Choroba popromienna – na czym polega, jakie są objawy, skutki i rodzaje? 

Fot: santiago silver / fotolia.com

Choroba popromienna to zespół schorzeń wywołanych nadmiernym działaniem promieniowania jonizującego. Objawy i skutki choroby popromiennej są uzależnione od dawki wchłoniętego promieniowania. Często są mylone z odczynem popromiennym, który jest powikłaniem radioterapii onkologicznej.

Choroba popromienna przyjmuje kilka postaci, których ewentualne występowanie jest uzależnione od dawki przyjętego promieniowania. Sama choroba, poza szczególnymi wypadkami, jak awaria reaktora jądrowego lub broń atomowa, jest skutkiem niewłaściwego działania sprzętu używanego do badań obrazowych oraz radioterapii nowotworów. Choroba popromienna jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Charakterystyka i objawy choroby popromiennej

Jak informują lekarze, na szkodliwe działanie nadmiernego promieniowania jonizującego najbardziej narażone są szybko dzielące się komórki obecne w ludzkim organizmie. Objawy choroby popromiennej są zależne od wielkości dawki promieniowania przyjętego przez organizm, co wpływa na zajęcie poszczególnych narządów i układów. Promieniowanie, a dokładnie izotopy promieniotwórcze, wnikają do organizmu drogą oddechową, pokarmową, a także do krwi poprzez np. rany skórne. Wyróżnia się chorobę popromienną ostrą (objawy występują w ciągu pierwszych dni do 2 tygodni po napromieniowaniu), a także chorobę popromienną przewlekłą (może się ujawnić dopiero po pewnym czasie). W przebiegu pierwszego rodzaju choroby popromiennej wyróżnia się kilka postaci: subkliniczną, hematologiczną, jelitową, mózgową oraz enzymatyczną.

Choroba popromienna – postać subkliniczna i hematologiczna

Postać subkliniczna choroby popromiennej objawia się najczęściej ogólnym osłabieniem i znużeniem. Kilkanaście dni po napromieniowaniu stwierdza się także zmniejszenie ilości limfocytów we krwi obwodowej (limfopenią). Postać jest charakterystyczna dla niskiej dawki przyjętego promieniowania, najczęściej ok. 0,5–2 Gy (jednostki dawki pochłoniętej wyrażonej w dżulach, 1Gy = 1 J na kg). Ten rodzaj choroby popromiennej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Większe dawki przyjętego promieniowania (2–4 Gy lub mniej) powodują obumieranie komórek macierzystych i komórek progenitorowych szpiku kostnego, co wywołuje zespół hematopoetyczny. Charakterystyczne dla tej postaci choroby popromiennej są: ogólne osłabienie, zmniejszenie limfocytów we krwi, niedokrwistość, spadek odporności, skaza krwotoczna. W ciągu kilku tygodni od napromieniowania dochodzi do kryzy hematologicznej (hipoplazji lub aplazji szpiku kostnego). Mogą występować także zawroty głowy, duszność, bladość skóry, a także skłonność do infekcji. Śmiertelność z reguły nie przekracza 25% napromieniowanych osób.

Jelitowa, mózgowa i enzymatyczna postać choroby popromiennej

Postać jelitowa choroby popromiennej charakteryzuję się występowaniem zespołu żołądkowo-jelitowego, a także nieodwracalnym uszkodzeniem przewodu pokarmowego, co może objawiać się: bólem brzucha, silnymi i krwistymi biegunkami, wysoką gorączką, nudnościami oraz wymiotami, skazą krwotoczną, zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej z obrzękami. Możliwe jest także wystąpienie dodatkowych powikłań zespołu żołądkowo-jelitowego w przebiegu postaci jelitowej choroby popromiennej. Najczęściej jest to niedożywienie, niedokrwistość, niedrożność jelit, posocznica i ostra niewydolność nerek. Postać jelitowa jest charakterystyczna dla przyjętej dawki 4–8 Gy, śmiertelność jest bardzo wysoka i w przypadku osób z zespołem żołądkowo-jelitowym dotyczy niemal wszystkich.

Postać mózgowa choroby popromiennej jest najmniej poznaną postacią, dla której charakterystyczne jest występowanie zespołu mózgowo-naczyniowego. W tym przypadku pochłonięta dawka wynosi 8–50 Gy, a objawami są: splątanie, skurcze mięśni a nawet drgawki, obrzęk mózgu oraz podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe co prowadzi do niedotlenienia mózgu i śpiączki.. Śmierć następuje po 2–3 dniach od napromieniowania. Enzymatyczna postać choroby popromiennej wywołuje śmierć u wszystkich osób w bardzo krótkim czasie po napromieniowaniu.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Przewlekła choroba popromienna

Ten rodzaj choroby popromiennej jest skutkiem długotrwałej i powtarzającej się ekspozycji na promieniowanie. Objawy ujawniają się po latach. Wśród nich wymienia się: zaćmę, podwyższoną zapadalność na nowotwory, zaburzenia hormonalne i niepłodność, a także przyspieszony proces starzenia się organizmu.

Odczyn popromienny po radioterapii

Należy pamiętać, że choroba popromienna nie jest tym samym, co odczyn popromienny, który stanowi ogół powikłań związanych z radioterapią. Odczyny popromienne dzieli się na wczesne (do 6 miesięcy od zakończenia radioterapii) oraz późne (występujące po upływie 6 miesięcy od zakończenia radioterapii). Objawy są zróżnicowane i dotyczą narządów znajdujących się w obszarze objętym radioterapią. Wczesne odczyny popromienne po radioterapii to najczęściej: stan zapalny skóry, rumień, świąd, utrata włosów, duszność, przewlekły kaszel, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty, biegunki, dysfagia, przejściowa niedokrwistość. Późny odczyn popromienny objawia się zazwyczaj: zaćmą, stanem zapalnym i zwłóknieniem dróg oddechowych, nerek, osierdzia, marskością wątroby, stanem zapalnym kości w tym martwicą żuchwy, kserostomią(przewlekła suchość w jamie ustnej), porażeniem nerwów obwodowych jak również rozwojem nowotworów wtórnych.

Leczenie choroby popromiennej

Podczas leczenia choroby popromiennej zaleca się stosowanie preparatów homeostazy ustrojowej. Pomóc może jedynie czas - należy oczekiwać na naprawę i odbudowę uszkodzonych narządów. W jelitowej postaci choroby popromiennej zaleca się wdrożenie żywienia pozajelitowego, aby nie podrażniać i tak już uszkodzonego przewodu pokarmowego. Przy leczeniu hematologicznej postaci choroby popromiennej stosuje się preparaty krwiopochodne lub płyny krwiozastępcze, Wskazane jest także wdrożenie środków przeciwdrobnoustrojowych (przeciwwirusowych, antybiotyków, przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych) oraz preparatów pobudzających proces hematopoezy szpikowej. Leczenie choroby popromiennej zależy od jej rodzaju. 

Data aktualizacji: 15.07.2019,
Opublikowano: 24.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej