Choresterol HDL - norma, funkcje, naturalne sposoby na podwyższenie dobrego cholesterolu

Fot: momius / stock.adobe.com

Cholesterol HDL, czyli dobry cholesterol, to związek o nazwie alfa-lipoproteina, który usuwa z naczyń krwionośnych frakcje lipidowe, zapobiegając miażdżycy (arteriosklerozy). Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, należy dbać o utrzymanie stężenia HDL na wysokim poziomie.

Niskie wartości dobrego cholesterolu mogą być objawem cukrzycy typu II oraz konsekwencją stosowania niektórych leków, np. kortykosteroidów, przede wszystkim wynikają one jednak z niewłaściwej diety i niskiej aktywności fizycznej. W celu podwyższenia ilości HDL we krwi zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik i przeciwutleniacze.

Cholesterol HDL - norma

W zależności od laboratorium, w którym wykonywany jest profil lipidowy, czyli badanie krwi oznaczające stężenie cholesterolu w organizmie, wyniki mogą być podawane w: miligramach na decylitr (mm/l) bądź w milimolach na litr (mmol/l).

Wyniki mogą być też różne ze względu na metodologię obliczania poziomu lipidów. Obok wyników badania zawsze podawane są normy przyjęte przez daną placówkę.

Na ogół przyjmuje się, że prawidłowa wartość dobrego cholesterolu w zależności od płci, wynosi odpowiednio:

  • u kobiet - 40 - 80 mg/dl lub 1,0 - 2,1 mmol/l,
  • u mężczyzn - 35 do 70 mg/dl lub 0,9 - 1,8 mmol/l.

Należy pamiętać, że podana norma oznacza stężenie minimalne i cholesterol HDL powyżej normy to bardzo pozytywny wynik.

Dobry i zły cholesterol - na czym polega funkcja HDL i LDL?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje zarówno HDL, jak i LDL. Funkcja złego cholesterolu polega na wspieraniu pracy układu nerwowego, uczestnictwie w wytwarzaniu hormonów, kwasów żółciowych oraz witaminy D

Jeżeli jest dostarczany z pożywieniem w nadmiarze, wówczas staje się toksycznym złogiem cholesterolowym zalegającym w naczyniach krwionośnych, który z czasem może przekształcić się w blaszkę miażdżycową i doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. 

Rola dobrego cholesterolu polega na usuwaniu nadmiaru LDL. Dlatego bardzo ważne jest, by utrzymać jego stężenie na jak najwyższym poziomie.

Dieta zwiększająca poziom HDL i redukująca masę ciała

Dieta, która pomaga utrzymać wysokie stężenie dobrego cholesterolu, opiera się na posiłkach przygotowywanych na parze, pieczonych lub gotowanych. Konieczna jest rezygnacja ze smażenia w głębokim tłuszczu oraz używania grubych panierek. Jedynym tłustym mięsem, które powinno być włączone do jadłospisu jest mięso ryb morskich. Jest ono bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Zobacz film: Normy dotyczące cholesterolu. Źródło: 36,6

Ponadto konieczna jest eliminacja:

  • fast foodów,
  • żywności wysoko przetworzonej,
  • słodyczy,
  • słodzonych napojów,
  • czerwonego mięsa,
  • tłuszczów zwierzęcych.

Nie trzeba, a nawet nie wolno całkowicie rezygnować z tłuszczu w diecie - dobrze zbilansowany jadłospis musi zawierać wszystkie składniki odżywcze - wystarczy jedynie zamienić tłuszcze zwierzęce na tłuszcze roślinne. Szczególnie dobry w przypadku diety podwyższającej poziom HDL będzie olej rzepakowy oraz olej lniany.

Czerwone mięso najlepiej zastąpić drobiowym (kurczakiem, indykiem oraz kaczką), a warzywa i owoce jeść około 5 razy w ciągu dnia. Są one doskonałym źródłem płynnego błonnika - pektyny, która blokuje proces przenikania złego cholesterolu przez ściany jelita. Niezdrowe przekąski najlepiej zamienić na pestki dyni, świeżo łuskane orzechy i migdały. Wskazane jest również picie dużych ilości zielonej herbaty, która jest jednym z najsilniejszych naturalnych blokerów powstawania blaszki miażdżycowej.

Dieta polegająca na stosowaniu produktów zwiększających ilość dobrego cholesterolu jednocześnie jest bogata w takie, które ograniczają przyswajanie z pożywienia złego cholesterolu, czyli LDL. Są to m. in. zielone warzywa: kapusta, karczoch, groszek, szpinak. Zawarte w nich enzymy uniemożliwiają wchłanianie LDL z jedzenia.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Redukcja masy ciała

(w przypadku nadwagi) to kwestia kluczowa w profilaktyce chorób układu krążenia. Dodatkowe kilogramy są przyczyną wzrostu stężenia LDL przy jednoczesnym obniżeniu HDL. Zmiana nawyków żywieniowych oraz jedzenie codziennie porcji owoców i warzyw nie tylko przyczyni się to odzyskania smukłej sylwetki, ale również znacznie poprawi samopoczucie i profil lipidowy. Przy komponowaniu diety warto skonsultować się z dietetykiem.

Naturalne suplementy zwiększające poziom HDL

Istnieje grupa składników, które hamują utlenianie się cholesterolu LDL w organizmie oraz wchłanianie go z pożywienia. Są to:

  • sok z winogron,
  • czerwone wytrawne wino,
  • czosnek, 
  • jabłka,
  • marchewka,
  • pestki dyni,
  • sok z żurawiny.

Jak podnieść cholesterol HDL - aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna redukuje ilość LDL i podwyższa stężenie HDL. Najlepiej wybrać taką formę ćwiczeń, która będzie dostosowana do preferencji i indywidualnych predyspozycji. Osoby cierpiące na jakiekolwiek schorzenia powinny poprosić o opinię lekarza. 

Ćwiczenia aerobowe, jazda na rowerze, pływanie i bieganie to połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz regularnym spożywaniem posiłków najlepszy sposób kontrolowania masy ciała. Warto pamiętać, że najzdrowsza utrata kilogramów to około 1 kg tygodniowo.

Zdrowy tryb życia - sposób na podwyższenia HDL

Regularny odpoczynek, wysypianie się, umiejętność relaksowania się, rzucenie palenia i innych szkodliwych nałogów są bardzo istotne w procesie podwyższania stężenia dobrego cholesterolu w organizmie.

Zobacz film: Cholesterol - dobry i zły... Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej