Chiny wspierają Polskę w walce z koronawirusem. Do kraju dotarła pierwsza partia środków ochronnych dla personelu medycznego
Fot: Alan Rubio / gettyimages.com
Na warszawskim lotnisku Chopina wylądował samolot z Chin ze sprzętem ochronnym dla personelu medycznego. To pierwsza z dwóch dostaw. Kolejna ma dotrzeć do Polski jeszcze dzisiaj.
Jedną z największych bolączek służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 jest ciągły brak środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych. W uzupełnieniu tych braków Polsce mają pomóc Chiny. Na Lotnisku im. Chopina wylądował dziś pierwszy transport. Dzięki niemu do szpitali w całym kraju trafi 1 milion 700 tys. maseczek, ponad 40 tys. kombinezonów, 10 tys. gogli oraz ponad 416 tys. rękawic. Za sprzęt Agencja Rozwoju Przemysłu zapłaciła ponad 5 mln złotych.
Patogen wywołuje chorobę COVID-19, która atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, w skrajnych przypadkach wywołuje niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Znacznie rzadziej u chorych obserwuje się biegunkę, wymioty czy zaburzenia węchu i smaku.
Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.
Koronawirus w Polsce
W Polsce odnotowano 1085 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 15 osób zmarło. Dodatkowo 1 479 osób jest hospitalizowanychz powodu zakażenia koronawirusem. 70 528 osób objętych kwarantanną, a 56 930 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Jak wygląda leczenie osób z COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Źródło: 36,6
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 26.03.2020,
Opublikowano: 26.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?