Cholera w Świnoujściu. Sanepid potwierdza przypadek choroby w Polsce
Fot. Martin Barraud / Getty Images
Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że pacjent, który trafił do jednego z szpitali w Świnoujściu choruje na cholerę. Choroba została rozpoznana u jednego z marynarzy, który przypłynął do portu w Świnoujściu.
Mężczyzna, u którego lekarze rozpoznali cholerę pochodzi z Indii. Do Świnoujścia przypłynął na jednym ze statków. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny pacjent został odizolowany i nie stanowi żadnego zagrożenia dla mieszkańców. Jak dowiedziało się radio RMF FM na pokładzie holownika przebywały jeszcze cztery osoby pochodzące z Indii oraz dwóch Ukraińców. Mężczyźni także zostali objęci kwarantanną i znajdują się pod opieką lekarzy.
Obywatele Indii do Świnoujścia przypłynęli z Berlina. Statek, którym podróżowali pływał pod maltańską bandera. W Polsce miało dojść do wymiany załogi.
Zobacz film i dowiedz się jak groźne mogą być bakterie:
Zobacz film: Za co mogą być odpowiedzialne bakterie? Źródło: 36,6
Cholera, czyli co?
Cholera to choroba bakteryjna wywoływana przez przecinkowca cholery – Vibrio cholerae (patogen został odkryty w 1883 roku). Zakażenie zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, tym samym chorym dokuczają ostre biegunki, wymioty oraz bóle mięśni. Choroba najczęściej dotyka te osoby, które nie stosują się do podstawowych zasad higieny lub żyją w ciężkich warunkach, gdzie dostęp do środków czystości jest bardzo ograniczony. Zakażeniu sprzyja także wysoka temperatura oraz skupisko dużej liczby osób na stosunkowo małym obszarze. Źródłem zakażenia są najczęściej nieprawidłowo przygotowane pożywienie lub zanieczyszczona woda.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?