Koronawirus w Polsce. Chętnie myjemy ręce, ale noszenie maseczki uważamy za uciążliwe

Fot: Sellwell /  gettyimages.com

Aż 92 proc. Polaków zadeklarowało, że przestrzega częstego mycia rąk oraz zasady zasłaniania nosa i ust w sklepach i komunikacji miejskiej - wynika z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednocześnie niemal 40 proc. ankietowanych przyznało, że noszenie maseczek to najbardziej uciążliwy nakaz.


Pandemia COVID-19 nie tylko postawiła nasze życie do góry nogami, ale także zmusiła do przestrzegania pewnych zasad. Specjaliści zalecają częściej myć ręce, trzymać dystans społeczny oraz nosić maseczkę w przestrzeni publicznej (za jej brak grozi mandat).

Podejście Polaków do wprowadzonych obostrzeń sprawdzili badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z ARC Rynek i Opinia i PZU Zdrowie.

Koronawirus: jak przestrzegamy obostrzeń?

Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1207 osób pokazało, że ogromna większość respondentów przestrzega wprowadzonych obostrzeń. Najłatwiej przychodzi nam częste mycie rąk oraz noszenie maseczek w sklepach i komunikacji miejskiej. Przestrzeganie tych zasad zadeklarowało aż 92 proc. pytanych. Co z dystansem społecznych? Przestrzega go 70 proc. ankietowanych. Jednocześnie blisko 40 proc. pytanych przyznała, że noszenie maseczek to najbardziej uciążliwy nakaz i nie zamierza ich nosić po wygaśnięciu pandemii.

Są to wyniki pokrywające się z dotychczasowymi badaniami przeprowadzonymi w Polsce i na świecie, gdzie noszenie maseczki uchodzi za najbardziej uciążliwą metodę ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego tak ważna jest w tym kontekście edukacja społeczeństwa na temat zasadności ich noszenia i ich skuteczności. Liczne badania dowodzą, że większa wiedza na temat samego koronawirusa SARS-CoV-2 oraz korzyści płynących z przestrzegania zaleceń sanitarnych, sprzyja ich akceptacji i stosowaniu

– komentuje dr hab. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii, Alergologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz, jak prawidłowo myć ręce!

Co najlepiej chroni przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2?

Zdecydowana większość respondentów przyznała, że mycie rąk to nie tylko najmniej uciążliwa forma przeciwdziała pandemii, ale także najskuteczniejsza. Blisko 70 proc. pytanych przyznało, że po zakończeniu pandemii dalej będzie dezynfekować ręce po wizycie w sklepie czy skorzystaniu z komunikacji miejskiej. Z kolei zdaniem respondentów edukacja zdalna, izolacja oraz noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, w tym na ulicy nie są potrzebne i nie przekładają na zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Koronawirus. Dlaczego trzeba nosić maseczkę na ulicy?

Kiedy wokół nikogo nie ma, jesteśmy sami na ulicy, wydaje nam się, że maseczka nie spełnia żadnej roli. Przestrzeń publiczna, jak sama nazwa wskazuje, ma jednak to do siebie, że nigdy nie wiemy, czy za chwilę nie pojawią się w niej inne osoby. Dlatego tak ważne jest stosowanie maseczki. Trudno sobie wyobrazić sytuację, że każdy sam by decydował, w jakiej sytuacji noszenie maseczki jest wskazane, a w jakiej nie, dlatego zalecenia odgórne są potrzebne. Ważne jest jednak, by ich wprowadzenie odpowiednio zakomunikować, łącznie z wyjaśnieniem, dlaczego jest ono ważne. Wówczas akceptacja społeczna mogłaby być wyższa

– zaznacza dr nauk społecznych Adam Czarnecki.

Warto zaznaczyć, że duży wzrost zachorowań zmusił rząd do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Od 10 października każdy z nas w przestrzeni publicznej musi mieć zasłonięte usta i nos. Za brak maseczki można dostać grzywnę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Z zasłaniania twarzy zwolnione są jedynie te osoby, które mają specjalne zaświadczenie wystawione przez lekarza.

Gdzie najłatwiej można się zarazić koronawirusem?

Miejsca, w których, zdaniem badanych, najłatwiej jest się zarazić koronawirusem, to komunikacja miejska oraz uroczystości rodzinne, takie jak wesela i pogrzeby. Na trzecim miejscu znalazły się przychodnie i szpitale, a tuż po nich duże sklepy. Z opinii badanych wynika, że najbardziej bezpiecznymi miejscami są małe sklepy i własny dom czy mieszkanie.

Jak skutecznie chronić się przed zakażeniem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłow myć ręcę? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 15.10.2020,
Opublikowano: 14.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej