Choroba Coatsa – objawy u dzieci, leczenie

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Choroba Coatsa to schorzenie okulistyczne, które można zdiagnozować tylko na podstawie badania dna oka. Nieleczone, prowadzi do utraty wzroku i zaniku gałki ocznej objętej procesem chorobowym. Choroba Coatsa daje objawy u dzieci najczęściej w wieku 10 lat.

Choroba Coatsa to inaczej teleangiektazje siatkówkowe, czyli choroba naczyń polegająca na ich nieprawidłowym poszerzeniu. Ściany naczyń siatkówki stają się nadmiernie przepuszczalne. Zazwyczaj choroba dotyczy jednego oka. Jest to choroba wrodzona, jednak nie stwierdzono, by mogła być dziedziczona. Nadmiernie przepuszczalne i poszerzone naczynia krwionośne siatkówki prowadzą do wynaczynienia się krwi do okolicznych tkanek, co prowadzi do przesięków i uszkodzeń tych tkanek.

Choroba Coatsa – objawy

Choroba Coatsa jest wrodzoną anomalią występującą bardzo rzadko, bo u niespełna 0,0001% populacji. Niewielki odsetek chorych wykazuje tę anomalię w obrębie obu oczu jednocześnie. Zdecydowanie częściej objawy dotyczą wyłącznie jednego oka. Choroba Coatsa objawia się dopiero u dziecka w wieku 8–10 lat, choć niekiedy już pierwsze zmiany mogą być zauważone po urodzeniu dziecka. Objawem choroby Coatsa jest obrzęk siatkówki, a także jej odwarstwienie na skutek gromadzenia się pod nią surowiczego płynu.

W zależności od tego, w jakim miejscu na siatkówce i w jakim stopniu dochodzi do jej obrzęku i odwarstwienia, takie też pojawiają się zaburzenia widzenia. Kiedy obrzęk bądź odwarstwienie obejmują plamkę na siatkówce, wtedy też następuje wyraźne zaburzenie ostrości widzenia. Dopiero wówczas przeprowadza się badania okulistyczne, które pozwalają na zdiagnozowanie choroby Coatsa. Zdarza się, że pojawiają się również zez bądź odblask o żółtawym kolorze w obrębie źrenicy, jednak zazwyczaj objawy te występują dość późno i świadczą o istotnych zmianach na siatkówce. Utrzymujący się i pogłębiający się obrzęk siatkówki doprowadza nawet do utraty wzroku.

Diagnostyka choroby Coatsa

Nie da się rozpoznać choroby Coatsa u dziecka samodzielnie. Konieczne są konsultacja i badanie okulistyczne. Jedyne objawy u dziecka skłaniające rodzica do badania to zaburzenia ostrości widzenia. Okulista wykonuje badanie dna oka za pomocą specjalnej aparatury. Jest to nieinwazyjne i niebolesne badanie, choć wymaga specjalnego przygotowania i rozszerzenia źrenicy za pomocą właściwych kropli do oczu.

W początkowej fazie choroby lekarz może zobaczyć poszerzone naczynia krwionośne siatkówki. Są one poskręcane i rozdęte, mają nieprawidłową budowę. Najczęściej zmiany te zlokalizowane są początkowo obwodowo, rzadziej od razu w okolicach plamki. Obrzęk uwidoczniony jest w obrazie dna oka jako żółte plamy w kształcie obrączki. W późniejszych stadiach obserwuje się przesięki pod siatkówką i odwarstwienia siatkówki.

W zależności od wieku dziecka, w jakim podejrzewa się i diagnozuje zespół Coatsa, można wykonać angiografię fluorescencyjną. Jest to badanie, które wykonuje się wyłącznie u współpracujących dzieci. Można też wykorzystać znieczulenie ogólne.

Leczenie choroby Coatsa

Leczenie polega na niszczeniu naczyń siatkówki poprzez wykorzystanie laseroterapii lub niskiej temperatury, czyli krioterapii. Leczenie rozpoczyna się jak najszybciej, by nie dopuścić do pogłębiania się zmian na siatkówce. Kontrole odbywają się co 3–6 miesięcy, by szybko wykryć kolejne zmiany i zapobiec pogłębianiu się nowych zmian naczyniowych.

Powikłania choroby Coatsa

Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze jest ryzyko powikłań. Dłużej utrzymujące się obrzęki mogą wywołać zmiany na siatkówce, które są nieodwracalne. Najpoważniejszą konsekwencją choroby Coatsa jest całkowita utrata wzroku i zanik gałki ocznej. Do powikłań należy jednak zaliczyć wcześniej całkowite odwarstwienie siatkówki, jaskrę czy zaćmę.

Jak działa oko? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 17.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej