Brazylia ma lek na koronawirusa. Nasz ekspert: "Trzeba poczakać na badania kliniczne"

Getty Images

Marcos Pontes - brazylijski minister nauki i technologii poinformował, że jego kraj jest w posiadaniu skutecznego leku na COVID-19. Na tę chwilę nie chce jednak podawać jego nazwy. Jak twierdzi, chodzi o to, by powstrzymać niepotrzebny wyścigu po ten środek.  

Czy Brazylia ma skuteczny lek na COVID-19?

Uwaga całego świata jest dziś skupiona na dwóch rodzajach badań. Pierwsze to te dotyczące wynalezienia szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Drugie - stworzenia skutecznego leku, który pozwalałaby na łagodne przechodzenie choroby, wywołanej tym patogenem. I choć od kilkunastu tygodni naukowcy na całym globie próbują sprostać zadaniu „uratowania ludzkości” – w końcu dopiero te dwie rzeczy mogłyby nam zapewnić spokój i bezpieczeństwo – wciąż nie mamy broni, która rozprawiłaby się z koronawirusem. A przynajmniej niepotwierdzonej badaniami…

Przeczytaj też: Na jakim etapie jest szczepionka na koronawirusa?

Jego skuteczność dziś brazylijscy eksperci szacują na 94%, ale to czy stworzony przez nich preparat faktycznie ma szansę skutecznie zwalczać koronawirusa, dowiemy się dopiero po przeprowadzonych testach w maju. Badania nad lekiem na SARS-CoV-2, który wynaleźli tamtejszy uczeni, mają być przeprowadzone w siedmiu brazylijskich szpitalach na grupie 500 pacjentów. Eksperymenty potrwają przynajmniej cztery tygodnie.

Jak brzmi nazwa tego leku? Tajemnica. Minister Pontesa nie chce jej zdradzać, ponieważ twierdzi, że w ten sposób uda się zapobiec niepotrzebnemu wyścigowi po ten preparat. Czy jest w tym jakieś drugie dno? Czy to zachowanie można uznać za zrozumiałe w dobie pandemii? I czy rzeczywiście jest szansa, że ów lek będzie skuteczny? Zapytaliśmy o zdanie lekarza – Michała Lewandowskiego.

Do takich doniesień należy odnosić się z pewną ostrożnością. Po pierwsze należy podkreślić, że jest to faza in vitro badań klinicznych, a więc dopiero początek drogi oceny skuteczności leku, nie wspominając o dopuszczeniu go stosowania u chorych z COVID-19. Podanie nazwy substancji przez brazylijskich naukowców z pewnością umożliwiłoby szybszą ocenę skuteczności leku przez zespoły badawcze z innych krajów. Decyzja ta może mieć związek z nieudanymi testami klinicznymi z chlorochiną, przeprowadzonymi przez brazylijskich naukowców w ostatnich tygodniach. Czy może być to spowodowane czymś innym niż chęcią ograniczenia wyścigu? Uważam, że zdecydowanie za wcześnie mówić o skutecznym leku na COVID-19. Należy poczekać na dalsze fazy badań klinicznych.

Koronawirus w Brazylii

SARS-CoV-2 wykryto aktualnie u ponad 30 500 obywateli tego kraju. Blisko 2 000 zarażonych zmarło. Do walki z patogenem angażuje się nie tylko rząd, ale także... przestępcze gangi, które rozdają mieszkańcom biedniejszych regionów mydło, wprowadzają "godzinę policyjną", a także pilnują, by ludzie zachowywali dystans.

Przeczytaj też: W Brazylii z koronawirusem walczą też gangi narkotykowe

Zobacz film: Chorzy na COVID-19 będą leczeni osoczem ozdrowieńców. Pierwsi dawcy już są

Źródło: TVN24


Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 17.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej