Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) – objawy, diagnostyka, leczenie

Fot: cryonoid_media / fotolia.com

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą należącą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit, która może zaatakować każdy odcinek przewodu pokarmowego. Nie ma skutecznych leków, pozwalających wyleczyć tę chorobę. Leczenie skupia się na zapobieganiu remisjom i minimalizowaniu objawów. 

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Jest to przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelit. Choroba Leśniowskiego-Crohna może zaatakować każdą część przewodu pokarmowego, ale najczęściej występuje w jelicie krętym i grubym. Dwukrotnie częściej na tę chorobę narażeni są palacze. Przyczyną są L-formy bakterii, ale dokładna etiologia choroby nie została jeszcze poznana. Wiadomo, że na rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. U pacjentów z tą chorobą stwierdza się zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna zależą od rozległości, lokalizacji i stopnia zaawansowania zmian, które objęły przewód pokarmowy. Pierwsze oznaki są mało specyficzne, przez co diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna jest utrudniona. U ponad 75% chorych pierwszym symptomem jest niespecyficzny ból brzucha, który powoduje wybudzenie za snu. Ma on charakter kolkowy lub wrzodowy, a nasila się po jedzeniu i po wypróżnieniu.

Bólom brzucha mogą towarzyszyć tzw. bóle pseudowyrostkowe, umiejscowione w prawej, dolnej części brzucha. Zdarza się, że skłaniają one do chirurgicznego usunięcia wyrostka, po czym na podstawie badania histopatologicznego stawiana jest prawidłowa diagnoza. Niekiedy pierwsze objawy choroby w ogóle nie wskazują na problemy z jelitami. Szczególnie często występują one, gdy choroba Leśniowskiego-Crohna pojawia się u dzieci, a zalicza się do nich opóźnienie wzrastania i dojrzewania płciowego, chudnięcie, gorączkę czy niedokrwistość.

Do często występujących objawów rozwijającej się choroby Leśniowskiego-Crohna zalicza się biegunki, które dokuczają 65% chorych. Stolce są wodniste i mają domieszkę śluzu, ale rzadko pojawia się w nich krew. Związane z chorobą krwawienia z odbytu dotyczą zaledwie 20% chorych. Inne objawy to m.in. nudności i wymioty oraz brak łaknienia.

W przypadku gdy zmiany chorobowe pojawią się w innych miejscach przewodu pokarmowego niż jelita, pacjent ma zaburzenia połykania czy objawy przypominające wrzody żołądka i dwunastnicy.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie

Rokowania przy wcześnie wykrytej chorobie Leśniowskiego-Crohna są dobre, ponieważ można zastosować leki, które skutecznie zapobiegają emisji choroby. Przy późno wykrytej chorobie, gdy doszło już do perforacji jelita, konieczne może być leczenie operacyjne, polegające na usunięciu fragmentu jelit.

Najważniejszym elementem leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna jest zmiana trybu życia. Konieczne jest wyeliminowanie czynników stresowych oraz wprowadzenie niskotłuszczowej i bezresztkowej diety. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie pozajelitowe. W diecie chorego powinny znaleźć się chude ryby i mięso, nabiał bez laktozy, oleje roślinne i masło, biały ryż, drobny makaron, jasne pieczywo, kasza manna czy sucharki. Konieczne jest unikanie produktów zawierających dużo błonnika, np. surowych warzyw, kwaśnych owoców cytrusowych czy produktów zbożowych. Leczenie naturalne w chorobie Leśniowskiego-Crohna pozwala wydłużyć remisje.

Bardzo ważne jest także leczenie farmakologiczne, które bazuje na lekach przeciwzapalnych i immunosupresyjnych, takich jak:

  • aminosalicylany – mają mało skutków ubocznych, ale ich skuteczność w zapobieganiu emisji wynosi zaledwie 20–30%,
  • kortykosteroidy – są stosowane w okresach silnych zaostrzeń choroby oraz w jej początkowej fazie. Szybko poprawiają stan chorego, ale powodują poważne skutki uboczne, np. jaskrę czy osteoporozę. Nie są skuteczne w leczeniu długofalowym,
  • leki immunosupresyjne – zmniejszają odporność organizmu i pozwalają na uzyskanie długotrwałej remisji. Mają liczne działania uboczne, dlatego przyjmowane są pod ścisłą kontrolą lekarza.

W przypadku gdy stan chorego nie ulega poprawie pomimo zastosowania standardowego leczenia, lekarz może zdecydować się na leczenie biologiczne choroby Leśniowskiego-Crohna. Przeciwciała monoklonalne pozytywnie działają zwłaszcza wtedy, gdy w wyniku choroby pojawiły się szczeliny czy przetoki w jelitach. Lek blokuje wytwarzanie komórek intensyfikujących stan zapalny.

W chorobie Leśniowskiego-Crohna można stosować także leczenie niekonwencjonalne, np. terapię tlenem lub masaże. Chorym zaleca się stosowanie technik pozwalających na opanowanie stresu, np. ćwiczenie jogi lub tai-chi. Warto wypróbować też akupresurę, medytacje oraz wszystko inne, co pozwala odprężyć się i zapomnieć o problemach. Szczególnie dobre efekty daje leczenie ziołami, dzięki którym choroba Leśniowskiego-Crohna przebiega znacznie łagodniej. Niezastąpiony jest zwłaszcza napar z rumianku i sproszkowany piołun, które w tej chorobie wykazują działanie lecznicze.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

oui 29.01.2019r.

Jest na to lek! artykuł jest niewiarygodny. Lekiem na to jest marihuana medyczna.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej