Choroba Mondora a zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Fot: alex-mit / gettyimages.com

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych najczęściej kojarzone jest z zajęciem żył kończyn dolnych. Jednak może też objąć żyły piersiowo-nabrzuszne, co jest określane mianem choroby Mondora.

Choroba Mondora to bardzo rzadko występująca choroba będąca odmianą zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Wynika z zapalenia żył piersiowo-nabrzusznych. Nazwa choroby wzięła się od nazwiska francuskiego chirurga Henriego Mondora. Nieco odmiennymi stanami są zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych kończyn dolnych, zapalenie żył powierzchownych kończyn górnych czy żył centralnych.

Choroba Mondora

Choroba Mondora polega na zapaleniu żył powierzchownych, obrzęku i towarzyszącym mu bólu. Żyła objęta stanem zapalnym jest wyczuwalna w postaci zgrubienia podskórnego. Skóra nad zmienioną zapalnie żyłą rzadko jest zaczerwieniona. Nieznane są dokładna przyczyna ani mechanizm choroby Mondora. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi choroby Mondora wymienia się przebyte urazy, noszenie obcisłych ubrań lub elementów uciskających żyły powierzchowne, częste wstrzyknięcia dożylne, zakażenia bakteryjne i wirusowe. Chorobę Mondora można rozpoznać poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Pomocne jednak może okazać się badanie angiograficzne za pomocą rezonansu magnetycznego, choć jest to badanie dość kosztowne i rzadko wykonywane w tejże diagnostyce. Leczenie choroby Mondora polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo lub ogólnie. Można zastosować początkowo diklofenak domięśniowo, a następnie leczenie doustne. Czasami wdraża się miejscowe leczenie glikokortykosteroidami. W zaawansowanych przypadkach choroby, opornych na leczenie, przeprowadza się chirurgiczne usunięcie z żyły zalegającej skrzepliny czy czasem usunięcie danego fragmentu naczynia.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych kończyn dolnych

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych umiejscowionych nad powięzią najczęściej dotyczy żyły odpiszczelowej. W efekcie niewydolności zastawek żylnych dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych, zakrzepicy i zapalenia naczyń. Nawracające zapalenie żyły powierzchownej może być związane również z procesem nowotworowym, czyli tzw. wędrującym zapaleniem żył powierzchownych.

Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych

Objawy towarzyszące zakrzepowemu zapaleniu żył powierzchownych obejmują obrzęk i zaczerwienienie skóry nad zajętą stanem zapalnym żyłą. Skóra jest nadmiernie ucieplona w tym obszarze. Jeśli zapalenie żył dotyczy naczynia objętego żylakami, czyli patologicznie poszerzonego, wtedy czuć zgrubienie pod skórą naczynia krwionośnego. W zależności od rodzaju naczynia i rozległości zapalenia możliwe jest wystąpienie objawów w postaci bólu, ale także gorączki. Zwykle nie wykonuje się badań diagnostycznych, szczególnie jeśli zapalenie wynika z zacewnikowania naczynia. Jednak dla zlokalizowania naczynia objętego stanem zapalnym, a konkretnie uwidocznienia skrzepliny, wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Wędrujące zapalenie żył powierzchownych wymaga diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych.

Leczenie zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych

Nie zawsze konieczne jest wdrożenie leczenia. Czasami choroba ustępuje samoistnie. Ważne jest określenie lokalizacji skrzepliny względem dużych naczyń żylnych, ponieważ istnieje ryzyko oderwania skrzepliny i przedostania się jej do krwiobiegu. Miejscowo można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne czy heparynę w postaci maści. Czasem wdraża się leczenie doustne lekami przeciwzapalnymi, jednak nie powinno się utrzymywać leczenia dłużej niż 2 tygodnie. Leczenie przeciwzakrzepowe stosowane jest u osób o zwiększonym ryzyku zakrzepicy (np. w unieruchomieniu, chorych na nowotwory czy po epizodzie żylnej choroby zakrzepowej). Jeśli jednak stwierdza się zakrzepicę żył powierzchownych na odcinku większym niż 5 cm, stosuje się fondaparynuks lub heparynę drobnocząsteczkową w dawkach profilaktycznych. Można też zastosować warfarynę przez kilka dni.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ krążenia

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 21.08.2018,
Opublikowano: 20.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kicki 24.08.2018r.

też jestem zaskoczona, ja co prawda jestem już po zabiegu usunięcia żylaków, tym z nfz, mam blizny po nim!

henio 23.08.2018r.

Pierwszy raz słyszę o takiej chorobie, niby mam problemy z żylakami i pajączkami na nogach, często bola mnie nogi rano i w nocy, na nogach mogę wyczuć pojedyncze zgrubienia ciekawe czy nie mam tego o czym piszecie

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej