Budowa zęba – jak wygląda uzębienie u człowieka?

Fot. MyFortis / Getty Images

Dorosły człowiek ma od 28 do 32 zębów stałych. Ich funkcją jest przede wszystkim rozdrabnianie pokarmu. Na budowę zęba składają się: korzeń, szyjka i korona. Dawni przodkowie człowieka mieli znacznie uboższe uzębienie ze względu na mniej urozmaicony pokarm, który przyjmowali.

Budowa zębów u każdego człowieka wygląda podobnie, różnice mogą wynikać jedynie z ich kształtu czy koloru. Na zęby człowieka składa się 8 siekaczy, 8 zębów przedtrzonowych, 12 trzonowych (łącznie z „zębami mądrości”, czyli ósemkami) oraz 4 kły. Budowa szczęki dziecka różni się szczęki osoby dorosłej. Dzieci mają jedynie 20 zębów, bez trzecich zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Budowa anatomiczna zęba

Podstawowa anatomia zębów składa się z dwóch elementów: korony i korzenia. W zewnętrznej budowie zęba wyróżnia się koronę. Jest to część zęba wystająca ponad dziąsło. W skład korony zęba wchodzą szkliwo i zębina. Korona nie jest ani unaczyniona, ani unerwiona, co powoduje, że podczas wiercenia tej warstwy u stomatologa nie odczuwa się bólu. Za pomocą szyjki zębowej korona łączy się z korzeniem zęba. W wewnętrznej budowie zęba obecne są komora (wolna przestrzeń) i kanał korzeniowy z miazgą, w której obecna jest sieć naczyń oraz nerwów. Najniższy poziom zęba stanowi korzeń wraz z kanałami. Każdy ząb liczy sobie od jednego do czterech kanałów. Zęby trzonowe mają ich najwięcej. Dzięki korzeniom ząb jest lepiej osadzony w zębodole.

Polecamy: Nowoczesna metoda cyfrowej rekonstrukcji zęba

Elementy zęba

Na poszczególne elementy zęba składają się (zaczynając od najbardziej zewnętrznego):

  • Szkliwo – jest jednocześnie cienką (ok. 2 mm) i twardą tkanką, która buduje najbardziej zewnętrzną powierzchnię zęba, zakrywając tym samym koronę. Szkliwo składa się prawie w 100% z materii nieorganicznej (kryształki dwuhydroksyapatytu). Resztę stanowi woda wraz ze związkami organicznymi. Ta część zęba powstaje z ameloblastów i komórek nabłonkowych. Po wykształceniu się zęba stałego człowiek nie ma możliwości odbudowy szkliwa. Jest ono najtwardszą tkanką w organizmie – mocniejszą niż kości budujące szkielet.
  • Zębina – inaczej dentyna, zlokalizowana jest tuż poniżej szkliwa, jednak nadal w obrębie korony. W około 70% tworzą ją kryształy dwuhydroksyapatytu, a w 20% kolagen, glikozaminoglikany, fosfoproteiny, proteoglikany i siarczan chondroityny. W skład zębiny wchodzą również woda i nierozpuszczalne lipidy i białka. Zbita masy dentyny jest efektem komórek ją budujących – odontoblastów. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe, które oprócz odontoblastów zawierają włókna nerwowe i płyn kanalikowy. Człowiek jest w stanie wytwarzać ten element zęba przez całe życie.
  • Miazga – oprócz funkcji budulcowej pełni także kilka funkcji czynnościowych. Jest żywą tkanką wypełniającą kanały korzeniowe. Chroni zarówno zębinę, jak i szkliwo. Jej budowa jest zbliżona do zębiny, dlatego też obie stanowią endodontium. W szczegółowym przekroju miazgi wyróżnia się trzy warstwy: bogatokomórkowa, ubogokomórkowa i odontoblastyczna. Miazga odpowiada za odbiór bodźców bólowych, a jeśli jest to konieczne, również za uruchomienie procesów naprawczych. Do innych jej funkcji zalicza się dostarczanie substancji odżywczych i tlenu, co zapewnia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie zębów.
  • Cement – (inna nazwa kostniwo) budują związki organicznie oraz nieorganiczne. To tkanka, której główną funkcją jest utrzymanie zęba w zębodole. Jest to możliwe dzięki wzmocnieniu przez włókna kolagenowe.

Polecamy: Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie implantologiczne: 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Cechy charakterystyczne uzębienia

Wszystkie zęby znajdujące się w szczęce można od siebie odróżnić dzięki występowaniu charakterystycznych cech ich wyglądu. Pierwszym i najważniejszym kryterium jest ich ułożenie w łuku zębowym. Z przodu w pozycji centralnej znajdują się zęby określane potocznie jako jedynki, a mówiąc bardziej precyzyjnie – siekacze przyśrodkowe. Zaraz koło jedynek z obu stron znajdują się dwójki i trójki, czyli siekacze boczne i kły. Za trójkami rozpoczynają się zęby przedtrzonowe – czwórki i piątki. Do zębów trzonowych zalicza się następnie szóstki, siódemki i ósemki (jeśli występują).

Drugim kryterium klasyfikacji zębów jest budowa korony. Największe z nich to siekacze przyśrodkowe, które to mają spłaszczony brzeg sieczny. Kolejne, siekacze boczne, są dość zbliżone w budowie do jedynek i są ich mniejszą kopią. Kły cechują się obecnością szpica lub guzka znajdującego się w połowie brzegu. Przedtrzonowce mają zazwyczaj dwa guzki, przy czym jeden od strony policzka, a drugi podniebienia. Zęby trzonowe zaś mają 3–4 guzki. Ważną cechą zębów przedtrzonowych i trzonowych jest powierzchnia żująca. Jest to uwarunkowane funkcją, jaką sprawują, czyli rozcieraniem pokarmu, a nie rozgryzaniem (jak w przypadku siekaczy).

Bibliografia:

  1. Stanley N. J., Major M. A. Budowa zębów, fizjologia i okluzja, Edra Urban & Partner, 2014.
  2. Opracowanie zbiorowe, Anatomia dla stomatologów, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner 2012.
Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 05.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej