Cebula na blizny i przebarwienia skóry – domowe sposoby na maści i wyciągi 

Fot. sergeyryzhov / Getty Images

Cebula powszechnie znana jest z prozdrowotnych właściwości wspierających produkcję kolagenu. Regularnie aplikowane warzywo, w formie np. miazgi czy okładów, wpływa na poprawę kondycji skóry, przyspieszając regenerację zniszczonych komórek i sprzyjając tworzeniu się nowych. Czy jednak cebula pomaga na blizny?

Cebulę przygotowuje się na wiele sposobów. Ma również zastosowanie kosmetyczne, a efekty domowej kuracji widoczne są w ciągu kilku tygodni, szczególnie w przypadku świeżych blizn po ranach i otarciach oraz przebarwień. Maść z cebuli na blizny to ekonomiczne rozwiązanie dla osób zmagających się z przewlekłymi, głębokimi zmianami, takimi jak bliznowce, rozstępy, a nawet cellulit czy trądzik.

Cebula na blizny

Cebula słynie z prozdrowotnych właściwości w leczeniu schorzeń układu oddechowego czy wspieraniu systemu immunologicznego, jednak jest również rośliną o działaniu kosmetycznym, szczególnie wpływającą na poprawę kondycji skóry. Skuteczność cebula zawdzięcza wysokiemu stężeniu białka roślinnego, wapnia, żelaza, siarki, fosforu oraz witaminom: A, B1, B2, B3 i C. Ze względu na powszechną dostępność cebula jest powszechnie wykorzystywana do produkcji kosmetyków i leków przez firmy farmaceutyczne, ale także z powodzeniem sprawdza się w domowych warunkach. Maść na blizny z cebuli to najbardziej powszechna i łatwa w przygotowaniu forma wykorzystania warzywa, lecz nie jedyna. W zależności od przeznaczenia cebulę na blizny i inne zmiany skórne można sporządzić w formie wywarów, olejków czy pasty oraz wzbogacać je o dodatkowe składniki, np. miód, czosnek czy sok z cytryny. Konsystencja kosmetyku z cebuli zależy od miejsca i rodzaju zmiany skórnej, na którą preparat ma zostać zaaplikowany.

Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy:

Zobacz film: Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy. Źródło: Klinika urody

Cebula na blizny i przebarwienia – skuteczność

Domowe ekstrakty przygotowane na bazie cebuli mają działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek skóry, zarówno o charakterze świeżym, jak i przewlekłym. Mechanizm odbudowywania zniszczonych komórek polega na wspieraniu produkcji kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, odpowiedzialnego m.in. za elastyczność i wygląd skóry. Maść z cebuli lub inne produkty zmniejszają również stany zapalne w obrębie świeżych uszkodzeń skóry. Cebula na rany to polecany środek dezynfekujący ze zdolnościami do rozpuszczania skrzepów, wspierający utrzymanie czystego środowiska i namnażanie się komórek uzupełniających ubytek skóry. Właściwości warzywa wykorzystywane są w zapobieganiu powikłaniom w trakcie gojenia się ran, np. infekcji drobnoustrojowych, w tym gronkowca złocistego, a także w zwalczaniu m.in.:

  • świeżych blizn po zranieniach czy operacjach chirurgicznych, a także bliznowców, tzw. keloidów, czyli guzowatych i stwardniałych blizn zbudowanych z przerośniętej tkanki włóknistej;
  • owrzodzeń, czyraków, ropni, trądziku;
  • rozstępów i cellulitu;
  • odmrożeń, oparzeń, wysypek, wągrów, wrzodów;
  • przebarwień skóry i piegów.

Wyciąg z cebuli na blizny

Lecznicze właściwości cebuli można wykorzystywać przez cały jej okres wegetacyjny, przetwarzając ją adekwatnie do potrzeb. Działanie antyseptyczne cebuli obserwuje się w soku, miazdze, syropie czy żelu, a nawet w formie okładów z pokrojonych surowych piórek czy plastrów. Maść z cebuli na blizny nie jest jednak wskazana dla wszystkich. Może bowiem wywołać reakcje alergiczne, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry czy łzawienie ze względu na uwalniane podczas krojenia związki siarki i inne lotne enzymy. Dla uniknięcia lub ograniczenia niepożądanych efektów tego typu zaleca się obróbkę termiczną cebuli w formie gotowania lub pieczenia, co pozwoli na zachowanie znacznych ilości aktywnych i odżywczych składników warzywa. Nie należy rezygnować z konsultacji lekarskich.

Czy kiedykolwiek używałeś cebuli na blizny?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Przepisy na leki z cebuli

Przygotowanie maści czy wyciągu na blizny nie jest skomplikowane i czasochłonne, jednak na uzyskanie pierwszych efektów należy poczekać kilka tygodni. Sposobów przyrządzenia cebuli na blizny jest wiele, np.:

  • maść otrzymuje się poprzez obranie i ugotowanie 1 dużej cebuli, zblendowanie warzywa, dodanie do masy 1 łyżki miodu, wymieszanie i pozostawienie do ostygnięcia. Powstałą maść należy nałożyć na gazik, przyłożyć do blizny i wmasowywać przez 5–10 minut. Preparat można zostawić na dodatkowe kilka minut, a następnie nadmiar wytrzeć;
  • wyciąg można otrzymać poprzez obranie i starcie cebuli na małych oczkach, aby puściła sok. Dalej poleca się namoczenie bandaża w soku i owinięcie obszaru ciała dotkniętego rozstępami;
  • pastę na trądzik można otrzymać poprzez starcie cebuli i połączenie jej z łyżką mąki pszennej oraz maścią o działaniu przeciwzapalnym i wymieszaniu wszystkich składników. Preparat należy nakładać miejscowo na zmiany.

Bibliografia:

1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., „Fitoterapia i leki roślinne”, PZWL, Warszawa 2007.

2. Muszyński J., „Zioła czynią cuda”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa 1994.

Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej