Choroba Bowena – rokowanie i leczenie w przedinwazyjnym raku skóry

Fot. kali9 / Getty Images

Choroba Bowena najczęściej pojawia się na prąciu, wargach sromowych, głowie, tułowiu czy ramionach. Jednak tak naprawdę może wystąpić na każdym miejscu na ciele. Czas wykrycia zmiany wpływa na rokowanie i leczenie.

Choroba Bowena to rak przedinwazyjny skóry, czyli tzw. rak in situ. Jest to nowotwór, który może ulec progresji w raka inwazyjnego, naciekającego głębsze tkanki. Choroba Bowena prącia może mieć związek z zakażeniem onkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jednak to nie tylko narządy płciowe mogą być narażone na wystąpienie tego nowotworu. Choroba Bowena może być też konsekwencją ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe czy wiele innych czynników rakotwórczych.

Na czym polega choroba Bowena?

Choroba Bowena to jedna z form raka przedinwazyjnego, czyli raka in situ, w którym zmienione komórki nowotworowe nie przekraczają błony podstawnej w naskórku. Nie oznacza to jednak, że jest to łagodna postać nowotworu. W każdym momencie może dojść do przejścia raka przedinwazyjnego w formę inwazyjną i nacieczenia głębszych warstw tkanek, co z kolei przekłada się na dobór terapii i pogorszenie rokowania chorego. Najczęściej choroba ma długi przebieg i bardzo powoli ulega progresji. Jednak mimo to, podobnie jak w przypadku wszystkich innych schorzeń nowotworowych, czas odgrywa kluczową rolę.

Przyczyny choroby Bowena

Nie ma jednej konkretnej przyczyny choroby Bowena. Na tworzenie się tej zmiany nowotworowej nakłada się wiele czynników, wśród których wymienia się:

  • nadmierną i niewłaściwą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe,
  • ekspozycję na arsen czy inne środki chemiczne,
  • immunosupresję,
  • zakażenie wirusem HPV, a konkretnie onkogennym typem wirusa brodawczaka,
  • długotrwałe drażnienie mechaniczne.

Wyróżnia się różne podtypy wirusa HPV, w tym onkogenne. Zalicza się do nich przede wszystkim typy 16 i 18. Mogą one wywołać np. chorobę Bowena na prąciu. Wśród czynników ryzyka należy również wymienić te niemodyfikowalne, a mianowicie wiek i płeć. Im starszy jest człowiek, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia u niego nowotworu. Najwięcej rozpoznań stawianych jest po 60. roku życia. Ponadto częściej chorobę stwierdza się u kobiet niż u mężczyzn.

Dlaczego na skórze tworzą się znamiona? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą znamiona i kiedy trzeba je wycinać? Źródło: Klinika urody.

Objawy choroby Bowena

Choroba Bowena może lokalizować się zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Jej objawy są miejscowe i obejmują zmiany skórne, mogące nieco się różnić u poszczególnych chorych. Teoretycznie jest to zmiana nieprzekraczająca 5 cm średnicy, wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry, jednak o nierównych brzegach. Ma odcień sinoczerwony i nieco złuszczoną powierzchnię, uniesioną ponad skórę, może być pokryta strupem. Zazwyczaj występuje jedna zmiana, choć mogą zdarzyć się mnogie wykwity. Sama zmiana może z czasem ulegać owrzodzeniu, co z kolei sugeruje transformację w formę naciekającą.

Jak rozpoznać chorobę Bowena? Czy same objawy wystarczą?

Sama zmiana na skórze nie oznacza rozpoznania. Lekarz musi zróżnicować ją z innymi rodzajami wykwitów. Choroba Bowena może imitować liszaja czy łuszczycę, a także inne schorzenia dermatologiczne. Specjalista w pierwszej kolejności używa do badania dermatoskopu, czyli specjalnego przyrządu umożliwiającego obserwację zmiany w powiększeniu. Kolejnym, nieuniknionym krokiem jest pobranie wycinka i badanie histopatologiczne. Bez niego nie można bowiem jednoznacznie postawić rozpoznania nowotworu. Dopiero po otrzymaniu wyniku lekarz podejmuje decyzję co do dalszej terapii.

Leczenie i rokowanie w chorobie Bowena

Jak już wcześniej wspomniano, czas odgrywa kluczową rolę w leczeniu nowotworów, dlatego też w przypadku niepokojących zmian na skórze należy natychmiast skierować się do specjalisty. Jeśli wcześnie potwierdzi się rozpoznanie choroby Bowena, istnieją ogromne szanse na całkowite wyleczenie i rokowanie jest wówczas pomyślne.

Jedną z powszechniej stosowanych metod leczenia choroby Bowena jest chirurgiczne wycięcie zmiany. Jednak czasami można rozważyć również inne metody, takie jak wyłyżeczkowanie z elektrokoagulacją, niszczenie tkanek przy użyciu niskich temperatur (krioterapię), laseroterapię z wykorzystaniem lasera CO2, naświetlanie (terapię fotodynamiczną) czy stosowanie 5-fluorouracylu lub imikwimodemu miejscowo w formie kremu. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od lokalizacji zmiany, jej wielkości, a także schorzeń ogólnych pacjenta i możliwości przeprowadzenia u niego danej procedury.

Bibliografia:

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Data aktualizacji: 20.06.2019,
Opublikowano: 21.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej