Brak ważnych dla pacjentów z cukrzycą leków na liście refundacyjnej

Fot. agrobacter / Getty Images

Od 1 lipca 2019 roku zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Zabraknie na niej kluczowych preparatów wykorzystywanych w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 oraz nowotwory jelita. Pacjenci, a także lekarze apelują do ministerstwa o zmiany.

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2 zwracają uwagę, że brakuje na niej popularnego leku stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Mowa o Diaprelu MR 60 mg (dawka zalecana przez WHO). Lek ten stymuluje uwalnianie insuliny do krwi i obniża poziom glukozy. W Polsce korzysta z niego około 200 tys. chorych dziennie. Ponieważ lek nie znalazł się na liście Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało list do Ministra Zdrowia, w którym zajmuje oficjalne stanowisko i apeluje, aby lek powrócił na listę leków refundowanych.

W naszej ocenie decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60 mg z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia - pisze do Ministra Zdrowia Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Lek Diaprel jest podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków przez osoby chore na cukrzycę typu 2. - Obecnie pacjenci mogą sami dokonać wyboru, czy chcą wykupić oryginalny Diaprel MR, czy też tańszy odpowiednik. Nie rozumiemy dlaczego mieliby zostać tego prawa pozbawieni. Dla pacjenta, który kilka, a często kilkanaście lat jest leczony skutecznie lekiem, który uważa za swój, taka zmiana nie będzie ani zrozumiała, ani odebrana jako korzystna - czytamy.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków 

Czym objawia się cukrzyca typu 2 i jak wygląda jej leczenie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Na liście leków refundowanych zabrakło również leków onkologicznych, a mianowicie cetuksymabu i bewacyzumabu stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce. W tej sprawie uwagi do Ministra Zdrowia wysłała Fundacja Europa Colon Polska. 

Cetuksymab i bewacyzumab są stosowane u chorych, którzy nie kwalifikują się do operacji. W 2018 roku skorzystało z nich ponad 2700 chorych. W rozmowie z Rynkiem Aptek prezes Fundacji Europa Colon Polska, Błażej Rawicki podkreślił, że dla większości chorych, którzy obecnie stosują kurację tymi lekami, nie ma alternatywnej terapii biologicznej. Oznacza to, że pacjenci, których nie będzie stać na zakup leku będą zmuszeni przerwać leczenie, które pomagało im kontrolować chorobę i wydłużać życie. 

O raku jelita grubego dowiecie się więcej z filmu:

Zobacz film: Rak jelita grubego. Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 27.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej