Chirurg naczyniowy – co leczy? Opis profesji

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

Chirurg naczyniowy zajmuje się chorobami naczyń krwionośnych. W zakres jego obowiązków wchodzi zatem leczenie m.in. miażdżycy i żylaków. Przeprowadza on konsultacje, podczas których może wykonać pomiar ciśnienia, a nawet badanie per rectum.

Chirurg naczyniowy to lekarz, który ma także kompetencje do tego, aby wykonać specjalistyczne badanie ultrasonograficzne żył i tętnic, zwane USG Dopplera. Obrazuje ono przepływ krwi. Chirurg naczyniowy leczy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Chirurg naczyniowy – co leczy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się głównie diagnostyką, różnicowaniem oraz leczeniem zarówno ostrych (czyli pojawiających się nagle), jak i przewlekłych chorób i dolegliwości naczyń krwionośnych. W kompetencje lekarza chirurga naczyniowego nie wlicza się leczenie początkowych odcinków aorty wstępującej i naczyń serca. Tymi zajmują się kardiolodzy i kardiochirurdzy.

Chirurg naczyniowy, także dziecięcy, wykonuje zabiegi operacyjne na otwartych tkankach oraz metodami wewnątrznaczyniowymi. Podczas zabiegów wewnątrznaczyniowych w tętnicy podejrzanej o występowanie stanu chorobowego umieszczana jest śluza naczyniowa uniemożliwiająca wsteczny przepływ krwi oraz specjalne cewniki i prowadnice, przy pomocy których lekarz dociera do obszaru objętego zmianami chorobowymi. Pozwala to rozbić te zmiany i odprowadzić je na zewnątrz za pomocą cewnika. Do naczynia może również zostać wszczepiony tzw. stent, czyli metalowa rurka o strukturze siateczki, która utrzymuje drożność tętnicy przy jej zwężeniu wynikającym z procesu chorobowego. Chirurg naczyniowy obserwuje przebieg czynności na bieżąco na ekranie radiograficznym.

Lekarz chirurg naczyniowy – czym się zajmuje?

Chirurg naczyniowy zajmuje się przeprowadzaniem diagnostyki naczyń chłonnych i krwionośnych. Są to zarówno badania podmiotowe, czyli wywiad chorobowy, jak i przedmiotowe, czyli fizykalne – polegające na oglądaniu, dotykaniu i osłychiwaniu chorego. Chirurg naczyniowy może dobrać nieinwazyjne metody leczenia naczyń, a także, jeśli te nie wystarczą, zakwalifikować i skierować osobę chorą do poddania się odpowiedniemu zabiegowi operacyjnemu, a następnie go przeprowadzić. W skrajnych przypadkach, kiedy w kończynach występuje martwica w efekcie niedrożności i niedokrwienia naczyń, może być konieczna amputacja, którą również przeprowadza chirurg naczyniowy. Po zabiegu orzeka o niezdolności do pracy, niepełnosprawności lub niezdolności do samodzielnego funkcjonowania oraz prowadzi rehabilitację celem przywrócenia podopiecznego do pełnej sprawności lub, w przypadku niemożności całkowitego wyleczenia, wprowadza metody hamujące pogłębianie rozwoju choroby.

Czym zajmuje się chirurg ogólny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Chirurg ogólny - czym się zajmuje? Źródło: X-Bank Gallery

Chirurg naczyniowy a USG Dopplera

Wśród kompetencji chirurga naczyniowego znajduje się także wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) metodą Dopplera. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych chorób całego układu krwionośnego, głównie żył i tętnic. Badanie to jest nieinwazyjne i jego przeprowadzenie jest bezpieczne także u kobiet w ciąży oraz dzieci. USG Dopplera pozwala na wykrycie większości zaburzeń przepływu, a ponadto informuje o stanie naczyń krwionośnych i przedstawia przepływ krwi w czasie rzeczywistym, wraz z jego kierunkiem i prędkością. Niektóre schorzenia wykrywane dzięki tej metodzie mogą przyczynić się do powstawania innych chorób, jeśli są nieleczone. W tym rodzaju USG badane są także naczynia przeszczepionej nerki oraz przetoki dializacyjne.

Chirurg naczyniowy może zlecić USG Dopplera w kilku konkretnych przypadkach. Zazwyczaj jest ono wskazane przy silnie dokuczających bólach kończyn górnych w okolicach obręczy barkowej oraz zasinieniu i opuchliźnie dłoni, a także w przewlekłych bólach kończyn dolnych, zwłaszcza w rejonie podudzia. Wskazaniami są również: uczucie ciężkości nóg, skurcze, mrowienia, żylaki, kłopoty z utrzymaniem równowagi, częste zawroty głowy i szumy w uszach.

Badanie pozwala wykryć m.in. tętniaki, zmiany miażdżycowe w obrębie tętnic – w tym zawiera się także ocena stopnia zwężenia miażdżycowego, szerokości naczyń i stopnia niedokrwienia tkanek obwodowych – a także chorobę niedokrwienną. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania chorego.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej