Borelioza – badanie IgG – zastosowanie, skuteczność i normy wyników

Fot: VitalisG / GettyImages

Badanie immunoglobulin IgG pozwala na potwierdzenie zakażenia bakteriami boreliozy ze znaczną skutecznością. Pozytywny (potwierdzający schorzenie) wynik może być jednak oceniany wyłącznie w połączeniu z objawami, czyli  ze stanem klinicznym pacjenta. 

Borelioza to choroba, którą łatwo się zarazić ze względu na jej formy przenoszenia. Jeśli nie pojawia się charakterystyczny wędrujący rumień (a zdarza się to w 20–25% przypadków), potwierdzenie rozpoznania choroby bez badań krwi często jest niemożliwe.

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy boreliozy? Źródło: Stylowy Magazyn

Czym jest borelioza?

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie z rodzaju Borrelia, należące do krętków. Rozprzestrzenia się ona przez kleszcze, które zarażają ludzi za pośrednictwem swojej śliny lub wymiocin.

Przenoszące chorobę kleszcze (z rodzaju Ixodes) występują w wielkiej ilości na terenach zielonych: łąkach, pastwiskach, w lasach i zaroślach. W ciągu ostatnich 10 lat ilość zachorowań zwiększyła się kilkakrotnie.

Kleszcze, zaatakowawszy człowieka, nacinają jego skórę i piją krew. Zwiększają przy tym swoją objętość nawet 200 razy. Często są nosicielami wielu groźnych drobnoustrojów, które wprowadzają do organizmu żywiciela (czyli człowieka) w trakcie zasysania krwi.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza? Źródło: 36,6

Choroby odkleszczowe – wykrywanie badaniami IgG i IgM

Choć najczęstszym schorzeniem rozwijającym się po kontakcie z kleszczami jest borelioza, pajęczaki te mogą przenosić wiele innych chorób, takich jak:

Wykonując testy immunologiczne w celu wykrycia boreliozy, należy pamiętać, że są one zorientowane na wykrywanie konkretnych przeciwciał. Ujemny wynik badania nie świadczy o tym, że w trakcie kontaktu z kleszczem nie doszło do zakażenia inną chorobą.

Borelioza – mechanizm powstawania przeciwciał i typy badań

Organizm odpowiada na infekcję krętkami boreliozy, produkując odpowiednie przeciwciała, skierowane przeciwko konkretnym drobnoustrojom. Jednak „skonstruowanie właściwej broni” zajmuje układowi immunologicznemu dłuższy czas. Pierwsze immunoglobuliny (białka będące przeciwciałami) należą do klasy IgM i pojawiają się dopiero po 3–4 tygodniach od zakażenia. W fazie odpowiedzi późnej (zaczynającej się 5–6 tygodni po zakażeniu) rozpoczyna się produkcja immunoglobulin z grupy IgG. Ich podwyższona aktywność może utrzymywać się u osób chorych na boreliozę przez wiele lat. IgG przejmują funkcję obronną od IgM, które w późniejszej fazie choroby stopniowo zanikają.

Borelioza – kiedy wykonywać badania IgM i IgG?

Podstawowa zasada brzmi: wtedy, kiedy mogą być wartościowe i wskazać wartość dodatnią. Jeśli do lekarza zgłasza się osoba, u której 14. dnia od zaobserwowania na skórze kleszcza i usunięcia go widać charakterystyczny, wędrujący rumień, to badanie poziomu jakichkolwiek immunoglobulin nie ma sensu – organizm nie zdążył ich jeszcze wyprodukować.

W okresie późniejszym, kiedy rumień jest jeszcze obecny (a znika zwykle po mniej więcej 30 dniach od zakażenia), lekarz może zlecić badanie immunoglobulin klasy M, ponieważ mogą już się one pojawiać we krwi. Badanie w kierunku klasy IgG będzie jeszcze na pewno negatywne, więc nie ma sensu wykonywania go w tej fazie choroby.

Jeśli rumień już zniknął, a stan kliniczny pacjenta (nawet w dużo późniejszym okresie) wskazuje na możliwość istnienia boreliozy, podstawowym badaniem jest określenie poziomu immunoglobulin IgG. Białka IgM mogą już w tym czasie być nieobecne w organizmie albo ich poziom będzie wątpliwy.

Metody i technika wykonywania badania IgG

Zgodnie z ogólnymi zaleceniami badania wykonuje się głównie dwiema metodami:

  1. ELISA – testy immunoenzymatyczne stosowane do badań przesiewowych (w zależności od wersji wykrywają IgM albo IgG),
  2. Testy Western-Blot (W-B) – analizują aktywność immunoglobulin klasy G, służą do potwierdzenia rozpoznania z badań przesiewowych i monitorowania leczenia.

Nawet w przypadku zdecydowanie dodatnich wyników badania ELISA wykonuje się test W-B, ponieważ ma on większą precyzję i specyficzność niż procedura przesiewowa.

Borelioza – testy z nowymi antygenami

Trwają badania nad kliniczną skutecznością nowej generacji testów immunologicznych, w których aktywność bada się, podstawiając jako antygen rekombinowane białka, np. flagelinę (białko p41). Możliwość reakcji krzyżowych z innymi przeciwciałami (skierowanymi przeciw innej chorobie) sprawia, że testy te są przydatne, ale nie można ich wyników traktować jako jedynego kryterium rozpoznania boreliozy.

Badanie IgG w boreliozie – ocena wyników

Badania poziomu IgG przekazywane są jako wartość względna (RU – relative unit) aktywności immunoglobuliny w 1 ml osocza. W związku z różnicami w technologii produkcji i wykonywaniu testów obecnie nie określa się normy, czyli akceptowalnego powszechnie zakresu wyników. Każde laboratorium dla określonego typu testu podaje podzielone na trzy grupy zakresy wartości referencyjnych i często inaczej je nazywa. Są to przedziały wyników:

  • negatywnych (ujemnych, prawidłowych), które mają najniższe wartości i nie potwierdzają choroby,
  • granicznych (wątpliwych, słabo dodatnich) – przyjmujących pośrednie wartości,
  • dodatnich (pozytywnych) – wysokich, świadczących o chorobie.

W zależności od metody wartości te są różne, jednak zakres graniczny zawiera się zwykle w przedziale od 10 do 25 RU/ml. Dlatego należy zawsze brać pod uwagę parametry podane na otrzymanym wyniku badania.

Ostateczna interpretacja i ocena wartości wyniku należy zawsze do lekarza, który na podstawie obrazu klinicznego i badań dodatkowych rozstrzyga, czy można mówić o zachorowaniu na boreliozę. 

Zobacz film: Leczenie boreliozy metodą ILADS. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 09.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej