Ból w kolanie. Co może być przyczyną problemu?

Fot: TravelCouples / gettyimages.com

Ból w kolanie to druga, zaraz po problemach z kręgosłupem, przypadłość, z którą udajemy się do lekarza. Skąd się biorą problemy z tym stawem i co zrobić, aby ich uniknąć?

Staw kolanowy to perfekcyjnie opracowany mechanizm, który niestety nie jest odporny na uszkodzenia. Jeśli raz zostanie zostanie naruszony, mimo najlepszego leczenia, co pewien czas może się odzywać i pobolewać. 

Ból kolna - skąd się bierze?

W ogromnej większości przypadków ból w kolanie spowodowany jest przeciążeniem. Dolegliwość zazwyczaj pojawia się u osób, które pracują fizycznie lub uprawiają sport (np. biegają lub jeżdżą na nartach). Czasem zdarza się, że ból pojawia się u tych osób, które po dłuższej przerwie zbyt gwałtowanie wracają do aktywności fizycznej.

Przeciążenie stawu kolanowego może pojawić się także u kobiet w ciąży. Wraz ze wzrostem dziecka nacisk na kolana staje się coraz większy, dlatego część mam, zwłaszcza w końcówce ciąży, skarży się na bóle w kolanach. 

Ból pojawia się również przy urazach mechanicznych. Upadek czy złe postawienie nogi może się skończyć stłuczeniem, złamaniem, skręceniem oraz rozwojem stanu zapalnego w stawie.

Problemy z kolanami częściej mają osoby otyłe oraz z nadwagą. Warto także zaznaczyć, że ból w tym stawie nie zawsze musi oznacza problemu z samym kolanem. Może się zdarzyć, że jest jedynie objawem zupełnie innego schorzenia. Ból w kolanie może świadczyć o cukrzycy, boreliozie, dnie moczanowej.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby pozbyć się bólu kolan:

Zobacz film: Ból kolana – jak sobie z nim poradzić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból kolana - co robić kiedy kolano boli?

Ból w kolanie nie jest jedynym objawem, który pojawia się przy uszkodzeniu tego stawu. Bardzo często noga jest opuchnięta i zaczerwieniona. Co gorsza, dolegliwości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego - bez względu na to, co wywołało ból - wizyty u lekarza lepiej nie odkładać.

Tylko lekarz może ocenić, czy dolegliwości da się złagodzić farmakologią i odpoczynkiem, czy też konieczne jest wykonanie badań, np. USG, RTG czy rezonansu magnetycznego stawu. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wcześnie postawiona diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie to szybszy powrót do zdrowia.

Jak dbać o kolana?

To, co najbardziej szkodzi kolanom to zbyt duża masa ciała i bezruch. Dlatego osoby, które mają problemy z kolanami lub chcą ich uniknąć powinny dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularnie się ruszać. Warto zaznaczyć, że nie każda aktywność fizyczna służy kolanom. Dlatego zamiast biegania lepiej wybrać pływanie (ale nie żabką, ten styl wymusza rotacje, która nie służy kolanom) lub jazdę na rowerze.  

Data aktualizacji: 23.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej