Bruzda Harrisona – przyczyny, obraz zjawiska, sposoby leczenia

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Bruzda Harrisona to charakterystyczna deformacja klatki piersiowej, pojawiająca się w przebiegu krzywicy, czyli schorzenia wieku dziecięcego, zwanego także chorobą angielską. Jest związana z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej lub przebiegiem wady klatki piersiowej (tzw. kurza klatka).

Bruzda Harrisona nie stanowi izolowanej jednostki chorobowej, ale może zostać wyprowadzona i spłycona w trakcie leczenia choroby podstawowej. Zaniechanie leczenia prowadzi zwykle do postępu zniekształcenia bruzdy oraz rozwijania się dodatkowych deformacji w jej okolicy, np. różańca krzywiczego.

Bruzda Harrisona

Bruzda Harrisona to rodzaj deformacji klatki piersiowej, polegający na wciągnięciu do jej wnętrza mostka i żeber przedniej ściany torsu w ich proksymalnych częściach. Bruzda kształtuje się w linii przyczepów górno-bocznych mięśnia przepony, tworząc charakterystyczne punktowe lub liniowe zapadnięcia na długości przebiegu łuków żebrowych. Deformacja przybiera kształt trójkąta rozchodzącego się od wyrostka mieczykowatego mostka do bocznych łuków żebrowych. Przypadłość stanowi jeden z objawów zaawansowanej krzywicy, czyli przewlekłej choroby wieku wczesnodziecięcego, rozwijającej się na skutek zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej i wywołanej najczęściej przez niedobór witaminy D. Bruzda Harrisona obserwowana jest również w przebiegu tzw. kurzej klatki (wady postawy dotyczącej klatki piersiowej). Deformacja nie stanowi izolowanej jednostki chorobowej, dlatego jej leczenie skupia się na chorobie podstawowej. Ustąpienie zniekształcenia zależy od stopnia jego zaawansowania oraz rodzajów stosowanych metod usprawniających. Łuki żebrowe są asymetrycznie wygięte na zewnątrz po obu stronach klatki, a zaniechanie leczenia zwykle prowadzi do postępu rozległości bruzdy. Deformacja wpływa na pracę narządów wewnętrznych klatki piersiowej oraz ogólny wyglądu sylwetki.

Zobaczcie, w jaki sposób można zadbać o swój kręgosłup:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Przyczyny powstawania bruzdy Harrisona

Do powstania bruzdy Harrisona przyczynia się szereg schorzeń prowadzących do niedoboru witaminy D w organizmie, np. przewlekłe choroby nerek, zaburzenia metabolizmu i wchłaniania jelitowego oraz niedobory pokarmowe. Ponadto niedostępność naturalnego promieniowania światła słonecznego, uwarunkowania genetyczne, mutacje genów prowadzące do rozwinięcia się zespołów (np. zespół Marfana) oraz wrodzone lub nabyte zaburzenia układu kostno-mięśniowego dotyczące klatki piersiowej. W przypadku tego typu czynników dochodzi do szeregu procesów destrukcyjnych, które prowadzą do odwapnienia oraz osłabienia, utraty elastyczności i wytrzymałości tkanki kostno-chrzęstnej okolic mostka, a ostatecznie także zapadania się centralnej części klatki piersiowej.

Jak wygląda bruzda Harrisona?

Bruzda Harrisona to widoczne zapadnięcie mostka i przylegających do niego żeber. Powoduje widoczną deformację w miejscu przyczepu przepony, poniżej bruzdy Harrisona, z lewej strony. Ponadto, do charakterystycznych objawów bruzdy zaliczane są m.in.:

  • ogólne spłaszczenie i poszerzenie klatki piersiowej,
  • zwiększenie kifozy piersiowej,
  • wysunięcie głowy i barków do przodu, odstające łopatki i wypięty brzuch.

Bruzda Harrisona zwykle prowadzi do powikłań na tle układu mięśniowo-więzadłowego klatki piersiowej, m.in. przykurczu mięśni jej przedniej strony (głównie piersiowych i zębatych), a także rozciągnięcia mięśni tylnej taśmy klatki, np. równoległobocznego, najszerszego, czworobocznego i grupy mięśni głębokich, tzw. mięśni core, czyli stabilizatorów kręgosłupa piersiowego. Tego typu deformacja poprzez ucisk narządów znajdujących się wewnątrz klatki piersiowej może wpływać nie tylko na jakość motoryki tułowia, lecz także na mechanikę oddychania i funkcjonalność serca. Może też:

  • powodować ogólny dyskomfort związany z wyglądem tułowia,
  • wywoływać dolegliwości bólowe klatki piersiowej i grzbietu,
  • wpływać na obniżenie pewności siebie i samooceny.

Leczenie bruzdy Harrisona

Leczenie bruzdy Harrisona polega głównie na suplementacji farmakologicznej podstawowej jednostki chorobowej przyczyniającej się do powstania deformacji. Ponadto wyprowadzanie zniekształcenia uzupełnia się o:

  • ekspozycję na naturalne światło słoneczne lub sztucznie wytwarzane promienie UV,
  • zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminę D i tłuszcze nienasycone,
  • rehabilitację ruchową, czyli ćwiczenia uruchamiające klatkę piersiową i poprawiającą mechanikę oddychania. W przebiegu kinezyterapii zaleca się ćwiczenia oddechowe i rozciągające przednią ścianę klatki piersiowej, wzmacniające kręgosłup piersiowy, a także wysiłek ogólnousprawniający, np. pływanie na plecach i wytrzymałościowe treningi aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy aerobik. Warto też uzupełnić rehabilitację ruchową o ćwiczenia korekcyjne ukierunkowane na skoliozę, kształtujące prawidłową postawę oraz zwiększającą elastyczność kręgosłupa.

Jeżeli zaawansowana bruzda Harrisona jest oporna na leczenie zachowawcze, można rozważyć chirurgiczną rekonstrukcję klatki piersiowej oraz kompresoterapię poprzez specjalne aparaty ortopedyczne. Zaniechanie leczenia bruzdy Harrisona oraz choroby podstawowej grozi postępem objawów i przetrwaniem deformacji.

Bibliografia:

1. Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec Pediatria Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2003.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej