Cholinesteraza – diagnostyka, badanie poziomu, interpretacja wyników

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Cholinesteraza to enzym wytwarzany w wątrobie, którego poziom stanowi wskaźnik wydolności jej miąższu w zakresie tworzenia i przekształcania białek w inne aktywne związki chemiczne. Badanie cholinoesterazy prowadzi się z krwi pacjenta, w celu oceny funkcji wydzielniczej wątroby.

W diagnostyce medycznej wartości podwyższone cholinesterazy nie mają większego znaczenia. Szczególną uwagę zwraca się na niższe niż norma stężenie, które może wskazywać na stan zapalny czy nawet marskość wątroby. Na zmniejszenie poziomu cholinoesterazy wpływa wiele czynników, m.in. farmakoterapia, wahania hormonów czy zatrucia toksyczne.

Co to jest cholinesteraza?

Cholinesteraza to enzym wytwarzany przez wątrobę, biorący udział w hydrolizacji estrów choliny do poziomu choliny i kwasu tłuszczowego. Substancja występuje również w surowicy, trzustce i innych tkankach oraz w narządach, m.in. w śledzionie, błonie śluzowej jelita czy w układzie nerwowym. Stanowi tzw. marker, czyli wskaźnik wydolności wątroby w zakresie produkcji i przekształcania odpowiednich białek w inne aktywne związki chemiczne. Badanie w kierunku stężenia cholinoesterazy prowadzi się u osób z podejrzeniami zatruć substancjami fosforoorganicznymi, powszechnie znanymi jako pestycydy, a także w diagnostyce przewlekłych, degeneracyjnych chorób miąższu wątroby, jak np. marskość.

Szczególną uwagę zwraca się na niższe niż powszechnie przyjęte stężenie enzymu. Zmniejszona cholinoesteraza obserwowana jest najczęściej w przebiegu stanów zapalnych wątroby i w przerzutach nowotworowych do wątroby. Niższy poziom enzymu wywołują także zaburzenia hormonalne, niedożywienie oraz uwarunkowania genetyczne, powodujące wrodzony niedobór cholinoesterazy. Zmniejszenie poziomu obserwuje się też w przebiegu ciąży. Z kolei podwyższona cholinoesteraza nie stanowi znaczących zmian w zdrowiu pacjenta, choć wynika z pewnych nieprawidłowości, jak otyłość, nadużywanie alkoholu czy nadczynność tarczycy. Wahania poziomu substancji, jaką jest cholinoesteraza, nierzadko stanowią efekt procesów regeneracyjnych po chemicznym i mechanicznym uszkodzeniu wątroby. Zapobiegać nadmiernej produkcji i wydzielania enzymu może odpowiedni inhibitor cholinesterazy, tzw. bloker.

W czym pomaga diagnostyka cholinoesterazy?

Diagnostyka cholinesterazy zalecana jest w celach monitorowania postępów leczenia chorób wątroby, a także u pacjentów po przeszczepach tego narządu jako wskaźnik sprawności przywracania funkcji organu. Testy na stężenie poziomu polecane są szczególnie osobom mającym długotrwały i bezpośredni kontakt z owadobójczymi środkami ochrony roślin. Obniżająca się cholinoesteraza o blisko 40% wyprzedza kliniczne objawy toksycznego zatrucia, objawiającego się najczęściej poprzez nudności, zaburzenia widzenia, zawroty i bóle głowy. Z kolei spadek poziomu enzymu o 80% grozi zaburzeniami ze strony układu nerwowo-mięśniowego, zaburzeniami świadomości, zwolnieniem czynności serca czy niekontrolowanymi drgawkami. Dlatego regularne testy w tym kierunku mogą zapobiegać problemom zdrowotnym.

Diagnostyka cholinesterazy prowadzona jest także przed operacjami chirurgicznymi w celu oceny wrażliwości na środki znieczulające, głównie na sukcynylocholinę, i poznania możliwych odpowiedzi organizmu na nią. Osoby z genetycznie uwarunkowaną niższą aktywnością cholinoesterazy wykazują większą wrażliwość na środki anestezjologiczne tego typu, co najczęściej prowadzi do ich dłuższego działania i przedłużonego bezdechu. Przeciwwskazania do badania cholinesterazy nie istnieją.

Cholinesteraza – badanie poziomu

Badanie na cholinoesterazę polega na jednorazowym pobraniu krwi żylnej od pacjenta ze względu na to, że surowica stanowi nośnik o największej aktywności estrolitycznej. Oznaczenia markerów enzymu odbywają się przy użyciu metod spektrofotometrycznych dzięki specjalistycznym analizatorom biochemicznym. Do przeprowadzenia testu na stężenie cholinesterazy pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Zalecenia dotyczą głównie spożywania posiłków i picia napojów przed badaniem. Dla uzyskania optymalnych wyników zaleca się pozostanie na czczo przez co najmniej 8 godzin przed pobraniem krwi. Na wyniki czeka się zwykle 1 dzień.

Interpretacja wyników: norma, zmiana stężenia cholinesterazy

Powszechnie przyjęta norma cholinesterazy to 5–12 U/ml, bądź 640–2000 U/l. Wartości referencyjne różnią się w zależności od techniki badawczej przyjętej przez laboratorium. Aby mieć odpowiednie odniesienie stężenia enzymu z pobranej krwi w stosunku do prawidłowego poziomu substancji wątrobowej należy zwrócić uwagę na normy podane obok otrzymanego wyniku. Rezultaty opisane przez laboratorium należy skonsultować najlepiej z lekarzem prowadzącym. Obniżona wartość enzymu nie musi wskazywać na przewlekłe choroby czy patologiczne stany miąższu wątroby, a jedynie stanowi konsekwencje zażywania leków hormonalnych czy antykoncepcyjnych. Warto podkreślić, że cholinesteraza spada też o blisko 30% w przebiegu ciąży.

Zobacz także: Poznaj historię Ani, która chorowała na WZW C

36,6

Bibliografia:

1. Halya-Klekot L., „Badania laboratoryjne”, PZWL, Warszawa 2015.

2. Szutowicz A., „Diagnostyka laboratoryjna”, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009.

Data aktualizacji: 18.08.2021,
Opublikowano: 18.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej