Chlamydia u dzieci – jak przebiega zakażenie? Przyczyny i leczenie choroby

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Chlamydia u dzieci wydaje się w pierwszym odruchu zupełnie niemożliwa. Przenoszenie się tych bakterii w większości przypadków odbywa się bowiem podczas stosunków seksualnych. Chlamydioza jest natomiast chorobą weneryczną. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko może zostać nią zarażone podczas porodu.

Chlamydia u dzieci występuje nie tylko w przypadku zakażenia dziecka przez matkę podczas porodu. Druga możliwość zachorowania wiąże się z często lekceważoną bakterią Chlamydia pneumoniae, która przenoszona jest drogą kropelkową. W wyniku zakażenia może dojść do noworodkowego zapalenia spojówek, zapalenia płuc, zakażenia narządów płciowych.

Chlamydia u dzieci – co to za bakteria?

Chlamydia u dzieci może okazać się równie niebezpieczna jak u dorosłych. Chlamydie to bakterie gram-ujemne. Występują w kilku formach, przy czym najpopularniejsze są przede wszystkim dwa rodzaje:

  • Chlamydia trachomatis,
  • Chlamydia pneumoniae.

Pierwsza grupa odpowiada za wywołanie chlamydiozy, czyli choroby wenerycznej, natomiast druga atakuje głównie górne i dolne drogi oddechowe. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj bakterii może zaatakować nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Dotyczy to także bakterii gram-ujemnej, która uchodzi za przenoszoną jedynie podczas kontaktów seksualnych.

Zakażenie chlamydią u dzieci

Chlamydia u dzieci może pojawić się w wyniku zakażenia podczas porodu lub przez przeniesienie drogą kropelkową:

  • Chlamydia trachomatis przenosi się w trakcie porodu;
  • Chlamydia pneumoniae pojawia się dużo częściej; zarazić się nią można drogą kropelkową.

Chlamydia trachomatis u dzieci może wywoływać bardzo różne choroby, w tym szczególnie:
  • noworodkowe zapalenie spojówek;
  • jaglicę;
  • zakażenie narządów płciowych;
  • ziarniniaka wenerycznego (Lymphogranuloma venereum, LGV).

Zakażenie Chlamydia trachomatis w trakcie ciąży może wywołać przedwczesny poród, jak również przyczynić się do poronienia. Z tych wszystkich względów zaleca się jak najszybsze wyleczenie zakażenia jeszcze w ciąży. Chlamydia trachomatis to najczęstsza przyczyna wystąpienia noworodkowego zapalenia spojówek. Jest ono wynikiem zakażenia okołoporodowego, które może wystąpić również w przypadku, gdy nienaruszone zostały błony płodowe. Podstawowe objawy chlamydii u dzieci to:

  • obrzęk spojówek;
  • przekrwienie;
  • obecność wydzieliny – od wodnistej do śluzowo-ropnej;
  • przy zakażeniu przewlekłym mogą pojawić się błony rzekome i krwista wydzielina.

Zapalenie płuc wywołane chlamydią u dzieci ma ostry przebieg. Noworodki co prawda nie gorączkują w tym przypadku, natomiast występuje u nich ostry, przerywany kaszel, trzeszczenie, rzężenie, rzadziej świszczący kaszel. Mogą pojawić się również katar, przekrwienie lub zapalenie spojówek, a u noworodków – bezdech.

Zakażenia narządów płciowych, przede wszystkim okolic pochwy i odbytu, do których doszło podczas porodu, mogą pozostać bezobjawowe aż do 18 miesięcy. Po tym czasie jako przyczynę infekcji lekarz musi wziąć pod uwagę również wykorzystanie seksualne.

Jaglica to najczęstsza zakaźna przyczyna ślepoty na świecie. Zakazić się nią można przez bezpośredni kontakt z wydzielinami z oka, nosa, gardła lub przedmiotami, na których znajduje się bakteria. U dzieci poniżej 10. roku życia zakażenie zwykle powoduje łagodne, samoograniczające się zapalenie spojówek. Często przebiega bezobjawowo, natomiast u dorosłych pojawia się postać przewlekła lub bliznowata, w wyniku której dochodzi do utraty wzroku.

Chlamydia pneumoniae u dzieci

Objawy zakażenia Chlamydia pneumoniae u dzieci obejmują:

  • kaszel (nawet do 2–6 tygodni);
  • ból gardła;
  • zapalenie krtani;
  • zapalenie gardła (bez wysięku);
  • zapalenie oskrzeli;
  • ostre zapalenie ucha środkowego;

Chlamydophila pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc o łagodnym lub ciężkim przebiegu. Problemem jest odróżnienie go od innych atypowych postaci tej choroby, a także od wirusowego zapalenia płuc. Uznaje się natomiast, że chlamydia u dzieci odpowiada za około 6–22% zakażeń górnych dróg oddechowych.

Chlamydia u dzieci – leczenie i diagnostyka

Chlamydia u dzieci diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie hodowli i diagnostyki serologicznej. Zastosowanie testów NAAT zwiększyło możliwość populacyjnych badań przesiewowych w kierunku zakażenia chlamydiami.

Leczenie zapalenia spojówek polega na doustnym podawanie erytromycyny. W przypadku zapalenia płuc jest to erytromycyna lub azytromycyna. Zakażenia narządów płciowych zwalcza się natomiast doksycykliną lub azytromycyną, z wyjątkiem dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Im zaleca się erytromycynę.

W przypadku podejrzenia zakażenia Chlamydią pneumoniae wykonuje się badanie serologiczne, test mikroimmunofluorescencji (MIF). Jeśli jego wynik jest dodatni, stosuje się erytromycynę, azytromycynę, klarytromycynę, a u dzieci powyżej 8 lat – doksycyklinę.

Chlamydie - co to za bakterie?

Co nas truje?

Bibliografia:

1. L. Chandran, R. Boykan, Zakażenia wywołane przez chlamydie u dzieci i nastolatków, „Pediatria po Dyplomie” 2/2011.

2. R. Choroszy-Króla, T. Boberb, M. Frej-Mądrzak, D. Teryks-Włynieca, Wykrywanie antygenów Chlamydia trachomatis u dzieci w różnych materiałach klinicznych, „Family Medicine & Primary Care Review” 14/2012.

Data aktualizacji: 14.05.2021,
Opublikowano: 16.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej