Chirurgiczne usuwanie korzeni zębów – czy boli? Przebieg i wskazania

Fot: Eugenio Marongiu / gettyimages.com

Pozostawienie korzenia zęba niesie ryzyko zakażeń, ropni, torbieli i innych powikłań,dlatego jeśli korzeń nie pozwala na wykorzystanie go do założenia koronki, należy rozważyć chirurgiczne usunięcie korzenia zęba.

Czasami ząb ulega tak dużemu uszkodzeniu, że jedynym elementem, jaki pozostaje w jego miejscu, jest korzeń. Wiele czynników wpływa na decyzję, czy konieczne jest usunięcie korzenia zęba. Zabieg ekstrakcji (czyli usunięcia) jest bardzo precyzyjnym zabiegiem chirurgii stomatologicznej. Przy usuwaniu całego zęba czy pozostałego korzenia istotne jest, by żaden element nie pozostał w kości, co mogłoby prowadzić do licznych powikłań. Jeśli w miejscu usuwanego korzenia planuje się w przyszłości wszczepienie implantu, konieczne jest wykonanie zabiegu w sposób jak najbardziej oszczędzający tkanki.

Kiedy powinno się usunąć korzeń zęba?

Pierwszym argumentem, na który większość ludzi zwraca uwagę, decydując się na wykonywanie zabiegów stomatologicznych, są względy estetyczne. Pozostawiony korzeń zęba nie wygląda zbyt dobrze. Kolejnym argumentem jest to, że ząb bez korony nie spełnia swoich właściwych funkcji, wobec czego właściwie przeszkadza, a nie pomaga, np. w gryzieniu pokarmów.

Bardzo istotnym argumentem przemawiającym za usunięciem korzenia zęba jest zdecydowanie większa tendencja do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, ponieważ korzeń zęba nie ma właściwej warstwy ochronnej. Pozostawiony, może skutkować tworzeniem się próchnicy, torbieli, a nawet ropni. Bardzo poważnym powikłaniem nieusuniętego korzenia zęba są też zakażenia tkanek i kości w jego okolicy.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem.

Czy usuwanie korzenia zęba jest konieczne?

Nie zawsze konieczne jest chirurgiczne usunięcie korzenia zęba. Jeśli jest on w dobrym stanie, stomatolog może zdecydować się na leczenie kanałowe. Warunkiem jest wystawanie korzenia zęba na co najmniej 1 mm ponad kość. Daje to podstawę do zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego bądź porcelanowej koronki. Nie jest to możliwe, jeśli złamania korzenia przebiegają przydziąsłowo bądź objęte są zmianami próchniczymi.

Chirurgiczne usuwanie korzenia zęba – przebieg

Przebieg zabiegu zależy od wielu czynników. Duży wpływ ma lokalizacja, ponieważ dużo szybciej przebiegają zabiegi zębów dobrze widocznych niż np. korzenie ósemek. W czasie zabiegu wykorzystuje się nowoczesne periotomy i luxatory, dzięki czemu zabiegi stają się bezkrwawe i zmniejszona jest ich bolesność. Wyrostek zębodołowy pozostaje nieuszkodzony, wobec czego istnieje większa możliwość zastosowania implantów bądź protez.

Korzenie zęba są bardzo precyzyjnie oddzielane od tkanek sąsiadujących, po czym wyjmuje się je z zębodołu. Jeśli niechcący chirurg stomatolog pozostawi choć najmniejszą część korzenia w kości, może przyczynić się do późniejszego rozwoju zapalenia okostnej. Ważne też, by po zabiegu wykonać zdjęcie rentgenowskie dla upewnienia się, czy dokładnie usunięto wszystkie fragmenty korzenia.

Chirurgiczne usuwanie korzenia zęba – czy boli?

Obecnie stosuje się techniki pozwalające na jak najszybsze i najbardziej komfortowe dla pacjenta przeprowadzenie zabiegu. Łączy się to z zastosowaniem technik zmniejszających odczuwanie bólu. Ważnym aspektem jest również jak najmniejsze uszkodzenie sąsiadujących tkanek, co warunkuje szybkie gojenie się. Dzięki możliwości wykorzystania np. mikroskopów, chirurg stomatolog może jak najdokładniej uwidocznić okolice korzenia zęba, a tym samym zdecydowanie łatwiej jest mu nie naruszyć kości.

W celu zapobiegania bólowi podczas zabiegu wykorzystuje się metody znieczulenia miejscowego. Rzadko zabieg usunięcia korzeni zębowych wykonuje się pod narkozą. Po zabiegu można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami podaje się profilaktycznie antybiotyki. Wśród domowych sposobów łagodzenia bólu po usunięciu korzeni zębowych zaleca się zimne okłady.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej