego zapewnić lub w ogóle go nie mają. Nawet gdy dochodzi do zbliżenia, jednak kobieta nie szczytuje, narasta w niej napięcie, którego nie jest w stanie wyładować. Przyczyną choroby wdowiej są także pośrednio konflikty pomiędzy partnerami przekładające się na jakość współżycia, zbyt słaba więź i zaufanie pomiędzy nimi, a także choroby przewlekłe generujące różnego stopnia niesprawność u mężczyzny (cukrzyca, nadciśnienie, choroby prostaty). W takich wypadkach za główną przyczynę zespołu Kehrera należy uznać to, że kobieta nie mówi mężczyźnie, co ją zadowala, myśląc, że „on się domyśli”.

Objawy choroby wdowiej

Zespół Kehrera dzieli się na dwie fazy. Pierwsza obejmuje fizyczne i psychiczne pobudzenie kobiety. Obserwuje się wpływ niezaspokojenia seksualnego na psychikę. Pojawiają się rozdrażnienie, nerwowość. Taka osoba kłóci się i awanturuje bez konkretnego powodu. Poziom napięcia nerwowego u kobiety staje się nieadekwatny do sytuacji, co zaczyna przekładać się nie tylko na relacje z partnerem, ale również z otoczeniem. Dopiero po pewnym czasie kobieta poza dolegliwościami psychicznymi może zauważyć fizyczne objawy choroby wdowiej. Obejmują one bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej kręgosłupa, świąd i obrzęk okolic płciowych, co wywołuje znaczny dyskomfort. Istotnie wzrasta wrażliwość okolic intymnych.

Choroba Kehrera – leczenie

Jedyną skuteczną terapią jest oczywiście zaspokojenie potrzeb seksualnych. Niestety, nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Pojedynczy, nawet udany, epizod seksualny niekoniecznie może okazać się skuteczny. Wynika to z tego, że kobieta poza samym seksem potrzebuje również odpowiedniego poziomu więzi emocjonalnej, a nawet uczucia względem partnera, z którym odbywa stosunek. Jeśli zespół Kehrera dotyka kobiety będącej w związku, zaleca się przede wszystkim wizytę partnerów u seksuologa. Każda kobieta powinna pamiętać, że jeśli partnerowi na niej zależy, to zależy mu również na tym, by czerpała satysfakcję z seksu. Dlatego też bardzo ważne jest, by przed seksem poprosić partnera o większą współpracę, porzucić wstyd i powiedzieć mu o swoich fantazjach i potrzebach.

Ważne, by zrobić to w sposób delikatny. Jeśli kobieta chce uprawiać seks częściej niż dotychczas, powinna również o tym powiedzieć swojemu partnerowi. Temat seksu w związku absolutnie nie może być w sferze tabu. Kobiety niemające partnera również powinny skorzystać z pomocy seksuologa.

Skąd się biorą wahania libido? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Gdy nie masz ochoty na seks - przyczyny spadku libido. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 21.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej