Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, przebieg, diagnostyka i leczenie plastycznego skrzywienia prącia

Fot: hikrcn / stock.adobe.com

Choroba Peyroniego, znana również jako plastyczne skrzywienie prącia lub włókniste stwardnienie członka, najczęściej powstaje na tle genetycznym i autoimmunologicznym. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest wygięcie penisa, które sprawia ból w czasie wzwodu. Chorobę Peyroniego leczy się farmakologicznie oraz chirurgicznie.

Choroba Peyroniego występuje przede wszystkim u mężczyzn po 50. roku życia. Nie jest to częste schorzenie, występuje jedynie u około 1% populacji. Z czasem krzywizna prącia uniemożliwia stosunek, przez co może stać się przyczyną impotencji. W miejscu powstawania guzków na penisie pojawia się tkanka bliznowata, która powoduje jego nienaturalne zakrzywienie.

Choroba Peyroniego – przyczyny i czynniki ryzyka

Chorobę Peyroniego wywołują najczęściej predyspozycje genetyczne, ponadto schorzenie to wynikać może z:

  • chorób tkanki łącznej,
  • wieku,
  • cukrzycy,
  • stosowania preparatów z grupy beta-blokerów,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • kardiomiopatii,
  • zaburzeń erekcji,
  • przeszłych zapaleń w obrębie miednicy mniejszej,
  • palenia tytoniu,
  • choroby alkoholowej,
  • chorób autoimmunologicznych, w których nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego została wywołana działaniem drobnoustrojów, leków lub hormonów.

W większości przypadków pochodzenie choroby Peyroniego jest trudne do ustalenia.

Choroba Peyroniego – objawy

Do pierwszych symptomów plastycznego skrzywienia prącia (fazy zapalnej) należą zauważalne gołym okiem, przypominające kształtem klepsydry, miękkie blaszki i guzki na penisie. Następnie dochodzi do pojawienia się fazy stabilizacji, dla której charakterystyczne są:

  • wygięcia prącia (w bok, w górę lub dół) przy wzwodzie, później również w spoczynku,
  • ból penisa w czasie erekcji,
  • tzw. efekt zawiasu – penis wznosi się i opada, tak jakby chciał unieść się do góry,
  • wynikające z krzywizny skrócenie prącia lub zmiana jego kształtu,
  • trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji,
  • pojawienie się tkanki bliznowatej na powierzchni prącia poprzedzone występowaniem pojedynczych podskórnych guzków lub podłużnych wybrzuszeń.

Początkowo skrzywienie pojawia się tylko w czasie erekcji i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości. W miarę postępu choroby pojawia się ból, nawet podczas dotyku. Łukowate deformacje ewoluują przez około 18 miesięcy. W tym czasie może również dojść do pojawienia się tkanki bliznowatej również na dłoniach i stopach.

Diagnostyka choroby Peyroniego

Rozpoznanie plastycznego skrzywienia prącia dokonywane jest na podstawie wywiadu lekarskiego oraz oględzin prącia. Istotne jest ustalenie fazy choroby. Okres zapalny utrudnia terapię zachowawczą i przeprowadzenie ewentualnych zabiegów. Możliwe, że lekarz dokona pomiaru prącia, by przy kolejnej wizycie sprawdzić czy choroba postępuje i penis ulega dalszym zagięciom i skróceniom. Czasem konieczne również jest wykonanie USG prącia, szczególnie gdy uległo już ono zakrzywieniu. Istotne diagnostycznie jest to, by pozostawał on w erekcji. Jest to szczególnie trudne, ponieważ często pacjenci cierpiący na chorobę Peyroniego odczuwają ból w czasie wzwodu, który nierzadko również prowadzi do impotencji.

Zdarza się, że przed wykonaniem USG pacjent otrzymuje zastrzyk powodujący chwilowe wyprostowanie penisa. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Choroba Peyroniego – jak leczyć?

Każdy przypadek choroby powinien być konsultowany indywidualnie, gdyż w każdym przypadku leczenie z wyboru może być inne. Istnieje wiele form terapii prowadzonych przez kliniki urologiczne. W połowie przypadków choroba Peyroniego ulega samoczynnemu wyleczeniu. Nie oznacza to jednak, że można zaniechać wizyty u urologa. Chorobę Peyroniego leczy się m.in. farmakologicznie oraz chirurgicznie. Stosowanie preparatów doustnych trwa najczęściej do całkowitego ustąpienia objawów choroby i obejmuje przyjmowanie blokerów kanału wapniowego. Mogą być również podawane iniekcje (zastrzyki) sterydowe.

Leczenie chirurgiczne choroby Peyroniego obejmuje zabieg usunięcia z prącia tkanki bliznowatej, będącej przyczyną zakrzywienia, przeszczep skóry z innej części ciała (najczęściej pośladków lub ud) lub uzupełnienie braków naskórka łatami kolagenowymi. Inną metodą leczenia zachowawczego jest tzw. operacja sposobem Nesbita, w której dokonuje się zwężenia członka w miejscu pozbawionym blizn.

Aby móc poddać się operacji, trzeba spełnić następujące kryteria:

  • niemożność odbycia stosunku płciowego,
  • utrzymywanie się objawów przez co najmniej 12 miesięcy.

Powikłaniem po operacji mogą być: skrócenie prącia, impotencja, ryzyko nawrotu skrzywienia, wyczuwalne zgrubione tkanki oraz konieczność obrzezania w trakcie operacji.

Impotencja w chorobie Peyroniego

Zaburzenia erekcji oraz ból w czasie wzwodu mogą być leczone standardowymi środkami na impotencję w postaci tabletek, czopków lub zastrzyków wykonywanych w trzon penisa. Jeżeli tego rodzaju metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas można rozważyć opcję wszczepienia protezy prącia, implantów lub zewnętrznej pompy erekcyjnej.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 30.10.2018r.

Artykuł ma charakter informacyjny. Nie każda klinika dysponuje nowoczesnymi metodami leczenia tego schorzenia typu laser czy ESWT. Natomiast w tekście umieszczono informacje, że terapia jest dobierana indywidualnie oraz istnieje szeroki wybór terapii, spośród których najbardziej znane są metody farmakologiczne czy chirurgiczne.

Paweł 20.10.2018r.

Od lat to samo -kopiuj/wklej. Dlaczego nie ma ani słowa o leczeniu laserem?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej