Cholestaza – diagnostyka, objawy i zalecenia

Fot: kseniyaomega / fotolia.com

Wątroba wypełnia w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. Jedną z nich jest wytwarzanie i wydzielanie żółci – wydzieliny niezbędnej do właściwego trawienia i wchłaniania tłuszczy. Niestety, ten organ jest również narażony na różnego typu choroby i nieprawidłowości. Jedną z nich jest cholestaza. 

Cholestaza wątrobowa polega na zastoju żółci w wątrobie i drogach żółciowych. Ten proces jest bardzo niebezpieczny – może doprowadzić nie tylko do zaburzeń procesu trawienia, ale także do stopniowego niszczenia organu.

Cholestaza wątrobowa

Wytwarzana w wątrobie żółć jest transportowana drogami żółciowymi do dwunastnicy, gdzie bierze udział w trawieniu tłuszczów. Właśnie z tego powodu osoby, które mają problemy z pracą wątroby, podczas jedzenia ciężkich potraw muszą wspomagać się preparatami pobudzającymi ją do pracy. Jeżeli z jakiegoś powodu dochodzi do zablokowania bardzo cienkich kanalików, mamy do czynienia z cholestazą. Choroba bierze swoją nazwę od greckiego terminu cholestasis, który dosłownie oznacza zastój żółci. W zależności od przebiegu procesu, możemy mówić o jej dwóch formach:

  • cholestaza wewnątrzwątrobowa jest związana z zaburzeniem wydzielania żółci. Przyczyną choroby mogą być wszystkie czynniki odpowiedzialne za niszczenie organu. Przede wszystkim należy zaliczyć do nich zakażenia, takie jak toksoplazmoza czy wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Cholestazie sprzyja również nadużywanie alkoholu, narkotyków i niektórych leków, a także choroby organu, w tym stany zapalne i marskość. Często obserwuje się ją w przebiegu choroby alkoholowej jako rezultat stłuszczenia wątroby. Mogą do niej doprowadzić sepsa lub niektóre infekcje. Na cholestazę wewnątrzwątrobową często cierpią kobiety w ciąży – w takim wypadku jest to spore zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, ale także dla bezpieczeństwa płodu;
  • cholestaza zewnątrzwątrobowa – odpowiada za nią zaburzenie odpływu żółci. Najczęściej jest związania z chorobami dotykającymi dróg żółciowych (kamica żółciowa, torbiele, nowotwory). Czasami sprzyjają jej również guzy na sąsiednich organach, które uciskają na przewody żółciowe i uniemożliwiają odpływ żółci.

Zobacz także: Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

Objawy cholestazy

Jednym z podstawowych i najbardziej charakterystycznych objawów cholestazy jest żółtaczka oraz silne swędzenie skóry, które ma tendencje do nasilania w czasie rozgrzania organizmu, rano i wieczorem. Ze względu na wysoką dokuczliwość przekłada się ono na zaburzenia snu. Dla zaburzeń produkcji i wydzielania żółci charakterystyczne jest też powiększenie wątroby, czasami związane z jednoczesnym powiększeniem śledziony. Pacjenci obserwują odbarwienie stolca, dotyka ich ból brzucha, zazwyczaj ulokowany po prawej stronie, możliwe są także zaburzenia trawienia.

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa, nazywana także wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), występuje dosyć rzadko (dotyczy około 1 na 25 ciąż, obserwuje się także zróżnicowanie geograficzne), jednak zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Szczególnie zagrożone są zwłaszcza kobiety w ostatnim trymestrze ciąży. Prawdopodobnie na występowanie cholestazy ciążowej wpływ ma podłoże genetyczne, jednak podstawowym czynnikiem jest wzmożone wydzielanie estrogenów i progesteronu. Podobnie jak w przypadku cholestazy wewnątrzwątrobowej wywołanej innymi czynnikami, podstawowym objawem cholestazy ciążowej jest bardzo uciążliwe swędzenie skóry. Ponadto mogą towarzyszyć mu mdłości, wymioty i brak apetytu. Objawy ustępują zwykle po rozwiązaniu i w większym stopniu dotyczą matki niż dziecka, które w większości przypadków jest jedynie bardziej narażone na wystąpienie żółtaczki.

Cholestaza – leczenie

Poprawna diagnostyka zakłada przeprowadzenie prób wątrobowych, czasami wykorzystuje się również badanie USG (ultrasonograficzne) jamy brzusznej. W przypadku cholestazy badania laboratoryjne zwykle wykazują podwyższony poziom bilirubiny, ALP (fosfataza zasadowa) i GGTP (Gamma-glutamylotranspeptydaza). Leczenie należy dostosować do powodu występowania choroby. Niekiedy wystarczające okazuje się odstawienie czynnika, który do niej doprowadził, w innych konieczna jest interwencja chirurga. Jeżeli podstawowym problemem są złogi w samych kanałach żółciowych, coraz częściej przeprowadza się endoskopową operację ich udrożnienia. W wypadku cholestazy spowodowanej uciskiem na te kanały przez różnego typu guzy, należy je usunąć. Wyleczyć trzeba również choroby wątroby, które doprowadzają do niedrożności lub zaburzeń odpływu. Możliwe jest podawanie leków żółciopędnych, które rozszerzają kanały żółciowe, tym samym zwiększając ich przepływ. Leczenie cholestazy spowodowanej alkoholizmem wymusza z kolei pełną abstynencję.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Cholestaza – dieta

Chorzy oraz osoby, które są w grupie ryzyka, mogą znacznie zredukować szansę powrotu lub wystąpienia cholestazy. Najważniejszy okazuję się przede wszystkim zdrowy styl życia, w tym optymalna dla wątroby dieta. Powinno się również znacznie zredukować liczbę tłustych i ciężkich potraw, które dobrze jest zastąpić dużymi porcjami owoców, produktów duszonych i gotowanych na parze. Należy powstrzymywać się od spożywania alkoholu, zażywania narkotyków. Konieczne jest również picie znacznych ilości wody – pozwala ona odpowiednio regulować przepływ żółci.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej