Choroba Takayasu – przyczyny, objawy i leczenie zapalenia tętnic

Fot: man_at_mouse / gettyimages.com

Choroba Takayasu początkowo daje nieswoiste objawy. Później zależą one od zajętego naczynia tętniczego. Inne są symptomy zwężenia tętnicy nerkowej, a inne w przypadku tętnic mózgowych. Leczenie opiera się przede wszystkim na hamowaniu układu immunologicznego.

Choroba Takayasu to zapalenie dużych naczyń tętniczych. Najczęściej obejmuje aortę i jej odgałęzienia, rzadziej inne duże naczynia tętnicze, jak tętnice płucne. Choroba Takayasu doprowadza do powstania odcinkowych zwężeń w odgałęzieniach aorty. Są to miejsca podatne na tworzenie się zakrzepów, które mogą dać powikłania w postaci zatorowości. Poza zwężeniami w naczyniach tętniczych powstają tętniaki, czyli poszerzenia naczyń. Rzadkimi zjawiskami w przebiegu choroby Takayasu są rozwarstwienie bądź pęknięcie aorty.

Objawy choroby Takayasu

Początek choroby Takayasu może przebiegać nieswoiście, dając objawy grypopodobne lub sugerujące chorobę reumatyczną. Pojawiają się bowiem bóle mięśni i stawów, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka. Objawem bardziej związanym z daną jednostką chorobową jest bolesność tętnic szyjnych, a także przypadkowo wykryty tętniak aorty piersiowej. W fazie przewlekłej choroby pojawiają się objawy zwężeń i niedrożności tętnic. Charakterystyczne dla choroby Takayasu są brak tętna lub tętno asymetryczne w kończynach górnych. Podczas badania lekarz może dodatkowo słyszeć szmery naczyniowe nad zwężonymi tętnicami, a także poprzez osłuchiwanie rozpoznać niedomykalność aortalną, która zwykle wiąże się z gorszym rokowaniem. Inne objawy związane są z lokalizacją i rodzajem naczynia, które ulega zwężeniu. Np. zwężenie w obrębie tętnicy podobojczykowej może skutkować zespołem podkradania tętnicy podobojczykowej objawiającym się niedokrwieniem ręki i zaburzeniem krążenia mózgowego. Objawy związane z innymi naczyniami to:

  • utrata przytomności,
  • zaburzenia widzenia,
  • objawy niedokrwienia mózgu,
  • ból i dyskomfort, np. w postaci mrowienia w obrębie kończyn górnych lub dolnych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień, np. biegunki,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • krwioplucie,

Zobacz film: Jak wygląda badanie tętnic szyjnych i kręgowych? Źródło: 36,6.

Jak rozpoznaje się chorobę Takayasu?

Aby rozpoznać chorobę Takayasu, lekarz powinien uznać co najmniej 3 z 6 kryteriów:

  • pierwsze objawy występują poniżej 40. roku życia,
  • chromanie (czyli dyskomfort, np. mrowienie) w kończynie,
  • różnice w wartości ciśnienia tętniczego pomiędzy obiema kończynami, co najmniej 10 mmHg,
  • osłabienie lub zupełny brak tętna na tętnicy ramiennej,
  • szmery nad tętnicami, szczególnie nad aortą brzuszną i tętnicą podobojczykową,
  • zwężenia tętnic kończyn.

Ponadto w badaniach laboratoryjnych wykonywanych podczas zwykłego badania krwi stwierdzić można wzrost wskaźników zapalnych, jak białka C-reaktywnego (CRP) czy odczynu Biernackiego (OB).

Leczenie choroby Takayasu

W leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy, najczęściej prednizon doustnie w dawce 0,5–1 mg/kg masy ciała, aż do czasu wyrównania OB. Zazwyczaj trwa to około 4–6 tygodni. Po 3 miesiącach redukuje się dawkę, tak by w ciągu 3 lat zakończyć terapię glikokortykosteroidem. Jeśli ta terapia jest nieskuteczna, a pacjent nie jest podatny na steroidy, można zastosować metotreksat, azatioprynę, leflunomid, cyklofosfamid. W zależności od wystąpienia objawów klinicznych i stopnia niedokrwienia narządów, może się okazać, że chory wymaga leczenia operacyjnego bądź wewnątrznaczyniowego.

Zobacz film:Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 04.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej